Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2017 » Lapkričio » 30

Mokslininkas sklaido mitus apie kanapes: kuo jos vertingos ir kaip jas vartoti

Kanapės dėl savo psichotropinių savybių ne vieną dešimtmetį buvo uždraustos ne tik vartoti, bet ir auginti. Tačiau šiandien kanapės vėl išgyvena „renesansą“: įvairiose šalyse iš naujo atrandamas ar plečiamas šio augalo naudojimas, vardijamos jo teigiamos savybės. Kanapių produktai vis daugiau dėmesio sulaukia ir Lietuvoje, todėl nusprendėme pasiaiškinti, ką apie juos mano įvairių sričių specialistai.

kanapes

Kauno technologijų universiteto (KTU) Maisto mokslo ir technologijos katedros profesorius dr. Petras Rimantas Venskutonis teigia, jog kanapė yra visapusiškai naudingas augalas, kuris buvo naudojamas jau prieš 10 tūkst. metų.

„Kanapių sėklos yra sveikatai naudingų polinesočiųjų riebalų rūgščių, baltymų ir kitų maistinių medžiagų šaltinis; kitos dalys (lapai, žiedynai) pasižymi dideliu bioaktyviųjų junginių kiekiu. Nežinomas joks kitas augalas, kuris gamintų tiek daug specifinių junginių – fitokanabinoidų“, – sako KTU profesorius.

Tiesa, nors daug kalbama apie fitokanabinoidų naudą, dėl vieno iš jų – tetrahidrokanabinoilio (THC) – kanapė įgijo ir neigiamą šlovę, kadangi THC pasižymi ne tik skausmą mažinančiomis, atpalaiduojančiomis savybėmis, bet ir psichotropiniu poveikiu.

p>„Iš didelį THC kiekį turinčių kanapių lapų ir žiedų gaminama narkotinė medžiaga marihuana, tačiau šios kanapės turi ir medicininę paskirtį, – komentuoja P.R.Venskutonis. – Iki šiol yra išskirta daugiau kaip 110 skirtingų kanabinoidų: kanapė daugiausia sukaupia kanabidiolio ir kanabigerolio, kurie neturi psichotropinio poveikio, tačiau, daugelyje šalių atliktų mokslinių tyrimų duomenimis, pasižymi teigiamu poveikiu sveikatai bei gydomosiomis savybėmis.“

Jis patikslina, jog, kaip ir dauguma kultivuojamų augalų, kanapė turi daug veislių: pavyzdžiui, pramonei auginamos pluoštinės kanapės sukaupia daug mažiau THC.

Nedidelis kiekis nekelia rizikos

Anot P.R.Venskutonio, įteisinus pluoštines kanapes, Lietuvoje pradėjo sparčiai vystytis kanapių sėklų produktų gamyba: „Šiuo metu daug susidomėjimo sulaukia kanapių sėklų aliejus.

Išspaudus aliejų, kanapių sėklose lieka daug vertingų baltymų, skaidulinių medžiagų – šios medžiagos gali būti išgaunamos ir panaudojamos žmonių mityboje.

Pavyzdžiui, ir mūsų šalyje plėtojama kanapių baltymų produktų gamyba; jie rekomenduojami sportininkams, senyvo amžiaus žmonėms ar įvairių maisto gaminių praturtinimui.“

Kita vertus, Lietuvoje yra draudžiama maisto pramonėje naudoti kitas kanapių dalis dėl jose sukaupiamo didesnio THC kiekio, o kanapių produktuose esantis junginio kiekis negali viršyti 0,2 proc. Mokslininko nuomone, tokie įstatymai apriboja gamybos bei rinkos plėtrą.

Jis teigia, jog derėtų remtis mokslinėmis rekomendacijomis: „Spaudžiant sėklų aliejų, į gamybos produktus neišvengiamai patenka šiek tiek THC.

Todėl siekiant nustatyti didžiausią leistiną jo koncentraciją maiste, Europoje buvo atlikta studija, kuri parodė, jog Šveicarijoje pluoštinių kanapių aliejuje leidžiama iki 20 mg/kg THC, Belgijoje iki 10 mg/kg THC kiekis laikomas saugus ir nesukeliantis jokio psichotropinio poveikio. Be to, tai atveria perspektyvas maisto papildų ar funkcionalaus maisto gamybai.“

KTU profesorius sako jaučiantis apmaudą, jog Lietuvoje yra žmonių, kurie siekia, kad THC kanapių produktuose nebūtų aptinkamas: „Tai uždaro vartus tikrai vertingos kultūros panaudojimui maisto tikslams.“

Mokslininkas – už liberalesnį požiūrį

Nematau jokių kliūčių, kurios trukdytų greitai ir efektyviai sutvarkyti įstatyminę bazę pramoninių kanapių atžvilgiu, nepadidinant rizikos žmonių sveikatai.

Mokslininkas tikina, kad daugėja tyrimų, įrodančių fitokanabinoidų naudą kovojant su įvairiomis ligomis. „Nors dar turi praeiti laiko, kol kanapių farmakologinis poveikis bus visiškai ištirtas, jau dabar yra pakankamai mokslinių įrodymų, jog fitokanabinoidai gali būti efektyvūs vaistai nuo kai kurių epilepsijos rūšių“, – pateikia pavyzdį P.R.Venskutonis.

Pasak jo, vis daugiau Vakarų valstybių įteisina kanapių veikliųjų medžiagų naudojimą vaistinių preparatų, kosmetikos ar maisto papildų gamyboje. Lietuvoje tam vis dar užkertamas kelias, tačiau ir mūsų šalyje jau yra įkurtos inovatyvios įmonės, kurios domisi kanapių produktų kūrimu, kartu su mokslo institucijomis atlieka mokslinius tyrimus šioje srityje.

„Būtų apmaudu, jei Lietuvoje įsivyrautų ultrakonservatyvus požiūris: tai stabdo progresyvias, perspektyvias verslo sritis. Nematau jokių kliūčių, kurios trukdytų greitai ir efektyviai sutvarkyti įstatyminę bazę pramoninių kanapių atžvilgiu, nepadidinant rizikos žmonių sveikatai“, – teigia P.R.Venskutonis, ironizuodamas, jog jei iki šiol nebūtume turėję kavos pupelių, turbūt dabar užtruktų dešimtmečius, kol jas būtų leidžiama vartoti.

Maistui leidžiama naudoti tik sėklas

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktoriaus pavaduotojos Audronės Astrauskienės, Lietuvos teisės aktai numato, kad narkotinės ir psichotropinės medžiagos gali būti vartojamos tik medicinos ir mokslo tiriamiesiems tikslams.

Šiuo metu kanapės ir jų dalys (Cannabis plant) bei THC įtraukti į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą, pagal kurį jas draudžiama naudoti net medicinos tikslams, tuo labiau maisto pramonėje.

Kadangi narkotinė psichotropinė medžiaga THC yra draudžiama, maisto produktų, kuriuose yra šios medžiagos, gamyba ir platinimas yra griežtai uždrausti.

p>Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymas leidžia gaminti tik šiuos pluoštinių kanapių produktus: kanapes (žaliavines ar mirkytas) ir jų šiaudelius, sėjai skirtas pluoštinių kanapių sėklas ir sėjai neskirtas pluoštinių kanapių kanapių sėklas (naudojamas įvairių produktų gamyboje).

Jau dabar yra pakankamai mokslinių įrodymų, jog fitokanabinoidai gali būti efektyvūs vaistai nuo kai kurių epilepsijos rūšių

„Lietuvoje yra uždrausta naudoti bet kokias narkotines ir psichotropines medžiagas ir bet kokį jų kiekį maisto produktuose (ar tai būtų THC, kurį sukaupia kanapės augalas, ar kitas narkotikas). Kanapių sėklos nekaupia THC, todėl būtent tik sėklas ir yra leidžiama vartoti. Lietuvoje leidžiama auginti tik kanapinių (Cannabaceae) šeimos sėjamosios kanapės (Cannabis sativa L.) rūšies veislių augalus, kurių išdžiovintoje medžiagoje THC yra ne daugiau kaip 0,2 procento ir kurie auginami vien tik pramoniniams tikslams (pluoštui ir sėkloms) arba sodininkystei.

Kadangi mes kalbame apie narkotinę medžiagą, tai saugaus kiekio THC nėra, kaip nėra saugaus kiekio amfetamino ar metamfetamino. Nemanau, kad galime kalbėti apie galimybę naudoti narkotines ir psichotropines medžiagos maisto pramonėje“, – antrino Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian.

Kokių vertingų medžiagų turi kanapės

Tuo tarpu agronomas Saulius Budrevičius įsitikinęs, kad susidomėjimas pluoštinėmis kanapėmis sparčiai auga visame pasaulyje. Europoje 2016 m. šio augalo plotai siekė 33 000 ha, Lietuvoje – apie 2479 ha. Didžiausi plotai sutelkti Klaipėdos, Šiaulių bei Vilniaus apskrityse. Iš Lietuvos didžioji dalis kanapių produktų yra eksportuojami į Olandiją, Belgiją, Vokietiją, Italiją, Jungtinę Karalystę.

Šis augalas ypatingas tuo, jog visos jo dalys gali būti panaudojamos ir perdirbamos, o po derliaus nuėmimo dirvoje likusios kanapių šaknys maitina dirvožemį.

Kanapių panaudojimo sritys labai įvairios: sėklos naudojamos maistui, pašarams, spaudžiamas itin didelę maistinę vertę turintis aliejus, gaminami augalinės kilmės baltymai; pluoštas yra tinkamas popieriui, audiniams, automobilių gamybai, statybai. Kanapgrūdžiams, pluoštui, lapams auginamos skirtingos kanapių veislės.

„Kanapių sėklų aliejuje yra idealus omega 3 ir omega 6 riebiųjų rūgščių santykis. Jis dažnai ne tik vartojamas, bet ir naudojamas gaminant odos ir plaukų priežiūros produktus (kremus, balzamus, muilus ir kt.). Iš kanapių sėklų žmogaus organizmas įsisavina baltymus, vitaminus A, E, D ir didžiąją dalį B grupės vitaminų. Taip pat jose gausu natrio, kalcio, maistinių skaidulų ir geležies.

Kanapių proteinas (baltymai) ypač populiarėja tarp sportininkų ir sveikos gyvensenos propaguotojų, yra nepakeičiamas baltymų šaltinis veganams ir žaliavalgiams. Kanapių miltai yra dar vienas puikus energijos šaltinis. Jie naudojami kartu su kitais miltais norint pagerinti kepinių maistinę vertę, suteikti lengvą riešutų skonį. Šie miltai turi mažai cukraus, daug baltymų ir skaidulinių medžiagų, neturi sočiųjų riebalų“, – vardijo pašnekovas, apgailestaudamas, kad Lietuvoje pluoštinių kanapių augintojams vis dar tenka susidurti su neigiamu požiūriu.

Mokslininkas sklaido mitus apie kanapes: kuo jos vertingos ir kaip jas vartoti

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
30.10.2017 laikas 14:38 Receptai Medetkos gydo širdies, kraujagyslių ligas

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Širdies ligos, Kraujagyslių ligos. Ingredientai: Džiovinti smulkinti vaistinės medetkos žiedai, Verdantis vanduo

Skaityti daugiau

23.07.2019 laikas 19:56 Receptai Blynai su obuoliais

Gaminame namuose. Blynai su obuoliais. Keptuvėje įkaitiname augalinį aliejų, šaukštu formuojame blynus ir apkepame juos iš abiejų pusių. Blynai tiekiami su skystu medumi arba cukraus pudra ir cinamonu. Skanaus!

...

Skaityti daugiau

04.07.2019 laikas 22:01 Receptai Sluoksniuotos salotos su obuoliu ir vištiena
Sluoksniuotos salotos receptas. Lengvos, sočios su pikantiška rūgštele – štai tokios salotos gaunasi galutiniame rezultate. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.11.2024 laikas 08:16 Varnalėšų lapai: nauda, vartojimas ir atsargumo priemonės
Varnalėšos yra gerai žinomos dėl savo šaknų gydomųjų savybių, tačiau daugelis žmonių nežino, kad ir varnalėšų lapai gali pasiūlyti daugybę naudos sveikatai. Šiame straipsnyje išnagrinėsime, kaip šie lapai gali prisidėti prie jūsų gerovės, jų teikiama...

Skaityti daugiau

21.11.2024 laikas 08:00 Žemas kraujospūdis (hipotenzija): priežastys, simptomai ir gydymas
Žemas kraujospūdis, arba hipotenzija, dažnai yra ignoruojama sveikatos problema, tačiau ji gali turėti rimtų pasekmių. Nors dauguma žmonių žino apie aukšto kraujospūdžio pavojus, apie žemą kraujospūdį žinoma gerokai mažiau. Šiame straipsnyje išnagrin...

Skaityti daugiau

21.11.2024 laikas 07:44 Kaip greitai užmigti po naktinio prabudimo: patarimai
Naktinis prabudimas gali būti nemalonus ir varginantis, ypač jei po to sunkiai užmigsite. Daugelis žmonių patiria šią problemą, tačiau yra efektyvių būdų, kaip greitai ir neskausmingai grįžti į miegą. Gydytojas Michfelis Bruce'as pristato paprastus, ...

Skaityti daugiau

20.11.2024 laikas 21:36 Neįsižeiskite ant vaikų: tylos reikšmė ir tėvų palaikymas
Šiuolaikiniame pasaulyje, kai vaikai dažnai užimti savo reikalais, tėvams gali kilti klausimų, kodėl jų vaikai nebekontaktuoja taip dažnai, kaip anksčiau. Tačiau tylos užkulisiuose gali slypėti ne abejingumas, o gili emocinė dinamika. Šiame straipsny...

Skaityti daugiau

20.11.2024 laikas 13:57 Česnako nauda ir žala širdies sveikatai: kokias savybes žinoti?
Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka viena iš pagrindinių suaugusiųjų mirties priežasčių, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose. Rūpindamiesi savo širdies sveikata, galime pasiekti puikių rezultatų, pasitelkdami ne tik subalansuotą mitybą ir fizinį ak...

Skaityti daugiau