Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2020 » Sausio » 29

Mįslė: Kaip šikšnosparniai išgyvena su daugybe pavojingų virusų?

Šiuo metu surinkti įrodymai rodo, kad koronavirusą Kinijoje greičiausiai paskleidė šikšnosparniai. Būtent šie gyvūnai gali pasigirti unikalia imunine sistema, kuri jiems leidžia išgyventi nešiojant ne vieną žmonėms pavojingą virusą, skelbia „The New York Times“.

Mokslininkas Peteris Daszakas, kuris Kinijoje jau 15 metų tyrinėja ligas, kuriomis žmones užkrečia gyvūnai, teigia, kad kol kas tikslus viruso šaltinis nėra žinomas, tačiau surinkti įrodymai leidžia manyti, jog tai yra šikšnosparniai. Jis mini ir konkrečią pasagnosinių šikšnosparnių šeimą.

Jei ši teorija pasitvirtins, naujasis virusas papildys ilgą virusų, kuriuos galima aptikti šiknosparniuose, sąrašą.

Šikšnosparniai gali būti daugybės virusų nešiotojais ir nesusirgti. Marburgo, Ebolos virusai – tai tik keletas iš jų.

Jų organizmų gebėjimas toleruoti žmonėms pavojingus virusus išskiria juos iš kitų žinduolių. Natūralu, kad, supratę, kaip nuo jų apsisaugo šiknosparnio organizmas, rasime daugybę atsakymų, galbūt net sukursime naujų kovos su virusais būdų. Visgi mokslininkams tai viena didžiausių neįmintų mįslių.

Rudasis šikšnosparnis

Rudasis šikšnosparnis / AP nuotr.

Naujausių tyrimų rezultatai rodo, kad atsakymo reikėtų ieškoti evoliucinėje šikšnosparnių adaptacijoje, kai jie išmoko skristi. Teigiama, kad būtent tuo metu pakito jų imuninė sistema.

2018 metais žurnale „Cell Host and Microbe“ Kinijos ir Singapūro mokslininkai rašė, kad taupydamas energiją, kuri bus reikalinga norint skristi, šikšnosparnių organizmas susilpnino tam tikrą apsaugos sistemą, kuri kitu atveju sukeltų uždegimines reakcijas kovodama su virusais.

Šikšnosparniai neteko kai kurių genų, susijusių su tuo atsaku, ir tai yra prasminga, nes pats uždegimas gali labai pakenkti kūnui. Jų atsakas silpnas, tačiau jis vis dar yra. Tyrėjai rašo, kad šis susilpnėjęs atsakas gali leisti jiems išlaikyti pusiausvyrą tarp organizmo apsaugos ir per stiprios uždegiminės reakcijos.

Koronavirusas Kinijoje

Koronavirusas Kinijoje / AP nuotr.

„Protrūkį galima sustabdyti ir kontroliuoti. Bet jei mes nežinome jo kilmės, vėliau virusas gali ir toliau plisti", – aiškino mokslininkas.

Kinijos mokslininkai jau daug metų tyrinėja šikšnosparnius tarsi gerai žinodami, kad ateityje greičiausiai įvyks toks protrūkis kaip dabartinis.

Viename straipsnyje apie koronavirusus Kinijos mokslininkai rašė, kad Kinija yra „karštasis taškas“, kuriame koronoavirusai iš šių gyvūnų gali sukelti protrūkį. Kokie buvo jų argumentai?

Pirma, šikšnosparnių yra labai daug ir jie yra paplitę didelėje teritorijoje. Antra, jie gyvena arti žmonių, galvijų. Trečia, galimybė skristi jiems leidžia tą virusą greitai paskleisti.

Dar daugiau, daugelyje pasaulio vietų žmonės valgo šikšnosparnius, prekyba jais vyksta turguje, šikšnosparniai gyvena didelėmis bendruomenėmis mažose erdvėse, todėl virusą vienas kitam perduoda itin greitai.

2017 metais žurnale „Nature“ publikuotame straipsnyje pristatyta unikali duomenų bazė, kurioje buvo žinduolių rūšys, kurios nešioja daugiausiai virusų, kuriais gyvūnai gali užkrėsti žmones. Šikšnosparniai buvo tarp lyderių.

Kinijoje siaučiantis naujo tipo koronavirusas

Kinijoje siaučiantis naujo tipo koronavirusas / AP nuotr.

Šikšnosparniai, nors yra daugybės virusų nešiotojai, pasižymi ilga gyvenimo trukme. Jie ja lenkia kitus mažus žinduolius. Didysis rudasis šikšnosparnis gali gyventi beveik 20 metų. Kiti gali sulaukti ir 40 metų. Vienas mažas šikšnosparnis Sibire gyveno mažiausiai 41 metus. Pavyzdžiui, naminės pelės, vidutiniškai gyvena tik apie dvejus metus.

Visgi mokslininkai pabrėžia, kad dėl virusinių ligų protrūkio kaltinti šikšnosparnius būtų mažų mažiausiai kvaila, nes patys žmonės braunasi į šių žinduolių gyvenimą, o ne atvirkščiai.

Kinijoje daugybę metų dirbęs mokslininkas teigia, kad laukinių gyvūnų stebėjimas ir moksliniai tyrimai yra itin svarbūs, kad tokiems protrūkiams galėtume užkirsti kelią. Jis tokią situaciją palygino su terorizmu: „Žinome, kad tiek teroristinių išpuolių, tiek ligų protrūkių neišvengsime, tačiau, pasinaudodami žvalgybine informacija, galime užbėgti įvykiams už akių.“

Publikuoja: Lrt.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
18.09.2018 laikas 08:00 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo gripo
Gripas liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo gripo, gripas, gripo gydymas, gripo receptai, vaistažolės gripui, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis u...

Skaityti daugiau

03.09.2018 laikas 08:47 Receptai Vaistažolių mišiniai pigmentinių dėmių blukinimui

Pigmentinių dėmių blukinimas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai pigmentinių dėmių blukinimui, receptai pigmentinių dėmių blukinimui, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaist...

Skaityti daugiau

24.08.2018 laikas 09:36 Receptai Šlapimą varantys vaistažolių mišiniai
Šlapimui varyti liaudies medicinoje, Šlapimą varantys vaistažolių mišiniai, receptai šlapimui varyti, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydy...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.11.2024 laikas 08:16 Varnalėšų lapai: nauda, vartojimas ir atsargumo priemonės
Varnalėšos yra gerai žinomos dėl savo šaknų gydomųjų savybių, tačiau daugelis žmonių nežino, kad ir varnalėšų lapai gali pasiūlyti daugybę naudos sveikatai. Šiame straipsnyje išnagrinėsime, kaip šie lapai gali prisidėti prie jūsų gerovės, jų teikiama...

Skaityti daugiau

21.11.2024 laikas 08:00 Žemas kraujospūdis (hipotenzija): priežastys, simptomai ir gydymas
Žemas kraujospūdis, arba hipotenzija, dažnai yra ignoruojama sveikatos problema, tačiau ji gali turėti rimtų pasekmių. Nors dauguma žmonių žino apie aukšto kraujospūdžio pavojus, apie žemą kraujospūdį žinoma gerokai mažiau. Šiame straipsnyje išnagrin...

Skaityti daugiau

21.11.2024 laikas 07:44 Kaip greitai užmigti po naktinio prabudimo: patarimai
Naktinis prabudimas gali būti nemalonus ir varginantis, ypač jei po to sunkiai užmigsite. Daugelis žmonių patiria šią problemą, tačiau yra efektyvių būdų, kaip greitai ir neskausmingai grįžti į miegą. Gydytojas Michfelis Bruce'as pristato paprastus, ...

Skaityti daugiau

20.11.2024 laikas 21:36 Neįsižeiskite ant vaikų: tylos reikšmė ir tėvų palaikymas
Šiuolaikiniame pasaulyje, kai vaikai dažnai užimti savo reikalais, tėvams gali kilti klausimų, kodėl jų vaikai nebekontaktuoja taip dažnai, kaip anksčiau. Tačiau tylos užkulisiuose gali slypėti ne abejingumas, o gili emocinė dinamika. Šiame straipsny...

Skaityti daugiau

20.11.2024 laikas 13:57 Česnako nauda ir žala širdies sveikatai: kokias savybes žinoti?
Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka viena iš pagrindinių suaugusiųjų mirties priežasčių, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose. Rūpindamiesi savo širdies sveikata, galime pasiekti puikių rezultatų, pasitelkdami ne tik subalansuotą mitybą ir fizinį ak...

Skaityti daugiau