- 23.06.2017
- 0.0 Reitingas
- 6217 Peržiūros
- Komentarai
Menopauzė (graikų kalbos žodis meno – mėnesinės + pause – nutrūkimas) – tai moters mėnesinių ir kartu vaisingumo išnykimas. Šis laikotarpis prasideda apie 45–55 metus (vidutiniškai 50–51 metų).
Menopauzė skirstoma į tris stadijas: premenopauzė (prasideda tarp 40–45 metų ir trunka tol, kol išnyksta mėnesinės); menopauzė (mėnesinių išnykimas, tarp 45–55 metų); postmenopauzė (prasideda išnykus mėnesinėms).
Menopauzė kai kurioms moterims gali paskatinti širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymą, seksualinės funkcijos sutrikimų atsiradimą, svorio augimą dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos, makšties išsausėjimą, plaukų slinkimą, odos išsausėjimą, karščio bangas, krūtinės stangrumo sumažėjimą. Prieš menopauzę, jos metu ir po jos gali silpnėti kaulai, padidėja osteoporozės išsivystymo rizika.
Fitoestrogenai - moteriško hormono estrogeno analogai gamtoje. Pagrindinė šių medžiagų funkcija – atkartoti teigiamą estrogenų poveikį. Manoma, kad fitoestrogenai užkerta kelią su hormonų disbalansu susijusiems vėžiniams susirgimams (krūties, gimdos gleivinės).
Fitoestrogenai menopauzės laikotarpiu:
- Padeda atstatyti hormonų disbalansą; - Stiprina širdies sveikatą, užkerta kelią aterosklerozei – ligai, kuomet dėl arterijų sienelėse besikaupiančių riebalų susidaro randėjančios plokštelės;
- lengvina tokius menopauzės simptomus kaip karščio bangos ar naktinis prakaitavimas;
- reguliuoja geležies pasisavinimą kraujyje, turi priešuždegiminių savybių;
- užkerta kelią kaulų tankio mažėjimui ir su tuo susijusiems lūžiams;
- padeda reguliuoti nutukimą ir tokiu būdu numesti svorio.
Fitoestrogenų šaltiniai: linų sėmenys, soja, sezamo sėklos, džiovinti vaisiai, humusas, burokėliai, morkos, baklažanai, saldžiosios bulvės (batatai), paprikos, salierai, avinžirniai, artišokai, špinatai, petražolės, salierai, pipirmėtės, rozmarinai, alyvuogės, česnakai. Jei gyvenimo būdo pakeitimas ir fitoestrogenų vartojimas yra neveiksmingas, reikia kreiptis į gydytoją akušerį ginekologą dėl pakaitinės hormonų terapijos (PHT) paskyrimo.
Lytinė higiena klimakteriniu laikotarpiu ypatingai svarbi ir tai susiję su organizmo pokyčiais: nervų sistemos funkcijos, hormonų pusiausvyros, lytinių organų anatomijos ir fiziologijos. Išoriniai lyties organai gali būti labiau jautrūs, moterys pastebi makšties sausumo ir sudirgimo jausmą. Patariama dėvėti medvilnės ar linų apatinius, naudoti ekologiškus higieninius įklotus. Jeigu moteriai įklotai būtini dėl šlapimo nelaikymo, rinktis kvapą sulaikančius įklotus švelniu paviršiumi. Renkantis higieninius įklotus, skirtus kasdienai, vertėtų atkreipti dėmesį į medžiagų, iš kurių jie pagaminti, ekologiškumą, pH, rinktis laidžius orui. Medžiagos ar higienos priemonės, besiliečiančios su oda, turėtų būti neutralaus pH, o ne šarminės, kad oda netaptų lengvai pažeidžiama mikroorganizmų ir grybelių. Netinkami kasdieniniai higieniniai įklotai gali sukelti makšties uždegimus. Moterys pastebi blogą išskyrų kvapą, lyties organų odos ir gleivinės sudirginimą, paraudimą, iššutimą, bėrimus. Gali kartotis makšties grybeliniai ar bakteriniai uždegimai, disbakteriozė (bakterinė vaginozė). Jei moteriai po menopauzės išskyros iš lytinių organų gausios ar yra kraujingų - būtina kreiptis į ginekologą.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau