Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2018 » Spalio » 3

„Planeta X“ dar nesurasta, bet jos paieškos atvedė iki mažyčio Goblino

Masyvus hipotetinis išorinis Saulės sistemos dangaus kūnas, vadinamas „Planeta X“, dar vis nesurastas, bet jau vien jo medžioklė atneša vaisių: astronomai aptiko nykštukinę planetą.

Ji pavadinta 2015 TG387 – ir iškart gavo Goblino pravardę. Tačiau ji pakankamai maža net kaip ir nykštukinei planetai: jos skersmuo yra vos 300 kilometrų. Tačiau mokslininkai vis tiek sužavėti, nes Goblinas pasižymi tikrai išskirtine orbita.

kosmosas, planeta X, Goblonas, saulės sistemos, planeta

Goblino ir kitų dangaus kūnų palyginimas  ©NASA/JPL-Caltech/UCLA | commons.wikimedia.org

Pasak astronomų, pastaroji tik patvirtina, kad kažkur ten kosmoso tamsoje ir šaltyje sukasi ir „Planeta X“. Planetą aptiko Carnegie instituto astronomas Scottas Sheppardas, Chadas Trujillo iš Šiaurės Arizonos universiteto ir Davidas Tholenas iš Havajų universiteto. Šie mokslininkai pirmauja „Planetos X“ paieškose.

Kai buvo aptikta, Goblinas buvo už 80 astronominių vienetų (AV, astronominis vienetas – atstumas tarp Žemės ir Saulės) nuo Žemės. Palyginimui – Plutonas vidutiniškai būna už 39,5 AV, bet atstumas varijuoja dėl jo eliptinės orbitos, tad arčiausiai (perihelyje) jis gali būti už 29,7 AV, o toliausiai (afelyje) – už 49,3 AV. Faktiškai kiekviena nykštukinė planeta mūsų sistemoje turi eliptinę orbitą, bet ištyrus kelerių metų stebėjimų duomenis, Goblino orbita gali išnarinti žandikaulį: savo perihelyje Goblinas yra už 65 AV.

Tiesa, tai nėra pats didžiausias perihelis: Oorto debesies planetos nykštukės 2012 VP113 ir Sedna savo ruožtu pasižymi 80 ir 76 AV periheliu. Tačiau Goblinas klajoja daug, daug toliau – tiesą sakant, toliau už bet kokį žinomą Saulės sistemos kūną (išskyrus kelias kometas): jo afelis siekia 2300 AV, kai tuo tarpu ligšiolinės rekordininkės Sednos – vos 937.

Goblinui vieną kartą apsisukti apie Saulę trunka 40 000 metų. Kadangi planeta yra taip toli, ji niekaip nesąveikauja su Neptūno ar Jupiterio gravitacija. „Tie vadinamieji vidiniai Oorto debesis objektai, kaip 2015 TG387, 2012 VP113 ir Sedna, yra izoliuoti nuo didžiosios žinomos Saulės sistemos masės dalies, kas daro juos itin įdomiais. Jais galima naudotis kaip zondais tam, kad suprastume kas dedasi pačiame mūsų sistemos pakraštyje“, – sako S.Sheppardas. Taigi, ką mums sako Goblinas?

Pasak S.Sheppardo ir kolegų, ten kažkas yra. Kažkas labai masyvaus – 10 kartų masyvesnio nei Žemė. Kažkas, kas savo gravitacija smarkiai ištempia šių trans-neptūninių objektų orbitas. „Šie tolimi objektai yra kaip duonos trupiniai, žymintys kelią į „Planetą X, – teigia S.Sheppardas. – Kuo daugiau jų rasime, tuo geriau suprasime mūsų sistemos išorę ir galimą planetą, kuri, mūsų manymu, formuoja jų orbitas. Tai bus atradimas, kuris leis iš naujo įvertinti mūsų žinias apie Saulės sistemos evoliuciją. Hipotezę, kad egzistuoja tokia „Planeta X“, 2014-aisiais paskelbė S.Sheppardas ir C.Trujillo – po to, kai 2012 aptiko VP113 ir atkreipė dėmesį į ilgas panašių objektų orbitas.

Tokie objektai būrėsi kartu tokia tvarka, kuri neatrodė atsitiktinė – bet didžiulė planeta, esanti už Plutono, galėjo sukurti būtent tokią jų konfigūraciją. Ne visi sutinka su tokios planetos egzistavimo galimybe. Anksčiau šiemet mokslininkai pasiūlė alternatyvią teoriją, paaiškinančią šiuos neįprastus objektus: tokias keistas orbitas objektai galėjo sukurti tarpusavio susidūrimais – panašiai kaip tarpusavyje susiduriantys atrakcionų automobiliukai.

Tuo tarpu dar kiti mokslininkai mano, kad šie trans-neptūninių duomenys yra išvis netikslūs. Tačiau egzistuoja „Planeta X“ ar ne, jau vien jos paieškos yra naudingos mokslui. Juk vien dėl šių paieškų šiemet buvo aptikta 12 naujų Jupiterio mėnulių, iš kurių galima susidaryti vaizdą apie laikus, kai Jupiteris dar tik formavosi. Ir žinoma, dabar štai turime jau ir Gobliną.

„Įdomu tai, kad „Planeta X“ veikia 2015 TG387 lygiai taip pat, kaip ir kitus tolimuosius Saulės sistemos objektus“, – apibendrina C.Trujillo. Tyrimas, aprašantis atradimą, šiuo metu paskelbtas arXiv duomenų bazėje ir laukia recenzavimo.

Parengta pagal „Science Alert“.

naujienos

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
13.06.2019 laikas 20:09 Receptai Purūs ir skaniausi kepti pyragėliai. Tešla neprilygstama!

O pasigaminti paprasčiau nei paprasta! Nuostabūs pyragaičiai, kuriuos galima pagaminti su, bet kokiu įdaru: kopūstais, kiaušiniai ir svogūnais, su mėsa ir pan.

Skaityti daugiau

23.06.2019 laikas 19:21 Receptai Studentiškas kugelis (greitkugelis)

Studentiško kugelio (greitkugelio) receptas. Skanaus!

Skaityti daugiau

20.12.2017 laikas 16:10 Receptai Trynių kaukė pleiskanojančiai, vystančiai odai
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: sausos veido odos. Ingredientai: Kiaušinio trynys, Tamsaus medaus, Aliejaus, Citrinos sulčių, Avižinių miltų.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
24.11.2024 laikas 16:43 Jaunystės paslaptys: kaip požiūris keičia mūsų amžių

Amžius — tai tik skaičius, tačiau požiūris į jį gali visiškai pakeisti mūsų gyvenimo kokybę. Dauguma žmonių susiduria su iššūkiais, kai kalbama apie senatvę, tačiau teigiamas mąstymas ir aktyvus gyvenimo būdas gali padėti išlaikyti jaunatviš...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 22:46 Lipofuscinas: senėjimo pigmentas ir kaip jį sulėtinti
Lipofuscinas – tai paslaptingas pigmentas, kuris kaupiasi mūsų organizme su amžiumi, tačiau jo poveikio sužinojimas gali padėti geriau suprasti senėjimo procesus. Nors lipofuscinas nėra žalingas, jo kaupimasis gali turėti įtakos odos senėjimui ir kit...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 19:13 Vitaminas D: svarba, šaltiniai ir trūkumo pasekmės
Vitaminas D, dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, yra esminė maistinė medžiaga, kuri daro didžiulę įtaką mūsų sveikatai ir imuniteto funkcijai. Atėjus šaltajam metų laikotarpiui, kai saulėtų dienų sumažėja, svarbu žinoti, kaip užtikrinti pakankamą šio...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 14:40 Antarktidos paslaptis: Onikso upė teka priešingai visoms taisyklėms
Antarktidą daugeliui mūsų įsivaizduojame kaip negyvo, amžinai šalto krašto erdvę, tačiau šis žemynas slepia nuostabų gamtos fenomeną — Onikso upę. Ši unikali upė, kuri atsiranda vasarą, kai ledynai tirpsta, ne tik rodo, kaip gamta išgyvena ekstremali...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 13:42 Žemę pasiekė galinga galaktikų susidūrimo smūginė banga
Kosmosas nuolat stebina mus savo neįtikėtinomis dramomis ir paslaptimis. Neseniai astronomai atskleidė, kad galaktika NGC 7318b susidūrė su keturiomis kaimyninėmis galaktikomis Stefano kvintete, sukeldama galingą smūginę bangą. Šis fenomenas ne tik a...

Skaityti daugiau