- 10.01.2018
- 0.0 Reitingas
- 3431 Peržiūr
- Komentarai
Grynas opalas yra skaidrus, tačiau beveik visada turi daugiau ar mažiau pieno arba įvairių atspalvių. Per mikroskopą galima pamatyti jo vidinę struktūrą, kurią sudaro silicio masėje tam tikru būdu (panašiai kaip bičių koriai) išsidėstę maži kvarco gabaliukai. Ši struktūra užtikrina vaivorykštinį spalvų žaismą, kuris keičiasi pasukus akmenį. Brangakmenis gali būti įvairiausių spalvų ir atspalvių, kurį nulemia geležies, mangano, nikelio ir kitų elementų priemaišos. Skaidrius opalus juvelyrai dažniausiai padaro su briaunomis, o pusiau skaidrius nušlifuoja aptakiai.
Opalas yra amorfinis geležies (II) hidroksido hidratas (Cheminė formulė Fe(OH)₂×nH₂O). Taurusis opalas turi nuo 6 iki 10% vandens, todėl jis mėgsta būti dėvimas. Perdžiovinti ir praradę drėgmę opalai trupa ir praranda savo juvelyrines savybes. Opalų taip pat negalima laikyti pernelyg drėgnai. Tai minkšti akmenys, dažnai gaminiuose reikalaujantys papildomos apsaugos. Tirpsta plastiko rūgštyje. Akmens spalva gali pakisti dėl jį veikiančios šviesos.
Egzistuoja trys juvelyrinio opalo rūšys: juodasis, pasižymintis labai tamsia mėlyna spalva su kitų spalvų blyksniais; ugninis – oranžinės-raudonos spalvos ir baltasis opalas (kaholongas). Geriausia opalų kolekcija yra Venecijoje. 95% pasaulinių šio brangakmenio iškasama Australijoje.
Pagrindinė opalo vertybė – tai sugebėjimas įtakojant šviesai nuosekliai spinduliuoti skirtingus spindulius, sukelianti įvairių spalvų žaismą, kai akmuo juda stebėtojo atžvilgiu. Opalas gali atrodyti vienos spalvos vienoje perspektyvoje, tačiau pasukus nušvinta įvairių spalvotų spindulių blyksniais. Sukant natūralų opalą, kai kurie blyksnių efektai gali išnykti, o kiti gali pasirodyti labiausiai netikėtose vietose. Pieniškai balti ir ugniniai opalai gali neturėti ryškaus mirgėjimo. Opalai bijo pernelyg didelės drėgmės ir sausumo – nuo to jie gali iš pradžių išsipūsti ir tada įtrūkti. Vandens kiekis opaluose svyruoja nuo 1 iki 21%, o kartais siekia net 32%.
Dėl geologinio senėjimo opalas praranda didžiąją dalį savo vandens ir tampa chalcedonu – kvarco rūšimi su kriptokristalinėmis pluoštinėmis struktūromis. Buitinėse sąlygose taip nutikti negali – per sausai laikomas opalas gali išdžiūti, įtrūkti ar net visiškai subyrėti į pilkos spalvos dulkes.
Opalas – vienas iš žymiausių juvelyrinių akmenų. Rytų šalyse šis brangakmenis yra ištikimybės ir vilties simbolis. Tyrimo elektroniniu mikroskopu metu nustatyta, kad kilnieji opalai susideda iš homogeninių silicio dioksido dalelių, kurių skersmuo siekia 150-450 nm. Jos išsidėsčiusios kubinės, kartais šešiakampių struktūros principu. Šios sferinės dalelės savo ruožtu susideda iš atsitiktinai išdėstytų mažų 10-50 nm skersmens struktūrų. Tuštumos tarp sferų yra užpildyti amorfinio silicio dioksido, oro, vandens garų, adatų arba netaisyklingos formos tridimito ir kristobalito kristalais. Vienodo dydžio ir tankiai išsidėsčiusios sferos veikia kaip trimatės difrakcijos grotelės (šiuolaikinės matematinės fizikos sąvoka), suskaidydamos šviesą į jos spalvotus komponentus ir taip sukelia švytėjimą.
Ryškiausias spalvų žaismas kyla dėl sferų ir užpildo optinių savybių reikšmingo skirtumo. Tai būdinga juodiesiems opalams, kurie pasižymi unikalaus grožio spindesiu. Šis žaismas dažniausiai būna mažiau išreikštas ugniniuose opaluose, kuriuose sferos ir tarp jų esantis amorfinio silicio dioksidas yra sudarytos iš beveik tos pačios medžiagos. Tauriuosiuose opaluose silicio dioksido dalelės yra vienodos ir struktūrizuotos, tuo tarpu „nekilminguose“ brangakmeniuose medžiagos gali labai skirtis savo forma bei dydžiu ir yra chaotiškai išdėstytos.
Kai kurios uolos susideda vien tik iš opalų – geizeritas, diatomitas, trepelis. Neorganinių opalų susidarymas yra susijęs su silicio dioksido nusodinimu iš karštų vulkaninių vandenų arba silikatų skaidymu veikiant vandeniui ir anglies dioksidui. Biologinės kilmės opalas susideda iš iš diatominių ir radiolarių skeletų.
Juvelyrikos parduotuvėse dažnai pasitaiko sintetinių baltųjų ir juodųjų opalų, kurių šviesos žaismas yra pasiekiamas dėl daugelio spalvų fragmentų su aštriomis briaunomis, o ne dėl šviesos žaismo struktūros viduje. Tai yra kokybinis ir būdingas sintetinių opalų skirtumas nuo natūralių. Sintetinius opalus ne specialistui gali būti sunku atskirti nuo natūralių, todėl geriausia prieš perkant kreiptis į nepriklausomus ekspertus, kadangi yra tikimybė sumokėti nepateisinamai didelę kainą už klastotę. Opalas yra vienas iš brangiausių ir prieštaringiausių juvelyrinių akmenų.
Magiškos akmens savybės
Talentingų ir gamtos gausiai apdovanotų žmonių talismanas. Su kitokiais opalas nenori gyventi. Jis palaiko visas kūrybiškų asmenybių iniciatyvas, moko juos ateities numatymo, prisideda prie jų dvasinio vystymosi ir apsaugo nuo gyvenimo vingių. Kūrybiškumas apima visas žmogaus veiklos sritis – jį gali turėti batsiuvys ir jis nebūtinai taikytinas visiems rašytojams arba menininkams. Todėl pats asmuo ir jį supantys aplininiai nusprendžia, ar jis kūrybingas, ar ne. Akmens energija tokia milžiniška, kad sukelia pakankamai rūpesčių paprastiems žmonėms, todėl į jų gyvenimą įsiveržia nerimas, kaip taisyklė, visiškai nepagrįstas. Juodieji opalai yra lemtingos aistros akmenys, sunkinantys žmogaus ydas. Baltasis opalas – jo priešingybė, slaugytojų ir gydytojų talismanas, suteikiantis kantrybės ir tolerancijos kitiems. Budistai jį tapatina su lotosu – neblėstančio dvasinio grynumo simboliu. Ugniniai opalai savo mistinėmis savybėmis yra panašūs į rubinus ir kitus ugnies akmenis.
Opalas yra apgaulingų vilčių ir iliuzijų akmuo, apgaubiantis protą tuščiomis svajonėmis ir įvairiais rūpesčiais. Jį gali dėvėti tik labai stiprūs žuvų ir skorpiono ženklų atstovai bei magai, kurie pagal spalvų ir blizgesio pokyčius gali nustatyti artėjančią grėsmę. Turime omenyje jo Europines rūšis, spindinčias ugnine rubino arba mėlynai-žaliais atspalviais su auksinėmis kibirkštimis. Tie, kurie nori imtis veiksmų savo padėties pagerinimui, opalas jiems trukdys. Jis taip pat gali paskatinti bijoti tamsos.
Opalą galima rekomenduoti tiems, kuriems reikia sutelkti energiją siekiant kilnaus tikslo. Tai ypač pasakytina apie Skorpionus, kurių grožis ir didybė atsiskleidžia siekiant aukštų tikslų, kai yra taip svarbu neišvaistyti energijos momentinėms užgaidoms. Opalas neleidžia eiliniams žmonėms pasiekti turtų, tačiau padeda tiems, kurie paaukoja asmeninę gerovę didelių tikslų vardan. Tikima, kad šis brangakmenis savo savininkams suteikia galimybę telepatiškai paveikti kitų žmonių protus. Nestabilios asmenybės turėtų būti atsargūs su šiuo akmeniu. Manoma, kad opalas taip pat gali savo savinikui parūpinti pranašystės dovaną, bet jei ateities prognoze norėsite norėsite kam nors pakenkti, opalas praras savo stebuklingą galią.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau