Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2019 » Spalio » 7

Kodėl Gamtoje Nesurasime Trikojų Gyvūnų?

Mūsų planetoje knibžda gyvių, kurie turi 2, 4, 6, 8 ar net 750 kojų, tačiau nėra nė vieno padaro, kuris naudotųsi 3 kojomis. Kodėl? Mokslininkai nusprendė paieškoti atsakymų į šį iš pirmo žvilgsnio keistą klausimą.

Nors trikojų gyvūnų gamtoje nėra, įvairūs gyviai ilsisi užimdami „trikojo“ poziciją, kai svorį padeda išlaikyti ne tik kojos, bet ir uodega ar snapas. Pavyzdžiui, surikatos ar kengūros į žemę atsiremia uodega, o kai kurie paukščiai ant medžių šakų išsilaiko pasinaudodami ir snapu. Įdomu ir tai, kad netgi kai kurios žuvys turi tris smaigus, išsikišančius iš pelekų ir uodegos. Jos žuvys panaudoja norėdamos prisitvirtinti prie vandenyno dugno.

Be to, gamtoje taip pat galime pamatyti, kaip naudojami 3 kojų komplektai, padedantys šešiakojams gyviams judėti. Taip žygiuodami (kai dalis kojų liečia žemę, o dalis būna pakeltos į orą) kai kurie gyviai juda itin greitai ir išnaudojo visai nedaug energijos. Visgi kodėl evoliucijos metu jokiam sutvėrimui neužaugo trečioji koja?

Kalifornijos universiteto absolventė Tracy Thomson šia tema žurnale „BioEssays“ paskelbė mokslinį straipsnį, kuriame bando įminti šią evoliucinę mįslę.

„Norėdami geriau suprasti evoliuciją, turime žinoti, ką ji gali ir ko negali. Beveik visi gyvūnai yra dvipusiai“, – straipsnyje rašo ji.

Tai reiškia, kad didžioji dauguma gyvūnų rūšių turi dvi simetriškas puses. Žmonės turi po ranką ir koją iš abiejų pusių, žuvys turi simetriškus pelekus abiejose savo kūno pusėse, o, pavyzdžiui, vorai turi keturias kojas iš abiejų pusių.

Straipsnyje tyrėja aiškina, kad dvipusiškumas DNR įsitvirtino labai seniai, galbūt net prieš formuojantis pačioms galūnėms ar pelekams, o žmonėms vis dar nepavyko rasti trijų kojų fosilijų.

„Stipriausias trigalūninės evoliucijos suvaržymas yra filogenetinis – ankstyvas genetinis dvišalio simetriškumo nulėmimas dar prieš galūnių atsiradimą neleidžia išsivystyti trijų kojų gyviui“, – rašo ji.

Filogenezė – organizmų (jų sistematinių grupių – tipų, būrių, rūšių ir kt.) ar organų raida evoliucijos metu. Mokslas, tiriantis filogenezę, vadinamas filogenetika.

Visgi dėl atsitiktinės genetinės mutacijos kai kam išsivystė trys kojos. Pavyzdžiui, skelbta, kad 2008 m. Kinijoje gimė trikojis ančiukas.

Yra žinoma, kad trečiąją koją turėjo ir žmogus. Frankas Lentinis, iš Italijos kilęs cirko artistas turėjo tris kojas, tačiau tai nebuvo genetinė mutacija – trečia koja atsirado dėl parazitinio dvynio. Frankas Lentinis gyveno nuo 1889 iki 1966 metų.

Publikuoja: lrt.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
04.07.2022 laikas 09:04 Bezosas kritikuoja Bideno kreipimąsi dėl mažesnių benzino kainų
"Amazon" įkūrėjas Džefas Bezosas (Jeff Bezos) sukritikavo JAV prezidentą Džo Bideną ( Joe Biden) už tai, kad šis paragino naftos bendroves sumažinti itin aukštas benzino kainas, todėl Baltieji rūmai sekmadienį stojo ginti JAV vadovo....

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:57 Izraelio ekspertas įspėja, kad Indijoje atsirado naujas "Omicron" porūšis "Covid", galintis kelti nerimą

Izraelio eksperto teigimu, maždaug dešimtyje Indijos valstijų aptiktas naujas Omicron BA.2.75 subvariantas, kuris gali būti "nerimą keliančio" pobūdžio.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:48 Per šaudynes Kopenhagos prekybos centre žuvo keli žmonės, 22 metų įtariamasis suimtas
Per šaudymą Kopenhagos prekybos centre sekmadienį keli žmonės žuvo ir keli buvo sužeisti, pranešė Danijos policija ir pridūrė, kad suėmė vieną dvidešimtmetį asmenį.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:38 Šri Lankoje dėl degalų krizės mokyklose paskelbtos savaitės trukmės atostogos

Šri Lanka, neturėdama degalų transportui, nuo pirmadienio paskelbė savaitės trukmės atostogas mokykloms.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 08:25 Tūkstančiams žmonių liepta evakuotis prieš "gyvybei pavojingą" potvynį Sidnėjuje
Sekmadienį tūkstančiams australų buvo nurodyta evakuotis iš savo namų Sidnėjuje, nes didžiausią šalies miestą merkė liūtys, o potvyniai užliejo jo apylinkes.

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 11:08 Receptai | Patiekalai Skanūs kalakutienos kotletai - kepsniukai su daržovėmis

Turiu prisipažinti, kad ganėtinai ilgai svarsčiau ar pasidalinti šiuo receptu su visais ar ne. Mano galvoje vis sukosi dvejopos mintys. Tarsi ir reikia, nes skoniu šie kalakutienos kotletai-kepsniukai su daržovėmis gavosi fantastiški ir pradingo lėkštėse žaibo greičiu, bet iš kitos pusės - lyg ir...

Skaityti daugiau

04.07.2022 laikas 10:46 Receptai | Patiekalai Sveiki ir sultingi kalakutienos kotletai su cukinija be miltų ir džiūvėsėlių
Minkšti, sultingi ir labai skanūs kalakutienos kotletai su cukinija. Juos gaminsime be miltų ir be džiūvėsėlių, tad jie bus tikrai sveiki. Mano šeimai šis patiekalas labai patinka ir jį dažnai gaminu. Tikiuosi ir Jūsų šeimai jis patiks, tad pamėginkite jau šiandien!...

Skaityti daugiau

03.07.2022 laikas 08:11 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptas karpis gabaliukais su bulvėmis ir daržovėmis
Jei jau kalbėti apie žuvis, visada mano didžiausiais favoritais būdavo upėtakis, lašiša arba dorada. Karpį buvau jau ganėtinai senokai buvau primiršusi.

Skaityti daugiau