- 26.06.2018
- 0.0 Reitingas
- 2121 Peržiūr
- Komentarai
Jei savo katę nufotografuosite tamsoje arba stipriu prožektoriumi apšviesite džiungles, rezultatas bus bauginantis. Kodėl gyvūnų akys taip švyti?
Kačių ir kitų gyvūnų akys švyti tamsoje dėl specialaus jų akyse esančio sluoksnio, vadinamo tapetum lucidum. Šis sluoksnis yra už šviesai jautrios tinklainės. Jis atspindi pro tinklainę patekusią šviesą ir taip šviesai jautrios akies ląstelės ją panaudoja dar kartą. Toks atsispindėjimas ženkliai pagerina akių jautrumą šviesai (katėms apie 50 proc.) ir yra labai pravartus naktiniams gyvūnams.
Šviesą atspindintį sluoksnį turi kačių šeimos žinduoliai ir daugelis kitų rūšių gyvūnų, tačiau šio sluoksnio neturi žmonės ir kiti primatai. Kartais nuotraukose mūsų akys atrodo raudonos dėl atsispindėjusios tinklainės. Raudona spalva atsiranda dėl daugybės akį deguonimi ir maistingomis medžiagomis aprūpinančių kraujo ląstelių.
Kai kurių gyvūnų tapetum lucidum sluoksnis yra raudonos spalvos. Tokios akys būdingos naktiniams paukščiams. Kartais tos pačios rūšies gyvūnų akys švyti skirtingomis spalvomis. Mokslininkai nustatė, kad stipriai šviesą atspindinčios žuvys ją naudoja kaip lempą pasišviesti ieškant grobio arba kaip jauką grobiui privilioti.
Tapetum lucidum sluoksnį turi tik stuburiniai gyvūnai, bet panašius šviesą sustiprinančius darinius turi ir, pavyzdžiui, naktiniai drugiai. Jų akis dengia nanoplėvelė, apsauganti, kad dėl atsispindėjusios šviesos vabzdžio nepastebėtų plėšrūnai.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau