- 02.02.2018
- 4.0 Reitingas
- 5621 Peržiūr
- Komentarai
Iškilimai, dėmelės, pasikeitusi spalva ir tekstūra bei kiti liežuvio pokyčiai gali rodyti įvairius sveikatos sutrikimus. Žymes ant liežuvio gali palikti persirgtos infekcijos, stresas, vartojami vaistai ar tiesiog natūralus senėjimas. Štai keletas dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį visiems.
11 dalykų, kuriuos atskleidžia liežuvis:
- Baltos apnašos. Tirštos, kreminės konsistencijos apnašos gali rodyti pienligę (grybelinę infekciją). Dažnai infekcija prasideda po ligos arba jei vartojami vaistai, kurie sutrikdo bakterijų pusiausvyrą burnoje. Baltos apnašos taip pat gali rodyti plokščiąją kerpligę (lot. lichen planus), kai imuninė sistema puola audinius burnoje. Balkšvos, sukietėjusios, plokščios apnašos burnoje, kurios lengvai nenusivalo, gali įspėti apie leukoplakiją, kuri yra susijusi su vėžiu. Rekomenduojama apsilankyti pas odontologą, kad jis apžiūrėtų apnašas ir paskirtų gydymą.
- „Plaukuotas“ liežuvis. Liežuvis atrodo taip, lyg būtų pasidengęs juodu, rudu ar baltu kailiuku. Tie „plaukeliai“ yra baltymai, kurie normalius, nedidelius guzelius išilgina. Ant jų kaupiasi bakterijos ir maisto likučiai. Gerai nuvalius liežuvį – pagerėja. Jeigu nugramdyti neįmanoma, tai gali įspėti apie oralinę leukoplakiją. Dažnai pasitaiko asmenims, sergantiems Epšteino – Baro virusu arba AIDS.
- Juodas liežuvis. „Plaukuotas“ liežuvis gali būti juodos spalvos. Tačiau liežuvis gali patamsėti, kai vartojami antacidiniai vaistai, kurių sudėtyje yra bismuto. Kai kuriems žmonėms ši medžiaga, susimaišiusi su seilėmis, liežuvį nudažo juodai. Tai nėra pavojinga ir paprastai praeina, kai nustojami vartoti vaistai.
- Skaisčiai raudonas liežuvis. Kartais gali rodyti retą, sunkią ligą, Kavasakio sindromą, sukeliantį kraujagyslių visame organizme uždegimą, dažniausiai vaikams. Tai taip pat gali būti skarlatinos simptomas. Jeigu raudonas liežuvis yra lygus, burna skausminga, gali būti, kad organizmui trūksta vitamino B3.
- Deginantis jausmas. Jeigu atrodo, kad liežuvis būtų tarsi nuplikytas karšta kava ir burnoje yra metalo arba kartumo skonis, gali būti, kad yra degančios burnos simptomas. Tai gali rodyti kai kurias sveikatos problemos, pavyzdžiui, sausa burna, infekcijos, gastroezofaginis refliuksas ir diabetas. Kai kuriems žmonėms deginantį jausmą burnoje gali sukelti rūgštiniai produktai (ananasai, dantų pasta, burnos skalavimo skystis, saldainiai ar kramtomoji guma).
- Glotnus liežuvis. Liežuvis be jokių mažų guzelių paviršiuje gali atrodyti blizgus ir raudonas. Jis toks gali būti, kai trūksta geležies, folio rūgšties ir B grupės vitaminų. Infekcijos, celiakija, kai kurie vaistai gali būti kalti dėl to. Jeigu ant liežuvio pastebimos glotnios ir nelygios, gumbuotos vietos, tai gali būti geografinis liežuvis. Tos vietos gali atsirasti ir pranykti, kartais jas skauda ir degina. Tai nepavojinga, bet gali būti susiję su žvyneline ir plokščiąja kerplige.
- Guzeliai. Po liežuviu gali atsirasti opelės (gangreninis stomatitas) – nedideli, skausmingi, raudoni guzeliai, kurie atsiranda ir praeina savaime. Vienas, skausmingas guzelis ant liežuvio galiuko ir šonų gali būti dėl trumpalaikio liežuvinio palpilito. Jeigu yra koks nors iškilimas ilgai nepraeina ir skauda, reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją arba odontologą. Galbūt reikės pasitikrinti dėl burnos vėžio.
- Skausmas. Liežuvis turi daug nervų galūnėlių, todėl įsikandus ar kitaip susižeidus, labai skauda. Skausmą gali sukelti plokščioji kerpligė, gangreninis stomatitas, pienligė, geografinis liežuvis. Dėl kai kurių vaistų ir infekcijų taip pat gali skaudėti. Kartais liežuvio skausmas gali būti vėžio simptomas, ypač jeigu yra guzelis arba raudonų (baltų) plėmų.
- Padidėjęs liežuvis (makroglosija). Liežuvis atrodo per didelis burnai. Ant kraštų lieka dantų antspaudai. Taip gali būti hipotiroze, infekcija, alergijomis ir kt.
- Sutrūkinėjęs liežuvis. Gilūs grioveliai ant liežuvio gali atsirasti, organizmui senstant. Tai gali būti susiję su Dauno sindromu, žvyneline, Sjogreno sindromu. Tai nėra pavojinga, tiesiog reikia reguliariai valyti liežuvį nuo maisto likučių ir bakterijų. Grioveliai sumažėja, kai gydytojai nustato ligos priežastį ir pradeda gydymą.
- Burnos vėžio simptomai. Daug dėmelių, guzelių, spalvos pokyčių ant liežuvio nėra pavojingi. Vėžį paprastai išduoda opelės, kurios negyja, gumbai, liežuvio skausmas, sunkumas kramtyti ir ryti. Jeigu šie simptomai trunka daugiau nei dvi savaites, reikėtų apsilankyti pas šeimos ar dantų gydytoją.
Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skanaus:
27.08.2018 laikas 09:34 Receptai Riebių plaukų priežiūra. Liaudiški patarimai plaukų gydymui
Skaityti daugiau
Taip pat skaitykite:
23.11.2024 laikas 14:40 Antarktidos paslaptis: Onikso upė teka priešingai visoms taisyklėms
Skaityti daugiau