Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Medicina » 2018 » Gegužės » 19

Kas būna, kai kraujyje sumažėja cukraus?

Mes žinome, kad alkis priverčia mus prarasti kantrybę. Tačiau ar tiesa, kad moterims tai būdinga labiau, negu vyrams?

Mityba, Pyktis, Cukrus, Saldumynai, medicina, Emocijos

Dvi savaites pasilaikiusi mažo angliavandenių kiekio dietos, komikė Jess Fostekew pajuto alkpyktį – alkio sukeltą pyktį (angl. hanger).

„Patekau į labai siaubingą įsiūčio kelyje incidentą, - pamena ji. – Paskui mane važiavęs automobilis, pilnas stambių vyrų, pradėjo man signalizuoti, kad nepakankamai greitai pradėjau važiuoti, kai užsidegė žalias šviesoforo signalas“. Moteris išlipo iš savo automobilio ir puolė aiškintis, tačiau ją pasitiko tik vyrų juokas. Ji grįžo į mašiną ir nuvažiavo, rašo bbc.com.

„Sustojau šalikelėje ir pravirkau. Tada prisiekiau daugiau niekada neatsisakyti angliavandenių“, - pasakojo ji.

Taigi kas įvyko?

„Mes ilgai žinojome, kad alkis sukelia irzlumą, - sakė mitybos ir dietologijos dėstytoja Sophie Medlin iš Londono Karaliaus koledžo. – Tačiau nuostabusis socialinės žiniasklaidos pasaulis suliejo šiuos žodžius ir dabar mes turime „alkpyktį“ (angl. hanger)“.

„Kai kraujyje sumažėja cukraus, organizme padidėja kortizolio ir adrenalino kiekiai. Jie dar vadinami „bėk arba kovok“ hormonais“.

Jie daro įtaką mūsų smegenims. Taip yra dėl to, kad neuropeptidai, kuriuos išskiria neuronai, mūsų smegenyse kontroliuoja šias medžiagas. „Tie hormonai, kurie priverčia pajusti alkio jausmą, taip pat yra atsakingi už pyktį ir įsiūtį bei impulsyvų elgesį. Štai kodėl mūsų reakcija būna vienoda“, - teigė ji.

Mes visi esame patyrę viduje verdantį susierzinimą, kai mūsų pilvus pradeda graužti alkio kirminas. Tačiau žiniasklaidoje šis reiškinys dažniau siejamas su moterimis, o ne vyrais. Straispniai apie alkio sukeltą pyktį dažniausiai iliustruojami rėkiančiomis ir nesivaldančiomis moterimis. Štai amerikiečių snieglentininkė Chloe Kim per šių metų žiemos olimpines žaidynes socialiniame tinkle „Twitter“ taip pat rašė: „Gailiuosi, kad nepabaigiau savo pusryčių sumuštinio. Mano užsispyręs „aš“ nusprendė, kad to nereikia daryti. Dabar mane pradeda imti pyktis“.

Taigi, ar moterys iš tikrųjų yra imlesnės šiai alkio ir pykčio sąsajai? „Visiškai ne, - sako S. Medlin. – Tai gali nutikti visiems, ir, žvelgiant iš neuromokslo perspektyvų, vyrams tai turėtų nutikti dažniau, negu moterims“.

Iš tiesų vyrai turi daugiau receptorių neuropeptidams – cheminėms medžiagoms, kurios daro įtaką smegenims, aiškino ji. Šios cheminės medžiagos „priklauso nuo tokių dalykų kaip estrogenų svyravimai, taigi gali būti, kad kai kurios moterys skirtingu ciklo metu patiria alkio sukeltą pyktį“, teigė S. Medlin. Tačiau „biochemiškai, kalbant neurologijos terminais, vyrai tai turėtų patirti dažniau, negu moterys“. Taip yra dėl didesnių testosterono ir šių receptorių kiekių.

Galiausiai moterų pyktis dėl alkio gali būti dar vienas visuomenėje paplitęs lyčių stereotipas, kurį kursto ir tai, kad vyrai vengia kalbėti apie savo potyrius. „Gali būti, kad vyrai nėra pasirengę kalbėti apie savo emocinį santykį su valgiu ir alkiu, todėl paprastai manoma, kad pyktis dėl alkio būdingas moterims, nors tai, žinoma, yra bendražmogiškas dalykas“, - teigė Jess Fostekew.

„Visiems žmonėms būdingas komplikuotas santykis su maistu“, - sutiko S. Medlin.

Alkio keliamas irzlumas gali turėti realios įtakos asmeniniams santykiams. Tai parodė vienas 2014 metais atliktas tyrimas, nustatęs, kad mažas gliukozės kiekis kraujyje yra susijęs su didesne agresija tarp susituokusių porų.

Tyrimo dalyviai buvo prašomi susmeigti smeigtukus į vudu lėlę, vaizduojančią jų sutuoktinį, ir taip išreikšti savo pyktį. Be to, įpykęs sutuoktinis per ausines turėjo paleisti kuo didesnį triukšmą savo nelaimingam partneriui. Viso eksperimento metu buvo matuojama dalyvių gliukozė.

Nieko keista, kad „tie dalyviai, kurių kraujyje buvo nustatytas mažesnis gliukozės kiekis, į vudu lėlę susmeigdavo daugiau smeigtukų ir savo sutuoktiniui paleisdavo garsesnį ir ilgesnį triukšmą“.

Kaip išvengti tokio alkio pykčio?

„Viskas priklauso nuo to, kiek jums reikės laukti, kol galėsite pavalgyti, - teigė S. Medlin. – Idealiausia būtų, jei šiek tiek pakeltumėte gliukozės kiekį kraujyje ir jį palaikytumėte. Taigi jums labiausiai tiktų koks nors gardus angliavandenių užkandis“.

Kas būna, kai kraujyje sumažėja cukraus?

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2018-01-19 laikas 15:04 Receptai Drėkinamoji varškės ir medaus kaukė
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Riebios veido odos. Ingredientai: Varškė, Skystas medus, Kiaušinis

Skaityti daugiau

2018-01-31 laikas 18:46 Receptai Vitaminų kaukė iš varškės
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Įvairių tipų odą. Ingredientai: Varškė, Citrinų sultys, Apelsino skiltelė

Skaityti daugiau

2020-08-02 laikas 08:39 Receptai Bulvių pyragas su sūriu
Į dubenį muškite kiaušinius, berkite druską, pipirus, miltus, kepimo miltelius, supilkite pieną ir gerai išplakite. Bulves nulupkite, nusausinkite ir supjaustykite kuo plonesniais griežinėliais. Geriau tam naudoti virtuvinį kombai...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-04 laikas 07:22 Kavos Tirščių Nauda Sode ir Namuose: 10 Praktinių Būdų

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip kūrybiškai panaudoti kavos tirščius sode ir namuose, kokia jų nauda ir galimi trūkumai. Pasiruoškite atrasti ekologiškus sprendimus, kurie sutaupys pinigų ir suteiks jūsų kasdienybei natūralumo!

...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 18:24 NLO paslaptys: ar vyriausybės slepia tiesą apie ateivius?
Ar NLO yra tikra pas slapts, ar vyriausybės dezinformacija? Sužinokite apie nutekėjimus, politikų susidomėjimą ir galimas ateivių technologijas!

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:45 Vaikų auklėjimas: kaip ugdyti pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą
Kaip ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi? Sužinokite, kaip skatinti iniciatyvą, emocijų valdymą ir leisti vaikams būti savimi! Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsime jums suprasti, kaip ugdyti vaikų savivert...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:32 Zodiako ženklai ir mokslas: kuriems vaikams mokykloje sekasi lengviausiai?
Kuriems Zodiako ženklams mokykloje sekasi lengviausiai? Sužinokite, kaip Liūto, Mergelės, Šaulio ir Ožiaragio vaikai pasiekia akademinę sėkmę! Pasitelkdami astrologinius įžvalgas, naujus pavyzdžius ir praktinius patarimus, padėsime tėvams ir mokytoja...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:08 Meilė – tai ne kančia: griauname mitus apie santykius
Meilė nėra kančia! Šiame straipsnyje griauname mitus apie santykius, dalinamės patarimais, kaip kurti sveiką partnerystę, ir aptariame, kodėl priklausomybė nėra meilė. Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsi...

Skaityti daugiau