- 17.10.2024
- 4.5 Reitingas
- 351 Peržiūr
- 1 komentarai
Skydliaukė – tai mažas, tačiau galingas organas, turintis didžiulę įtaką mūsų sveikatai. Jos hormonai reguliuoja medžiagų apykaitą, energijos lygį ir net nuotaiką. Deja, daugelis žmonių neįvertina skydliaukės funkcijos svarbos, o simptomai, susiję su jos sutrikimais, dažnai lieka nepastebėti. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl svarbu atlikti skydliaukės hormonų tyrimus ir kaip teisingai jiems pasiruošti.
Skydliaukė yra vienas iš pagrindinių žmogaus endokrininės sistemos organų. Ji tiesiogiai ar netiesiogiai veikia visus organus ir sistemas, todėl jos problemos greitai virsta įvairiomis ligomis.
Hipertenzija, tachikardija, prieširdžių virpėjimas, dermatologinės ir ginekologinės ligos, net depresija ar padidėjęs nervingumas. Tikroji jų priežastis gali ilgai likti paslėpta, jei neatliekate skydliaukės hormonų ultragarso ir kraujo tyrimų. Deja, labai dažnai pacientai kreipiasi į endokrinologą, kai skydliaukėje jau yra patologinių mazgelių masė, iš kurių bet kuris gali tapti piktybinio naviko pradžia.
Skydliaukės hormonų tyrimai - tai laboratoriniai tyrimai, padedantys gydytojui įvertinti, kaip gerai funkcionuoja skydliaukė.
Pasiruošimas skydliaukės hormonų kraujo tyrimams
- Pageidautina tyrimus atlikti ryte, tarp 8 ir 10 val. ryto;
- tuščiu skrandžiu (paskutinį kartą valgyti likus 10-12 valandų iki tyrimo);
- psichoemocinis ir fizinis komfortas (rami būsena be perkaitimo ir hipotermijos);
- tyrimo išvakarėse nevartoti fizinio krūvio, alkoholio, nerūkyti;
- pirminio skydliaukės hormonų kiekio patikrinimo metu 2-4 savaites iki tyrimo nutraukti skydliaukės funkciją veikiančių vaistų vartojimą;
- gydymo kontrolės atveju tyrimo dieną nevartoti vaistų ir būtinai apie tai pažymėti siuntimo formoje (kaip ir apie kai kurių kitų vaistų - aspirino, trankviliantų, kortikosteroidų, geriamųjų kontraceptikų - vartojimą).
Pagrindiniai rodikliai
- Kraujo tyrimas dėl skydliaukės hormono (TSH) - smegenų reguliacinio hormono, gaminamo hipofizėje ir kontroliuojančio skydliaukę. Tai vienas iš privalomų tyrimų, kuriuos skiria endokrinologas diagnozuodamas skydliaukės sutrikimus.
Nuo normos nukrypęs skydliaukės hormono (TTH) kiekis gali byloti apie paslėptą įvairių ligų eigą.
Esant nepakankamai TTH gamybos vertei, galimos tokios patologijos kaip hipertirozė arba „tirotoksikozė“ (padidėjusi skydliaukės hormonų gamyba) ir sumažėjusi hipofizės funkcija. Mažo skydliaukės hormonų kiekio priežastis taip pat gali būti hipofizės trauma.
Jei skydliaukės hormonų kraujo tyrimai rodo TTH perteklių, tai gali signalizuoti apie hipotirozę (ilgalaikį skydliaukės hormonų trūkumą), nepakankamą antinksčių funkciją, navikus ir sunkias psichikos ligas.
- Bendrojo trijodtironino (T3) tyrimas - atliekamas siekiant nustatyti hipertirozę, gydant gūžį ir pakaitinio gydymo L-tiroksinu metu.
Bendrojo trijodtironino kiekio padidėjimas pasireiškia esant jodo trūkumo gūžiui, tirotoksikozei, skydliaukės nepakankamumui, taip pat nėštumo metu.
Jei skydliaukės hormonų kraujo tyrimo rezultatas parodė nepakankamą T3 kiekį, didelė tikimybė, kad yra maža medžiagų apykaita, hipotirozė.
Reikėtų žinoti, kad pagyvenusių žmonių trijodtironino kiekis yra gerokai sumažėjęs, todėl jiems skydliaukės hormonų kraujo tyrimas turi specialius normų rodiklius.
- Laisvojo trijodtironino kraujo tyrimai atliekami atliekant skydliaukės ligų diferencinę diagnostiką.
Hormono kiekio padidėjimas stebimas sergant toksine gūžiu, skydliaukės disfunkcija (įskaitant pogimdyminį periodą), choriokarcinoma, nefroziniu sindromu, lėtine kepenų liga ir kitomis ligomis.
Laisvojo trijodtironino trūkumas atsiranda esant pirminiam antinksčių nepakankamumui, hipotireozei, svorio kritimui ir per dideliam fiziniam krūviui.
- Tiroglobulino tyrimas - tai baltymo, sudarančio didžiąją skydliaukės dalį, kiekio tyrimas.
Šio tipo skydliaukės hormonų kraujo tyrimas naudojamas stebint skydliaukės vėžio gydymą, taip pat diagnozuojant kepenų cirozę ir lėtinį hepatitą.
Padidėjęs tiroglobulino kiekis būdingas pacientams, sergantiems lėtiniu ir autoimuniniu tiroiditu, hipertiroidizmu, skydliaukės vėžiu ir kitomis ligomis.
- Bendrojo ir laisvojo tiroksino (T4) tyrimas yra vienas iš pagrindinių tyrimų tipų, naudojamų vertinant skydliaukės funkciją.
Bendro tiroksino kiekio padidėjimas pastebimas sergant hipertiroze, teriotoksikoze, toksine gūžiu ir ūminiu tiroiditu, o sumažėjimas - hipotiroze.
Šio skydliaukės hormonų kraujo tyrimo rezultatai labai priklauso nuo netiesioginių veiksnių, tarp kurių yra geriamųjų kontraceptikų vartojimas ir stiprus stresas.
Laisvojo tiroksino kiekio neatitikimas normai rodo padidėjusią arba sumažėjusią medžiagų apykaitą.
- Antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę (AT-TPO ) - antikūnai prieš specifinį fermentą, kuris randamas tik skydliaukės audinyje.
- Antikūnai prieš tiroglobuliną (AT-TG ) - antikūnai prieš joduotą baltymą, iš kurio sintetinami T3 ir T4.
Tik profesionalus endokrinologas, remdamasis tyrimo rezultatais, gali teisingai įvertinti Jūsų sveikatos būklę.
Pastaruoju metu mokslininkai daugiau dėmesio skiria skydliaukės disfunkcijoms, ypač besivystančios autoimuninės ligos, kaip Hashimoto tiroiditas. Nustatyta, kad ankstyva diagnostika gali padėti sumažinti ilgalaikių komplikacijų riziką, o tyrimai dėl skydliaukės hormonų gali būti vykdomi su naujomis, pažangiomis technologijomis, kas leidžia gauti tikslesnius rezultatus.
Remiantis: https://paranormal.lt/
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau