Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2018 » Gegužės » 22

Kosmose žmogaus kūnas pasikeičia

NASA, privati JAV astronautikos bendrovė „SpaceX“ ir lėktuvų gamintoja „Boeing“ laiko Mėnulį ir Marsą patraukliomis astronautų tyrinėjimams planetomis, o gal net tinkamomis nuolatiniam gyvenimui vietomis kosmose.

astronautas, biologija, DNR, dvyniai, genetika, kosmosas, miegas

NASA 

Tiesa, mes vos pradedame suprasti, kaip ilgas buvimas kosmose veikia žmogaus kūną. Mokslininkai kaupia šios srities žinias, vykdydami „Dvynių tyrimą“ – šioje tiriamojoje programoje dalyvauja buvęs NASA astronautas Scottas Kelly‘is, išbuvęs kosmose beveik metus, ir jo identiškas dvynys brolis Markas, kuris tuo metu gyveno Žemėje.

Sunkio jėgos nebuvimas, stipresnė radiacija, speciali mityba kosmose ir kiti gyvenimo kosmose veiksniai stebėtinais būdais paveikė Scotto kūną. Tyrėjų duomenimis, gyvenant kosmose ilgą laikotarpį, galimos devynios biologinės keistybės.

1. Pasikeičia skysčių pusiausvyra organizme

Išskridus iš Žemės, kūnas būna nesvarumo būsenoje, neveikiamas sunkio jėgos. Tai reiškia, kad kraujas ir kiti kūno skysčiai nestumiami į pėdas.

Per metus skysčių iš kojos į galvą gali pritekėti apie 2 litrus.

2. Veidas atrodo kitaip

Kadangi nėra sunkio jėgos ir daug skysčių suteka į galvą, veidas atrodo putlesnis.

3. Gali pakisti regėjimas

Pasikeitus spaudimui į smegenis, ne tik paburksta veidas, bet ir gali suprastėti regėjimas. Skysčiai prie regos nervo gali spausti akies obuolius.

Dėl radiacijos kosmose taip pat gali atsirasti katarakta, suprastėti regėjimas. Net aukštai skraidančių komercinių lėktuvų įgulos nariams dėl retesnės atmosferos atsiranda ši rizika.

4. Gali pasikeisti kaulų tankis.

Jei būdami kosmose nesimankštinsite, per metus galite netekti apie 12 proc. kaulų tankio. Tyrėjai vis dar aiškinasi, kodėl taip nutinka.

5. Padidėja žmogaus ūgis iki tol, kol grįžtama į Žemę

Kadangi neveikia sunkio jėga, tarpslanksteliniai diskai, kurie yra pripildyti skysčio, nespaudžiami, todėl ūgis gali padidėti apie 3 proc. Grįžęs iš kosmoso Scottas Kelly‘is buvo 5 cm aukštesnis už dvynį brolį.
Grįžus į Žemę nuo sunkio jėgos ūgis vėl sumažėja.

6. Raumenys gali susitraukti

Esant nesvarumo būsenoje raumenų nereikia, taigi jie atrofuojasi. Štai kodėl kiekvieno astronauto dienotvarkėje būtini fiziniai pratimai. Tiesa, niekas kitas geriau nevysto raumenų masės, nei gyvenimas Žemėje, kur veikia sunkio jėga.

7. Kosmose prasčiau miegama

Miegas kosmose veikiausiai sutriks. Dauguma astronautų naktimis miega po 6 val., nes miegas kosmose keistas.

8. Padidėja vėžio rizika

Kosmose neveikia Žemės apsauginis magnetinis laukas, todėl radiacijos kiekis didina riziką susirgti vėžiu. Šiuo metu NASA nustatė, kad vyrai astronautai per visą gyvenimą neturi patirti radiacijos daugiau nei 3 250 milisivertų (mSv).

Šis kiekis atitinka apie 400 pilvo kompiuterinių tomografijų. Moterų astronaučių organizme yra daugiau audinių, kuriems gali pakenkti radiacija, todėl joms leistinas radiacijos kiekis per visą gyvenimą – 2 500 mSv.

Tyrimai su gyvūnais parodė, kad ši grėsmė kosmose gali būti didesnė, nei manyta. Kita vertus, reikalingi išsamesni tyrimai su žmonėmis, norint patvirtinti, kad grėsmė padidėja ir žmonėms.

9. Pakinta genetinis kodas

DNR yra tarsi pagrindinis gyvybės planas, o genai – kaip žodžiai receptų knygoje – diktuoja konkrečius receptus, kad palaikytų mūsų gyvybę. Ne mažiau svarbu, kada ir kiek genai pasireiškia, kada neveikia ir kada veikia.

Tai didele dalimi priklauso nuo aplinkos, kurioje žmogus gyvena. „Dvynių tyrimas“ parodė, kad po metų kosmose Scotto Kelly‘o genai funkcionavo šiek tiek kitaip, nei Žemėje, o grįžus iš kosmoso neatsistatė (bent jau ne taip greitai). Mokslininkai tebetiria šį veiksnį.

Šaltinis: delfi.lt ir gismeteo.lt

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
02.12.2021 laikas 19:38 Tamsios dėmės ant kaklo: 5 natūralios priemonės, padedančios jų atsikratyti
Nors tamsios dėmės ant kaklo nekelia pavojaus sveikatai, jos gali traukti akį ir dėl jų kaklo oda gali tapti šiurkšti.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 19:30 Kodėl man miegant tirpsta rankos?
Kai naktį ramiai miegame, ilgai būname toje pačioje padėtyje. Tai gali sukelti rankos (plaštakos, riešo) tirpimą. Tačiau mėšlungis ir tirpimas gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių. Kai kurie iš jų yra gana rimti. Pavyzdžiui, tunelinis sindromas arba riešo kanalo sindromas....

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 19:16 Šios bitės – tikras siaubas: turi dantis ir ėda mėsą
Menkai pažįstamos tropinių bičių rūšys išsivystė papildomą dantį, skirtą mėsai kąsti, bei žarnyną, kuris labiau panašus į grifų, nei kitų bičių.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 18:04 Aiškiaregis Krzysztofas Jackowskis žada evakuaciją, užkrėtimą ir karantiną
2021 m. gruodžio pradžioje pasaulyje palaipsniui išryškėjo ir susiformavo kelios labai rimtos problemos, kurių kiekviena kelia didelį susirūpinimą stebėtojams, kurie stebi būtent šią problemą.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 17:22 Kopūstiniai augalai ir jų naudingosios savybės
Visos kopūstinių augalų rūšys yra labai naudingos. Kopūstiniuose augaluose yra vitamino C, augalinių baltymų, skaidulų, kalio, kalcio, fosforo ir įvairių biologiškai aktyvių medžiagų. Tiesa, vienuose kopūstiniuose augaluose naudingųjų medžiagų yra daugiau, kituose - mažiau....

Skaityti daugiau

Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video)
02.12.2021 laikas 15:37 Receptai | Patiekalai Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video)

Paranormal Virtuve šiandiena jums siūlo pasigaminti patiekalą pagal receptą: Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video). Skanaus!

Skaityti daugiau

29.11.2021 laikas 16:41 Receptai | Patiekalai Kalėdiniai sausainiai - tirpstantys seniai besmegeniai
Šiems sausainiams "seniams besmegeniams" galite naudoti tiek pirktinį meduolių prieskonių mišinį, tiek pasigaminti patys, sumaišę tarpusavyje šiuos ingredientus

Skaityti daugiau

29.11.2021 laikas 14:01 Receptai | Patiekalai Rosettes (rozetės) - traškūs ir saldūs sausainiai
Tai tarsi tikras skonis sugrįžęs iš vaikystės… Labai gerai pamenu, kaip dar mano mama man kepdavo šiuos traškius, burnoje tirpstančius saldžius sausainius.

Skaityti daugiau