Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Psichologija » 2024 » Rugsėjo » 5

Kaip atpažinti ir valdyti savo jausmus nestabilioje aplinkoje?

Kaip atpažinti ir valdyti savo jausmus nestabilioje aplinkoje?

Šiandieniniame sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, kupiname streso ir nerimo, gebėjimas atpažinti ir valdyti savo jausmus yra svarbesnis nei bet kada. Nuo kasdienių iššūkių iki globalių krizių – mūsų emocijos gali svyruoti nuo džiaugsmo iki liūdesio akimirksniu. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kodėl svarbu suprasti ir išreikšti savo jausmus, bei pateiksime įrankius, padedančius efektyviau tvarkytis su emocijomis.

Kai mus supantis pasaulis yra nestabilus, o naujienas apie kačiuką pašonėje keičia žinios apie sprogimus ir žuvusius žmones, mūsų nervų sistemai būna sunku. Pavyzdžiui, išgirdus apie tragediją, žmogus gali jausti seklius džiaugsmus, kai pamatys, kad kaimynas prisivežė naujų gėlių, tačiau tas džiaugsmas greitai išnyks, kai vėl priminsime apie skaudžius įvykius. Staigūs emocijų pokyčiai sukuria didžiulės amplitudės emocinius svyravimus, ant kurių svyruojame visi.

Vienu metu patiriame daugybę jausmų, kurie greitai keičiasi. Pavyzdžiui, žmogus gali jausti džiaugsmą dėl gauto darbo pasiūlymo, tačiau tuo pačiu metu patirti baimę dėl naujų iššūkių. Jie daro įtaką mūsų gyvenimo kokybei, todėl juos reikia atpažinti, išgyventi ir išreikšti. Tai normalu dėl neįprastų aplinkybių, kuriomis gyvename.

Tačiau labai naudinga turėti įgūdžių, galinčių padėti mums susitvarkyti su savo jausmais, juos atpažinti ir sveikai išreikšti. Pavyzdžiui, žmogus, kuris patiria stresą darbe, gali pasinaudoti kvėpavimo pratimais ar meditacija, kad nuramintų mintis ir jausmus. Emocinis lankstumas yra atsparumo - įgūdžio įveikti stresą - dalis. Psichologė teigia, kad žmonės, kurie praktikuoja emocinį lankstumą, gali greičiau atsistatyti po emocinių krizių.

Daugumai žmonių sunku suprasti ir valdyti savo ir kitų žmonių jausmus, nes emocinėje srityje yra daug spontaniškumo ir mažai kontrolės. Pavyzdžiui, po ginčo su partneriu gali pasireikšti pykčio ir nusivylimo jausmai, kurie vėliau perauga į gailestį ir kaltę.

„Gyvename laikais, kai visi aplink mus sako, kad „turime būti stiprūs“. Sakydami „stiprus“, jie dažnai turi omenyje savo jausmų, o kartu ir informacijos apie išorinę aplinką, kurią jausmai neša, ignoravimą. Tai kelia papildomą įtampą. Pavyzdžiui, darbuotojas gali jaustis priverstas slėpti stresą ir liūdesį, bijodamas, kad jo emocijos bus laikomos silpnybe. Štai kodėl svarbu mokėti išpainioti savo jausmų pynę ir juos atpažinti“, - sakė psichologė ir pasiūlė techniką, kuri padės ‚išpainioti‘ savo jausmus.

Jums reikės ramios vietos, užrašų knygelės, popieriaus lapo ir rašiklio. Turite įvardyti išgyvenamą jausmą. Jei tai sunku, pabandykite apibūdinti, kaip jis jaučiasi. Galbūt baimę ar pyktį, liūdesį ar džiaugsmą. Nustatykite jausmo stiprumą nuo 1 iki 10 konkrečiu momentu. Pavyzdžiui, jei jaučiate pyktį, įvertinkite jį 8 balais ir užrašykite priežastis, kodėl.

Apibūdinkite savo kūniškas jausmo apraiškas (pojūčius). Tai gali būti įtampa ar skausmas, sunkumas, šiluma ar šaltis, pulsavimas. Pavyzdžiui, pyktis gali pasireikšti kaip greitas širdies plakimas arba raumenų įtampa.

Pasistenkite prisiminti, kas vyko prieš tai, kai pajutote šiuos intensyvius jausmus. Išsamiai užrašykite situaciją. Pavyzdžiui, galbūt pajutote liūdesį po konflikto su draugu, kai jis nepasidalino savo jausmais.

Atkreipkite dėmesį į mintis, kurios lydėjo intensyvius jausmus. Tai gali būti nuomonės apie save, kitus žmones ar pasaulį. Pavyzdžiui, „aš niekada nesu pakankamai geras“ arba „jie manęs nesupranta“. Užsirašykite šias nuomones.

Pagalvokite, prie kokio elgesio jus skatina mintys ir jausmai. Išanalizuokite savo reakciją konkretaus elgesio forma. Jei suvokiate, kad intensyvių jausmų akimirkomis elgiatės neefektyviai, pasistenkite suformuluoti ir užsirašyti elgesio modelį, kurį galėtumėte panaudoti kitą kartą panašioje situacijoje ir kuris padėtų pasiekti norimą rezultatą. Pavyzdžiui, jei dažnai reaguojate pyktimi, pabandykite praktikuoti ramybės išlaikymą ir šaltą galvą.

Galite užduoti sau šiuos klausimus:

  1. Jei panaši situacija nutiktų jūsų geriausiam draugui ar draugei, kaip jis (ji) jaustųsi?
  2. Kaip konkrečiai palaikytumėte savo geriausią draugą? Kokį patarimą jam duotumėte?

Svarbu suvokti, kad bet kokie jausmai žmogui yra svarbūs. Baimė gali padėti išvengti pavojaus, pyktis - apsaugoti ribas. Liūdesys padeda kalbėti apie tai, kas buvo prarasta. Džiaugsmas gali reikšti priežastį džiaugtis kuo nors ir norą tuo su kuo nors pasidalyti.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 14:19, 05.09.2024
Kokios strategijos jums padeda susitvarkyti su emocijomis nestabiliomis akimirkomis? Pasidalinkite savo mintimis ir patarimais! Kiekviena patirtis gali padėti kitiems rasti savo kelią į emocinę pusiausvyrą.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
15.11.2017 laikas 11:13 Receptai Arbata nuo kosulio (šalpusnis, piliarožė, raudonėlis)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Kosulys. Ingredientai: šalpusnio lapai, piliarožės šaknys, raudonėlis.

Skaityti daugiau

09.06.2019 laikas 07:24 Receptai Trupininis obuolių pyragas
Labai gardus ir paprastai pagaminamas trupininis obuolių pyragas.

Skaityti daugiau

28.08.2019 laikas 19:16 Receptai Sausainiai “Karakumas”
Dažnai kepiau šį skanėsta, bet nežinojau, kad jis vadinamas “Karakumas”. Kaip iškepti sausainius „Karakumas“.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
07.10.2024 laikas 16:43 Dukros isterijos: kaip finansinė parama sukėlė konfliktus
Kiekvienas tėvas nori, kad jo vaikas turėtų viską, tačiau ką daryti, kai ši meilė ir parama virsta konfliktu? Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip tėvų nutarimas nutraukti finansinę paramą 26 metų dukrai sukėlė isterijas, nes ši pasijuto praradusi pom...

Skaityti daugiau

07.10.2024 laikas 16:36 Dukros automobiliui pirkti skirti tėvų aukojami pinigai
Tėvų meilė ir parama neretai pasireiškia finansine pagalba, tačiau ką daryti, kai šis sprendimas kuria nepageidaujamas pasekmes? Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip tėvų dovana dukrai – automobilio pirkimas – paveikė šeimos santykius ir kokių iššūkių...

Skaityti daugiau

06.10.2024 laikas 18:07 Moterų elgesys santykiuose: problemos ir sprendimai
Santykiai tarp vyro ir moters dažnai yra sudėtingi, o neretai moterys gali sukelti ne tik savo, bet ir partnerio problemas. Šiame straipsnyje išnagrinėsime penkis dažniausiai pasitaikančius moterų elgesio tipus, kurie trukdo prisiderinti ir sukurti d...

Skaityti daugiau

06.10.2024 laikas 16:28 Rudens miško garsai: ramybės ir harmonijos akimirkos
Ruduo – tai metų laikas, kai gamta nusidažo nuostabiausiais spalvų tonais, o miškas prisipildo raminančių garsų. Šiame straipsnyje kviečiame jus pasinerti į vėlyvo rudens atmosferą, kuri suteikia galimybę pabėgti nuo kasdienio šurmulio. Mūsų 5 valand...

Skaityti daugiau

05.10.2024 laikas 10:59 Britų nekilnojamojo turto rinka: pardavimai išaugo 25%, prognozės
Pastaraisiais mėnesiais nekilnojamojo turto rinka patyrė reikšmingą pakilimą, kurio priežastys yra glaudžiai susijusios su besikeičiančiomis hipotekos palūkanų normomis ir prognozuojamais mokesčių pakeitimais. Ekspertai teigia, kad tai gali paveikti ...

Skaityti daugiau