Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Medicinos Naujienos » 2019 » Spalio » 1

Viena tabletė ir vėžio nebėra - tokį stebuklą mokslininkai jau kuria.

Kasmet vėžys sukelia daugiau nei 9,6 milijonus mirčių. Skaičiuojama, kad net 1 mirtis iš 6 įvyksta dėl vėžio. Nors mes turime labai efektyvių būdų stabdyti ir gydyti vėžį, ši liga vis dar yra didžiulė grėsmė. Jokia magiška tabletė, kuri leistų vėžio atsikratyti iš karto, neegzistuoja. Bet galbūt greitai egzistuos.

Albertos Universiteto mokslininkai prieš 4 metus džiaugėsi nauja partneryste su Albertos vėžio fondu. 5,4 milijonų dolerių vertės projektas yra skirtas naujos kartos priešvėžiniams vaistams sukurti. Net patys mokslininkai juos vadina „magiškomis tabletėmis“. Kodėl? Ogi todėl, kad tie patys vaistai galės gydyti visų tipų vėžius.

Iš tikrųjų, kai kurie vaistai dabar naudojami ne vieno tipo vėžiui gydyti. Tačiau magiškos tabletės bus visiškai kitoks išradimas. Tas prieš 4 metus pradėtas projektas jau duoda vaisių - mokslininkai aptiko didžiulį potencialą turinčią molekulę.

Vėžinės ląstelės atsiranda dėl mutacijų, įvykstančių ląstelėms dalinantis. Imuninė sistema tokias naujas vėžio ląsteles greitai atpažįsta ir sunaikina. Jei ši sistema veiktų idealiai, tai niekas niekada nesirgtų vėžiu. Tačiau kažkuriuo metu vėžys sugeba apgauti T-ląsteles ir jos nebepuola vėžinių ląstelių. Ima augti augliai, kuriuos imuninė sistema tarsi laiko įprasta kūno dalimi. Taigi, jau kurį laiką mokslininkai stengiasi perkalbėti imuninę sistemą vėl imtis darbo, atpažinti vėžines ląsteles ir jas sunaikinti. Vienas toks tyrimas gavo 2018-ųjų Nobelio Medicinos premiją.

Antikūnių panaudojimas prieš auglius turi daug potencialo ir jau yra laikomas revoliuciniu, tačiau turi ir savų trūkumų. Antikūniai yra didelės molekulės. Kai jų kūne yra daug, jie sunkiai pasišalina. Ilgiau užsibuvę organizme jie ima pulti kūno ląsteles bei audinius. Negana to, toks gydymas yra labai brangus ir sudėtingas. Norint, kad ši idėja virstų praktišku gydymo būdu, reikia pasitelkti mažesnes molekules.

Taigi, Albertos Universiteto mokslininkai pastaruosius 4 metus „IBM Blue Gene/Q“ superkompiuteriu ieškojo tos magiškos mažos molekulės. Procesas buvo gana sudėtingas. Kompiuteris pasiūlo molekulę, tuomet ji yra sukuriama chemijos inžinierių ir įvertinama visos mokslininkų komandos, į kurią įeina daugybė specialistų - nuo imunologų iki biochemikų. Tačiau šis darbas jau turi rezultatų.

Mokslininkai surado molekulę, kuri paveikia imuninės kontrolės tašką PD-1. Kita panaši medžiaga, paveiksianti tašką CTLA-4, jau kuriama. Abiejų šių molekulių privalumas yra tas, kad jos išmoko imuninę sistemą kovoti su vėžiu, tačiau tuo pat metu vos per kelias valandas pasišalina iš kūno. Tačiau yra ir dar geresnių žinių.

Kadangi šios molekulės yra labai mažos, jos gali giliai prasiskverbti į audinius ir yra veiksmingesnės. Dar daugiau - jų pagrindu sukurti vaistai būtų pakankamai pigūs. Tai netgi galėtų būti tabletės - pakaktų išgerti vieną tabletę ir vėžys imtų nykti. Žinoma, vaistų kursas būtų sudėtingesnis, tačiau mokslininkai patys mano, kad tai prilygsta magijai.

Tokie imuninės kontrolės taškai aptinkami ne viename vėžio tipe. Šios molekulės veiksmingai gydytų melonomą, limfomą, krūties, smegenų ir plaučių vėžį. Dabar mokslininkai kuria kompaniją, kad galėtų pradėti tyrimus su gyvūnais. Tuo pačiu tęsiamos ir optimalios molekulės paieškos.

Publikuoja: technologijos.lt

Parengta pagal:

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
22.05.2022 laikas 13:57 ECDC bomba: "Beždžionių raupų protrūkis, atrodo, nutekėjo iš Ukrainos laboratorijos

Dabartinis beždžionių raupų protrūkis kilo iš biologinio ginklo laboratorijos Ukrainoje, pranešė Europos ligų kontrolės centro šaltinis.

Skaityti daugiau

22.05.2022 laikas 13:29 Popiežius Viganò: Pasaulinės sveikatos organizacijos sutartis yra išpuolis prieš nacionalinį suverenitetą, "pasaulinio perversmo" dalis

Pasaulinis sveikatos valdymas yra vienas iš pagrindinių naujosios pasaulio tvarkos elementų, todėl jį reikia atmesti ir jam priešintis.

Skaityti daugiau

22.05.2022 laikas 12:28 Pasaulio sveikatos organizacijos pandemijos sutartis reiškia demokratijos pražūtį?

Sekmadienį, gegužės 22 d., Ženevoje (Šveicarija) prasidėjus savaitės trukmės susitikimui, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Pasaulio ekonomikos forumas (WEF) tęsia išpuolį prieš demokratiją.

Skaityti daugiau

22.05.2022 laikas 08:37 Buvęs policininkas, kurį nužudė Buffalo šaulys, buvo ką tik išradęs ‘vandeniu varomą variklį’

Buvęs policijos apsaugos darbuotojas, kurį šeštadienį nužudė Bafalo prekybos centro šaulys, neseniai kalbėjo apie "naujai atrastą energijos šaltinį" ir užpatentavo sistemą, leidžiančią transporto priemonėms važiuoti ne benzinu, o vandeniu.

...

Skaityti daugiau

21.05.2022 laikas 20:50 PSO šaukia skubų posėdį, nes beždžionių raupų virusas išplito visame pasaulyje

Pasaulio sveikatos organizacija šaukia svarbiausių ekspertų grupę į skubų susitikimą dėl tebesitęsiančio beždžionių raupų protrūkio.

Skaityti daugiau

20.05.2022 laikas 08:06 Receptai | Patiekalai Sluoksniuotos tešlos pyragėliai su pievagrybiais (video)

Į įkaitintą keptuvę pilkite aliejų ir dėkite sviestą. Suberkite pusžiedžiais pjaustytus svogūnus ir apkepkite 5 minutes. Suberkite cukrų, žiupsnį druskos ir kepkite dar 15 minučių, kol svogūnai susikaramelizuos. Atidėkite į šalį.

...

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:12 Receptai | Patiekalai Konservuotų žirnelių sriuba su mėsos kukuliais
Galima sakyti, kad niekada į mėsos faršą aš nededu šviežio česnako. Iš anksto neapdorotas termiškai, po to kepant arba troškinant patiekalą, jis suteikia (bent jau mano asmenine nuomone) nelabai kokį skonį.

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:05 Receptai | Patiekalai Keptas maskarponės sūrio pyragas su sausainiais ir kondensuotu pienu
Šį keptą maskarponės sūrio pyragą su kondensuotu tikrai pagamins net virtuvėje tik pradedantys naujokai. Šaldytuve atvėsintam desertui dar daugiau gaivos suteiks šviežios uogos - visi smaližiai garantuotai paprašys dar vieno gabaliuko....

Skaityti daugiau