Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Gamta » 2019 » Spalio » 7

Kodėl Gamtoje Nesurasime Trikojų Gyvūnų?

Mūsų planetoje knibžda gyvių, kurie turi 2, 4, 6, 8 ar net 750 kojų, tačiau nėra nė vieno padaro, kuris naudotųsi 3 kojomis. Kodėl? Mokslininkai nusprendė paieškoti atsakymų į šį iš pirmo žvilgsnio keistą klausimą.

Nors trikojų gyvūnų gamtoje nėra, įvairūs gyviai ilsisi užimdami „trikojo“ poziciją, kai svorį padeda išlaikyti ne tik kojos, bet ir uodega ar snapas. Pavyzdžiui, surikatos ar kengūros į žemę atsiremia uodega, o kai kurie paukščiai ant medžių šakų išsilaiko pasinaudodami ir snapu. Įdomu ir tai, kad netgi kai kurios žuvys turi tris smaigus, išsikišančius iš pelekų ir uodegos. Jos žuvys panaudoja norėdamos prisitvirtinti prie vandenyno dugno.

Be to, gamtoje taip pat galime pamatyti, kaip naudojami 3 kojų komplektai, padedantys šešiakojams gyviams judėti. Taip žygiuodami (kai dalis kojų liečia žemę, o dalis būna pakeltos į orą) kai kurie gyviai juda itin greitai ir išnaudojo visai nedaug energijos. Visgi kodėl evoliucijos metu jokiam sutvėrimui neužaugo trečioji koja?

Kalifornijos universiteto absolventė Tracy Thomson šia tema žurnale „BioEssays“ paskelbė mokslinį straipsnį, kuriame bando įminti šią evoliucinę mįslę.

„Norėdami geriau suprasti evoliuciją, turime žinoti, ką ji gali ir ko negali. Beveik visi gyvūnai yra dvipusiai“, – straipsnyje rašo ji.

Tai reiškia, kad didžioji dauguma gyvūnų rūšių turi dvi simetriškas puses. Žmonės turi po ranką ir koją iš abiejų pusių, žuvys turi simetriškus pelekus abiejose savo kūno pusėse, o, pavyzdžiui, vorai turi keturias kojas iš abiejų pusių.

Straipsnyje tyrėja aiškina, kad dvipusiškumas DNR įsitvirtino labai seniai, galbūt net prieš formuojantis pačioms galūnėms ar pelekams, o žmonėms vis dar nepavyko rasti trijų kojų fosilijų.

„Stipriausias trigalūninės evoliucijos suvaržymas yra filogenetinis – ankstyvas genetinis dvišalio simetriškumo nulėmimas dar prieš galūnių atsiradimą neleidžia išsivystyti trijų kojų gyviui“, – rašo ji.

Filogenezė – organizmų (jų sistematinių grupių – tipų, būrių, rūšių ir kt.) ar organų raida evoliucijos metu. Mokslas, tiriantis filogenezę, vadinamas filogenetika.

Visgi dėl atsitiktinės genetinės mutacijos kai kam išsivystė trys kojos. Pavyzdžiui, skelbta, kad 2008 m. Kinijoje gimė trikojis ančiukas.

Yra žinoma, kad trečiąją koją turėjo ir žmogus. Frankas Lentinis, iš Italijos kilęs cirko artistas turėjo tris kojas, tačiau tai nebuvo genetinė mutacija – trečia koja atsirado dėl parazitinio dvynio. Frankas Lentinis gyveno nuo 1889 iki 1966 metų.

Publikuoja: lrt.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-11-24 laikas 23:23 Receptai Šokas Gruzinams. Kaip Lietuviai šašlykus gamina stiklainyje?
Jei oras piknikui netinkamas, o šašlyko vis tiek norisi – nebūtina eiti į restoraną! Mes radome puikų šašlyko receptą namų sąlygomis, kuris populiarus net Gruzijoje! Tikimės, jūsų namų ūkyje atsiras trilitrinių stiklainių?...

Skaityti daugiau

2020-05-14 laikas 18:50 Receptai Minkšti avižiniai sausainiai

Sviestą ištriname su cukrumi iki vientisos, purios masės. Įmušame kiaušinius ir gerai išmaišome. Atskirame dubenyje sumaišome miltus, krakmolą, sodą, druską ir cinamoną. Skystus ingredientus sumaišome su sausais. Sudedame aviži...

Skaityti daugiau

2019-11-15 laikas 18:18 Receptai Virtuvė. Orkaitėje kepti varškėčiai su razinomis
Razinas užmerkiame šiltame vandenyje ir palaikome kor išmirks. Į dubenį dedame varškę, cukrų arba medų, miltus, kepimo miltelius, mušame kiaušinį. Viską išminkome ir pertriname blenderiu. Dedame nusausintas razinas, išmaišome....

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-24 laikas 11:43 Kodėl SSRS geležinkelių konduktoriai į arbatą dėjo sodos? Moksliniai paaiškinimai
Kodėl SSRS laikais į arbatą buvo dedama soda? Sužinokite mokslinius paaiškinimus ir praktines priežastis, kurios formavo šią unikalią tradiciją.

Skaityti daugiau

2025-07-24 laikas 11:25 Tiesa ar melas: Kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja mūsų santykius
Sužinokite, kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja jūsų santykius. Praktiniai patarimai ir moksliniai paaiškinimai padės pakeisti toksiškų santykių ciklą. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip mūsų vidiniai įsitikinimai ir elgesio modeliai formuoja...

Skaityti daugiau

2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau