Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2017 » Gruodžio » 21

Kaip Rusijai sekasi kurti „tobuliausią“ 5-tos kartos naikintuvo variklį

Jau senai bebuvo žinių apie rusų kuriamą penktos kartos naikintuvą. Pradžioje entuziastingai pradėtas projektuoti „PAK FA“ buvo pristatomas kaip jau netrukus kelsiantis siaubą priešo pajėgoms. Vėliau projektas tapo „T-50“. Buvo demonstruojami jo skrydžiai ir kalbama apie žingsnį iki serijinės gamybos. Vis tik šį žingsnį jis žengs pervadintas į „Su-57“. Pasidomėkime ką naujo apie šį projektą pasauliui buvo pranešta paskutiniu metu.

penktos kartos naikintuvas, Suchoj T-50 | SU 57, rusijos, variklis

„T-50“ skrydžio akimirka 2013 metais ©Wikipedia

Pradžioje turbūt apie didžiausią naujieną sudrebinusią internetą. Bent jau karine tematika besidominčiuosius. Rusija viešai pademonstravo gruodžio 5 d. atliktą skrydį su įmontuotu naujuoju varikliu. Skrydis truko  vos 17 minučių. Skrydį atlikusiame lėktuve buvo paliktas ir vienas senesnės kartos variklis. Dėl to galima vizualiai palyginti kokie pastebimi skirtumai tarp jų.

Naujojo variklio dujų išmetimo anga šiek tiek mažesnė. Neoficialiomis žiniomis rusams pavyko beveik 30 cm susiaurinti angą. Vizualiai kur kas trumpesnė ir kompaktiškesnė pati tūta. Tačiau tai turi ne susilpninti, o kaip tik pagerinti variklį. Anot jų, lėktuvo manevringumo savybės išliko tos pačios.

penktos kartos naikintuvas, Suchoj T-50 | SU 57, rusijos, variklis

Arčiau naujojo variklio tūtą, toliau matomas paliktas senasis variklis ©Youtube

Tai kas nematoma yra pats galios agregatas. Kol kas negavęs oficialaus pavadinimo jis vadinamas „gaminiu 30“. Šis pasižymi geresnėmis kuro naudojimo savybėmis. Įvairūs šaltiniai kalba apie išaugusią galią. Nuo dviejų iki net maksimalių keturių papildomų tonų traukos. Taip dar labiau padidėtu naikintuvo galios ir svorio santykis. Galutinis konstruktorių tikslas leisti ilgus atstumus skristi viršgarsiniu greičiu (daugiau nei 1235 km/h).

Tiek pirmos kartos senasis tiek kiti varikliai šią ribą galėdavo kirsti pasitelkdami forsažą. Jį panaudojus rasdavosi daugiau traukos, bet kartu būdavo greičiau naudojamas variklio darbo resursas. O per ilgas jo panaudojimas galėdavo net gi sugadinti variklį. Galimybė be forsažo pasiekti  viršgarsinį  greitį bei skristi ilgus atstumus viena iš penktos kartos naikintuvui reikalaujamų savybių.

Tiesa iškart kilusį entuziazmą atšaldė projektą kuruojantis Jurijus Slyusaras, „Jungtinės lėktuvų korporacijos“ prezidentas. Įmonės kuriai patikėtas šis projektas. Jis naujienų agentūrai TASS pareiškė: „Bandymai tik prasidėjo. Jie truks ne vienus metus“.

Gruodžio 13 d. Chabarovsko regiono gubernatorius prasitarė, kad jau kitais metais prasidės serijinė „Su-57“ gamyba. Su seno modelio varikliu ir labai mažais kiekiais. Tais pačiais arba sekančiais metais Rusijos oro pajėgos turėtu gauti iki 12 naujųjų naikintuvų. Iš viso iki 2027 metų oro pajėgos neplanuoja užsisakyti daugiau kaip 60 vnt. penktos kartos naikintuvų.

Kiek ankščiau Rusijos karinę strategiją analizavęs PONARS projekto dalyvis, Harvardo universitete dirbantis Dmitrijus Gorenburgas teigė, kad rusai serijinės lėktuvų gamybos nepradės iki pat 2027 metų. Jie pirmiausia nori turėti pabaigtą naujos kartos variklį.

Šiuo atveju jis nebuvo teisus. Tačiau kokie jo argumentai? „Su-57“ labai panašus į jau gaminamą „Su-35 E“. Dauguma dalių abu orlaiviai turi dalintis. Abu turi tuos pačius „Saturn AL41F“ variklius. Pastarąjį naikintuvą priskiria 4++ kartai.

Be naujų variklių pagaminti „Su-57“ būtu kiek sunkiau aptinkami. Gabenama ginkluotė patalpinta orlaivio viduje. Taip radarams sunkiau jį užfiksuoti. Bet pagal kitus parametrus, kaip greitis ar išskiriama šiluma, jie praktiškai nesiskirtu. Matyt būtu 4+++.

Greičiausiai panašiai galvoja ir oficiali Rusijos valdžia. Užsisakomi kiekiai juokingi palyginus su „F-22“ ir „F-35“. Tačiau net ir JAV pagaminusi kelis šimtus penktos kartos orlaivių vis dar sprendžia įvairias problemas. Tame tarpe ir labai rimtas.

Nebaigtus projektus į dienos šviesą verčia traukti visuomenės spaudimas bei tarptautinė padėtis. Ilgai trunkančiu projektavimu nusivylę partneriai nematydami rezultatų taip pat linkę keisti mintis. Visai nesenai tas pats nutiko ir rusams. Pradžioje aktyviai dirbę su Indija, paskutiniu metu ultimatyviai turėjo reikalauti atsakymo ar jie vis dar susidomėję. Jei taip, sumokėti reikalingą 7 milijardų indėlį į projektą.

Pastarojoje šalyje šiuo metu atsiradusi aktyvi opozicija nustoti bendradarbiavus. Esą geriau tuos pinigus panaudoti jų pačių kuriamam penktos kartos naikintuvui. Tuo tarpu norintieji bendradarbiauti pabrėžia, kad „HAL“ kompanija iki šiol nesugebėjo sukurti ilgiau kaip dvidešimt metų kuriamo lengvojo naikintuvo. „Tejas“ projektas turintis pakeisti pasenusius Indijos vis dar naudojamus „Mig-21“ naikintuvus. Jis dar neatitinka išsikeltų tikslų. Tad ar verta tikėti pažadais 2025 metais turėti nuosavą 5-os kartos naikintuvą? Juolab į orą iki šiol nepakilo net prototipas.

Kad ir kas bebūtu, panašu apie rusišką penktos kartos naikintuvą artimiausiu metu girdėsime kur kas dažniau. Projektas aktyviai stumiamas link finišo linijos. Rusijai jo reikia ir ji jį linkusi užbaigti, bet kokia kaina.

Parengė Arnas Mulokas

Kaip Rusijai sekasi kurti „tobuliausią“ 5-tos kartos naikintuvo variklį

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
27.05.2022 laikas 22:00 Kineziterapeutė apie nugaros skausmą: „Gulėjimas gali tik dar labiau pakenkti“

Nugaros skausmas – viena dažniausiai daugelį žmonių užklumpančių sveikatos problemų, prie kurios paplitimo šiandien prisideda ir nepakankamas fizinis aktyvumas, ir sėdimas darbas. Kineziterapeutė Simona Povelauskienė pastebi, kad, nepaisant sparčios mokslo ir medicinos pažangos, nugaros ska...

Skaityti daugiau

26.05.2022 laikas 20:14 Aiškėja daugiau neigiamo Covid vakcinos poveikio ir slėpimo atvejų
Nors didžioji žiniasklaida ir Didžioji farmacija deda visas pastangas, kad medikai ir nukentėję pacientai nekalbėtų apie neigiamą "Covid" vakcinų poveikį, apie šiuos atvejus pradedame girdėti vis dažniau, nes jų skaičius tampa per didelis, kad būtų galima į jį nekreipti dėmesio....

Skaityti daugiau

26.05.2022 laikas 19:41 Nereikia panikuoti dėl beždžionių raupų

Žinomas epidemiologas ir kardiologas daktaras Peteris McCulloughas (Peter McCullough) sakė visuomenei išlikti ramiai pasirodžius pranešimams apie dar vieną virusų protrūkį, šį kartą dėl beždžionių raupų viruso

...

Skaityti daugiau

24.05.2022 laikas 20:48 Kodėl špinatai turėtų atsidurti mitybos racione?
Špinatai – lapinė daržovė, kurią lengva rasti beveik bet kurioje maisto prekių parduotuvėje. Špinatus galima vartoti įvairiais būdais: valgyti virtus arba žalius, dėti į salotas ar trintus kokteilius. Tai ne tik skani, bet ir sveikatai naudinga daržovė, turtinga vitaminais bei mineralinėmis medžiago...

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 18:24 ATSKLEISTA: Vuchano laboratorija atliko beždžionių raupų tyrimo rezultatus

Liūdnai pagarsėjusio Vuhano virusologijos instituto mokslininkų paskelbtame moksliniame žurnale buvo paskelbtas neseniai atliktas beždžionių raupų tyrimas, kuriame, kaip paaiškėjo, buvo naudojamasi funkcijos padidinimo tyrimais - prieštaringai vertinamu patogenų tyrimo metodu, galinčiu padidinti ...

Skaityti daugiau

27.05.2022 laikas 22:10 Receptai | Patiekalai Džiovintų vaisių ir riešutų duona (video)
Į dubenį su miltais suberkite džiovintus vaisius. Išmaišykite. Paruoštą mišinį ir smulkintus riešutus berkite į kiaušinių plakinį ir gerai išmaišykite iki vientisos masės.

Skaityti daugiau

26.05.2022 laikas 08:25 Receptai | Patiekalai Labai skanus sveikas bananų ir rabarbarų pyragas su aliejumi be pieno

Šis rabarbarų ir bananų pyragas su aliejumi yra labai skanus ir sveikas. Jis yra gamintas be pieno, su kokybiškais riebalais, su labai nedideliu kiekiu cukraus. Ciberžolė taipogi pasižymi priešuždegiminėmis bei antioksidacinėmis savybėmis. Tikrai fantastiškas vasariškas desertas!

...

Skaityti daugiau

26.05.2022 laikas 08:12 Receptai | Patiekalai Charčio sriuba su kiaulienos faršu ir pupelėmis

Labai skani, šiek tiek aštrumo turinti charčio sriuba su kiaulienos faršu ir pupelėmis! Ji gaunasi labai soti ir sušildanti! Gal tai ir nėra originali charčio, bet mūsų šeimai ši interpretacija yra labai skani. Būtinai pamėginkite pasigaminti ir Jūs, šios puikiai pavykstančios sriubos.

...

Skaityti daugiau