- 02.09.2024
- 0.0 Reitingas
- 579 Peržiūros
- 1 komentarai
Rūdžių dėmės ant drabužių ar metalinių paviršių gali būti itin varginančios, tačiau nesijaudinkite – yra daugybė būdų, kaip su jomis susidoroti. Šiame straipsnyje aptarsime efektyvias liaudiškas priemones ir chemiją, padėsiančias jums greitai ir švelniai pašalinti rūdis iš įvairių medžiagų, įskaitant drabužius, metalą, plyteles ir net automobilio paviršius. Nesvarbu, ar turite jautrų audinį, ar tvirtą metalą – yra sprendimų, kurie puikiai tiks.
Kaip skalbti rūdis nuo drabužių
Atrodo, kad rūdžių dėmė ant mėgstamų marškinėlių ar džinsų gali būti tikras nuosprendis. Tačiau neskubėkite atsikratyti sugadinto daikto, nes yra būdų, kurie papasakos, kaip pašalinti rūdis nuo drabužių. Net jei tai yra jautri medžiaga.
Liaudiškos priemonės
Nepriklausomai nuo medžiagos, galite naudoti vieną iš liaudiškų kovos su rūdimis ant audinio būdų. Jie laikomi saugesniais nei chemija:
Jei nežinote, kaip pašalinti rūdis nuo bet kokios spalvos džinsų, šis variantas jums labiausiai tiks. Reikėtų sumaišyti druską su actu, kad susidarytų nelabai tiršta košelė, užtepti ją ant dėmių ir palikti kelioms valandoms. Po to daiktą reikėtų išplauti. Jei dėmė neišnyko – procedūra kartojama dar kartą.
Mirkymas acte – šviesius vienspalvius drabužius galima 5-10 minučių mirkyti acte (1 litras vandens su 1 puodeliu acto). Nepamirškite daikto išskalauti.
Citrinos rūgštis – stiklinėje vandens reikia ištirpinti 1 arbatinį šaukštelį citrinos rūgšties, tada tirpalą kaitinti ant vandens vonelės. Kol skystis dar karštas, užpilamas ant dėmės. Reikia palaukti, kol rūdys išnyks, ir tada drabužius išskalauti. Tačiau šis metodas netinka sintetiniam audiniui – jis gali „sėsti“, o spalva – išblukti.
Citrina – paprastas ir gana veiksmingas būdas pašalinti rūdis nuo drabužių. Reikia paimti vidutinio dydžio citriną ir išspausti sultis į stiklinę šalto vandens. Tada į tirpalą įdėti daiktą su dėme ir palikti pusvalandžiui. Jei rūdys neišnyko, galite palikti dar 20 minučių. Šis metodas puikiai tinka visų rūšių audiniams, net trikotažui.
Vandenilio peroksidas – jei nežinote, kaip pašalinti rūdis nuo tiulio, jums tiks šis variantas. Skystis užtepamas tiesiai ant dėmės, o tada paliekamas, kol užterštumas bus pašalintas.
Plovikliai nuo rūdžių
Kai kurios buitinės chemijos priemonės taip pat tinka raudonoms dėmėms nuo audinio šalinti. Jei galvojate, kaip pašalinti rūdis nuo drabužių, turėtumėte atkreipti dėmesį į šias priemones:
· Dantų pasta su fluoru – ji tepama ant tiesiosios ir paliekama 10 minučių, tada nuplaunama.
· Indų plovimo skystis – jį reikėtų sumaišyti su glicerinu ir užtepti ant dėmės, šis variantas labiau tinka švelniems audiniams.
· Specialios priemonės – geriausias būdas iš drabužių išvalyti rūdis išlieka specialios priemonės, tačiau kai kurių rūšių audiniams jos gali būti pavojingos.
Kaip pašalinti rūdis iš baltų drabužių
Tikriausiai su raudonų dėmių atsiradimo ant balto audinio problema susidūrė kiekvienas žmogus. Tokių užteršimų sudėtingumas yra tas, kad ant daikto bus aiškiai matomas net menkiausias pageltimas. Todėl svarbu į skalbimą žvelgti ypač atsargiai. Kaip iš baltos spalvos išimti rūdis ir nepažeisti audinio:
· Vyno rūgštis – ją reikia lygiomis dalimis sumaišyti su druska ir atskiesti vandeniu. Gautą masę užtepkite ant dėmės, palikite atvirame ore, kol visiškai išdžius.
· Citrinos rūgštis – 20 g rūgšties atskieskite stiklinėje vandens. Supilkite į emaliuotą indą, pašildykite (neužvirinkite). Daiktą 5 minutėms panardinkite į tirpalą. Galite kartoti pagal poreikį. Citrinos rūgštį galima pakeisti actu.
· Druskos rūgštis (2 % tirpalas ) – nuleiskite drabužį į rūgštį, palaukite, kol dėmė išnyks. Tada išskalaukite audinį vandens ir amoniako tirpale (1 litras vandens – 3 šaukštai alkoholio).
· Speciali priemonė nuo rūdžių – ją reikėtų naudoti tik pasenusioms dėmėms, kurių nebeįmanoma pašalinti kitomis priemonėmis. Tinka tik tankioms medvilninėms medžiagoms.
Kaip pašalinti rūdis iš spalvotų drabužių
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad spalvoti drabužiai sukelia mažiau problemų nei balti. Tačiau kartu su dėme galite išimti ir ryškiaspalvį audinį. Ką daryti. Kaip iš spalvotų drabužių išvalyti rūdis:
· Acto rūgštis – reikia paruošti specialų tirpalą: 7 litrams vandens įpilkite 5 šaukštus acto rūgšties. Daiktą mirkykite 12 valandų, tada išskalaukite.
· Glicerinas ir kreida – sumaišykite medžiagas lygiomis dalimis, atskieskite vandeniu, kad gautųsi gana tiršta košelė. Užtepkite ant dėmės, palikite parą, tada nuplaukite.
Šie būdai yra gana švelnūs, todėl tinka net margintiems trikotažiniams audiniams.
Kaip pašalinti rūdis nuo metalo
Dėl įvairių priežasčių ant metalinių daiktų atsiranda korozijos dėmių, kurios greitai užima vis daugiau plotų. Dėl to daiktai nyksta. Todėl labai svarbu žinoti, kaip nuvalyti rūdis nuo metalo. Tam galite naudoti ir liaudiškas priemones, ir įvairią chemiją.
Kaip valyti rūdis nuo metalo: liaudiški metodai
Paprastos naminės priemonės padės greitai ir veiksmingai atsikratyti raudonų dėmių. Jos puikiai tinka, jei nežinote, kaip pašalinti rūdis nuo peilio ar kitų namuose esančių metalinių priedų:
Aliuminio folija – nukirpkite nedidelį gabalėlį folijos, iš jo suformuokite rutuliuką ir nuvalykite paviršių. Šio metodo pagalba galite atsikratyti rūdžių ant geležies, peilių ir kt.
Baltasis actas – supilkite skystį į indą, kuriame bus pažeistas metalas. Palikite daiktą, kol korozija pradės šalintis savaime. Nepamirškite mūvėti guminių pirštinių, ištraukite metalinį daiktą ir valykite naudodami šepetį. Gerai nuplaukite ir kruopščiai išdžiovinkite.
Geriamoji soda – inde sumaišykite geriamąją sodą su vandeniu taip, kad gautumėte tirštos grietinės konsistenciją. Pastą užtepkite ant rūdžių pažeisto metalinio paviršiaus. Palikite 30 minučių. Tada nuvalykite metaliniu šepečiu ir nuplaukite vandeniu.
Citrinos rūgštis – ši priemonė tinka dažytiems metaliniams paviršiams, nes ją panaudojus dažai nenubyra. Pirmiausia visas dalis reikia nuriebalinti, tada nuplauti plovikliu. Į didelio dydžio indą supilkite šiltą vandenį ir įpilkite citrinos rūgšties (100 ml skysčio – 80 g rūgšties). Palikite daiktą kelioms valandoms, tada nuplaukite ir išdžiovinkite.
Rubino rūgštis – visus pažeistus daiktus pirmiausia reikia nuriebalinti, tada galima imtis darbo. Tačiau nepamirškite mūvėti guminių pirštinių ir dėvėti respiratorių. 5 arbatinius šaukštelius rūgšties praskieskite stikline vandens. Ištirpinkite ir tada 20 minučių padėkite daiktus į tirpalą. Atskiras surūdijusias vietas taip pat galite apdoroti šepetėliu. Rūdžių sluoksnį pašalinkite metaliniu šepečiu. Nuplaukite vandeniu.
Druskos rūgštis – jums reikės guminių pirštinių, daug vandens ir skudurų. Pirmiausia druskos rūgštimi reikia apdoroti visas rūdžių pažeistas vietas. Trinkite taip, tarsi poliruotumėte paviršių. Po 30 minučių nuplaukite dideliu kiekiu vandens.
Vandenilio peroksidas – ištirpinkite 50 ml vandenilio peroksido 3 litruose vandens. Pusvalandį mirkykite įrankius ar kitus daiktus. Jei daiktas per didelis, tirpalą galite tepti įprasta kempine į indą (nepamirškite mūvėti pirštinių). Nuplaukite.
Kaip chemijos pagalba iš metalo pašalinti rūdis
Namų ūkio chemija taip pat padeda pašalinti rūdis iš metalo. Ką galite naudoti:
Klozeto valiklis – jo sudėtyje visada yra rūgšties arba šarmo, o jie ardo koroziją. Labai svarbu produktą naudoti labai atsargiai, nepamirškite pasiimti guminių pirštinių ir respiratorių. Gelis arba skystis pilamas ant rūdžių vietų, trinamas metaliniu šepečiu, tada nuplaunamas vandeniu.
Antikorozinė priemonė – šiuo metodu greitai pašalinsite rūdis nuo beveik bet kokio gaminio. Be to, ant paviršiaus susidarys apsauginė plėvelė, kuri apsaugos nuo tolesnės žalos. Naudokite tik pagal gamintojo nurodymus.
Kaip pašalinti rūdis nuo vonios, kriauklės ir klozeto
Rūdžių dėmės net ir švarią vonią, kriauklę ar klozetą paverčia nepatraukliais. Jas pašalinti gana sunku ir dažnai reikia naudoti specialias priemones. Tačiau jei nenorite ar negalite šių paviršių valyti chemija, galite pasinaudoti liaudiškais receptais:
Druska su citrina – jei nežinote, kaip pašalinti rūdis nuo klozeto dubens, jums tikrai prireiks šio metodo. Tinka šviežios arba parduotuvėje pirktos citrinų sultys. Į jas įberkite druskos, kad susidarytų pasta. Užtepkite ją ant dėmių ir palikite kelioms valandoms (o dar geriau – per naktį). Tada išvalykite šveitikliu ar kitu šepečiu. Nuplaukite vandeniu.
Soda – į vandenį reikia įpilti geriamosios sodos iki pastos konsistencijos. Nakčiai užtepkite ant pažeistų vietų, tada pašalinkite nešvarumus šluoste ar kempine. Kad lengviau pašalintumėte rūdis, papildykite vandeniu.
Kaip pašalinti automobilio rūdis namuose
Pašalinti rūdis nuo kėbulo savo rankomis yra gana sunku. Tačiau jei neturite galimybės kreiptis į profesionalus, galite naudoti šiuos metodus:
Mechaninis apdorojimas – jums tereikia įrankio šlifavimui su abrazyvinėmis medžiagomis. Galite naudoti įvairaus tankio švitrinį popierių. Tačiau šis metodas reikalauja daug laiko, todėl tinka tik atskiroms korozijos dėmėms šalinti. Jei rūdžių daug, tikslingiau naudoti elektrinį įrankį (bulgarą, poliravimo mašiną, grąžtą).
Cheminis šalinimas – parduotuvėse parduodamos specialios automobiliams skirtos sukamosios rūdžių šalinimo priemonės. Naudokite juos pagal instrukcijas.
Kaip pašalinti rūdis nuo dviračio
Korozija dažnai pasireiškia ir ant metalinių dviračio dalių. Kad dviratė transporto priemonė tarnautų ilgiau, turite žinoti, kaip pašalinti rūdis nuo dviračio. Šiuo atveju galite naudoti liaudiškas priemones ir chemiją:
Maisto soda – padeda atsikratyti silpnų teršalų. Reikia paimti valgomosios sodos ir vandens (lygiomis dalimis), kad susidarytų tiršta pasta. Galite pridėti citrinos rūgšties. Tepkite ant rūdžių naudodami kempinę. Palikite 15-20 minučių, tada nušveiskite metaliniu šepečiu. Palikite dar 15 minučių ir nuplaukite vandeniu.
Kokakola ir druska – jei dėmių nedaug, šis metodas taip pat padės. Reikėtų paimti trijų dalių druskos ir dalies citrinos sulčių mišinio. Užtepkite tirpalą ant rūdžių, palaikykite 20-30 minučių, tada nuplaukite. Kokakola puikiai pašalina koroziją nuo nuimamų dalių. Jas reikia įdėti į indą su šiuo gėrimu. Palikite jį valandai.
Actas – tinka nuo nuolatinės korozijos. Valgomąjį actą 9 % reikia supilti į pulverizatorių, įpilti 100 ml vandens ir 1 arbatinį šaukštelį geriamosios sodos. Užtepkite tirpalą ir palikite 15 minučių. Tada nuplaukite vandeniu ir sausai nušluostykite šluoste.
Kaip pašalinti rūdis nuo plytelių
Čia viskas priklauso nuo medžiagos, iš kurios pagaminta pati plytelė. Jei tai betonas arba cementas, tiks šie metodai:
Citrinos sultys – išspauskite vienos vidutinio dydžio citrinos sultis į indą, užpilkite ant dėmės. Palikite kelioms minutėms. Po to paviršių nuvalykite metaliniu šepečiu. Nuplaukite.
Actas – užpilkite ant grindų actą, palikite kelioms minutėms, kad įsigertų. Išvalykite metaliniu šepetėliu, nuplaukite vandeniu.
Plyteles galima valyti tokiomis liaudiškomis priemonėmis:
Sodos su actu – darbą reikia atlikti mūvint gumines pirštines. Pamirkykite kempinę 6 % acte, įberkite valgomosios sodos, nušveiskite visas dėmes.
Citrinos rūgštis ir druska – citrinos rūgštį reikia ištirpinti vandenyje, užtepti ant dėmės ir palaukti 10-15 minučių. Tada ant viršaus užpilkite druskos ir sukamaisiais judesiais pašalinkite rūdis nuo paviršiaus.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau