- 20.09.2017
- 0.0 Reitingas
- 6285 Peržiūros
- Komentarai
Sloga visais metų laikais, o ypač šaltuoju metu, neretai vargina ir vaikus, ir suaugusiuosius. Dažniausiai slogos simptomai trunka ne daugiau nei savaitę, tačiau tuomet, jei sloguojama dešimt dienų ar ilgiau, o galvoje, akiduobėse ar nosies šaknyje jaučiamas skausmas, galima įtarti sinusitą. Šis susirgimas yra vienas dažniausiai pasitaikančių kvėpavimo uždegimų, kuris gali būti ūminis arba lėtinis. Jei nesiimama ligą gydyti laiku, pacientui tai gali sukelti didelių nepatogumų, o kartais sinusitas gali sukelti ir tam tikrų komplikacijų. Taigi, ligą svarbu laiku diagnozuoti ir paskirti tinkamą gydymą.
Ūminio ir lėtinio sinusito simptomai
- Ūminis sinusitas prasideda nedideliu karščiavimu ir galvos skausmu. Taip pat jis gali pasireikšti veido skausmu, spaudimu, pasunkėjusiu kvėpavimu, suprastėjusia uosle, veido patinimu. Priklausomai nuo to, kurioje vietoje yra sinusas, gali skaudėti kaktą, akiduobes, pakaušį, nosies šaknį ar dantis. Rečiau atsiranda šviesos baimė, patinsta akių vokai;
- Lėtinis sinusitas pasireiškia ne tokiais ryškiais požymiais: nosiaryklėje atsiranda nemalonus kvapas, iš nosies teka pūlingos arba skystos išskyros, gali būti atsikosėjama pūliais (dažniausiai ryte). Kai sinusitas užsitęsia, prastėja paciento nuotaika ir bendra savijauta, gali suprastėti atmintis, visiškai pradingti uoslė.
Dažniausia sinusito priežastis – peršalimas
Nosies ir sinusų gleivinė per parą pagamina maždaug 1,5 litro gleivių, kurios patenka į nosies ertmę ir nosiaryklę. Žmogus nejaučia, kaip jos nukeliauja į skrandį, tačiau peršalus šių gleivių yra pagaminama maždaug dvigubai daugiau. Kai sutrinka gleivių nutekėjimas, nosies gleivinė pabrinksta, o sinusuose ima kauptis pūliai, kurie spaudžia jų sieneles. Būtent dėl šios priežasties atsiranda skausmas veido ir kaktos srityse.
Sinusitas – tai ne paprasta sloga
Kaip jau minėta, sloga ir sinusitas nėra tapatūs dalykai. Sloga neretai gali praeiti ir negydoma, tačiau sinusitas savaime nepraeina. Kai kuriems žmonėms sinusitas pasireiškia vos tik prasidėjus slogai, kitiems – vėliau. Jei sinusitas prasidėjo iš karto, vos tik suslogavote, galima įtarti, kad taip nutiko dėl nosies sandaros ypatumų (dažnai gleivių nutekėjimą blokuoja iškrypusi nosies pertvara). Jei sinusitas nėra gydomas, liga gali komplikuotis – nors ir retai, tačiau sinusitas gali sukelti komplikuotą ausų uždegimą, meningitą, encefalitą ar smegenų abscesą.
Sinusito gydymas vaistais
Svarbiausia pašalinti pagrindinę sinusito priežastį – uždegimą, kuris apsunkina gleivių pasišalinimą iš sinusų. Jei sinusitas labai ūmus, jis gali būti gydomas antibiotikais arba gali būti skiriama operacija, o tuomet, jei jis nesukelia ženklių nepatogumų, gali būti skiriami tam tikri medikamentai arba viena populiariausių sinusito gydymo priemonių – nosies plovimas druskos ar fiziologiniu tirpalu. Jei sinusitas yra lėtinis, gali būti skiriamas steroidinis tirpalas, tačiau jo veiksmingumas pastebimas negreitai – maždaug po poros savaičių. Visada svarbu kreiptis į gydytoją, kuris paskirtų tinkamiausius medikamentus – jei sinusitas yra netinkamai gydomas, gali pasireikšti komplikacijos. Jei yra skiriami antibiotikai, toks gydymo būdas bus tikrai efektyvus, tačiau jo trukmė gali būti gana ilga (kartais gydymas trunka 3-4 savaites). Tam tikrais atvejais iš pradžių yra skiriami stipresni antibiotikai, kurie vėliau pakeičiami silpnesniais, tačiau tai gali sukelti alerginę reakciją arba tam tikrų žarnyno pokyčių. Svarbu žinoti, kad antibiotikais sinusitas gali būti gydomas ne ilgiau nei keturias savaites. Visada svarbu kartu gerti ir gerąsias bakterijas, kurios atstatys normalų žarnyno balansą.
Chirurginis sinusito gydymas
Jei medikamentinis sinusito gydymas nėra efektyvus, o sinuso gleivinėje yra pastebimi pokyčiai, gydytojas gali paskirti chirurginę operaciją. Jos bijoti tikrai nereikėtų – operacijos yra atliekamos kitaip nei prieš porą dešimtmečių ir dabar nebereikia atlikti pjūvio po paciento lūpa. Operacija yra atliekama pasitelkiant modernią medicininę įrangą, kuri padeda atlaisvinti sinusų ertmes. Po operacijo siusų ertmės atsistato – jų praeinamumas tampa normalus, todėl pagerėja kvėpavimo kokybė. Įprastai operacija trunka 1-3 valandas, pacientui yra taikoma bendra arba vietinė nejautra. Po operacijos nosies išskyrų kiekis vis dar gali būti padidėjęs, tačiau po 4-6 savaičių tai praeina.
Sinusito gydymas naminėmis priemonėmis
- Puodelyje vandens ištirpinkite ketvirtį šaukštelio druskos. Šiuo tirpalu skalaukite nosį – tai sumažins skausmą ir diskomfortą;
- Tarkuoto imbiero nuoviras (100 ml vandens 15 minučių pavirinkite tarkuotą imbiero šaknį) sumažins infekciją – nuovire pamirkykite audinio skiautelę ir palaikykite prispaudę prie nosies;
- Sukamaisiais judesiais pamasažuokite sritis aplink nosį ir akis – tai padės sumažinti skausmą;
- Garų inhaliacijos padės sumažinti uždegimą. Į dubenį karšto vandens įlašinkite kelis lašus eukalipto arba pušų aliejaus, užsidenkite galvą rankšluosčiu, ir kvėpuokite šiais garais;
- Ananasų sultys gali padėti kovoti su sinusų infekcijomis, todėl rekomenduojama per dieną išgerti po stiklinę šių sulčių;
- Taip pat rekomenduojama gerti pakankamai vandens, tai padeda skystinti gleives.
Naminės priemonės gali pagelbėti tada, jei jas taikysite vos tik pastebėję pirmuosius sinusito simptomus. Jei per kelias dienas nepajusite pagerėjimo, kreipkitės į gydytoją, kuris jums paskirs medikamentinį sinusito gydymą, užkirsiantį kelią galimoms komplikacijoms.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau