Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2019 » Rugpjūčio » 25

Mokslininkai nustatė ryšį tarp estrogeno kiekio gimdoje ir autizmo išsivystymo tikimybės

Mokslininkai nustatė ryšį tarp didelio moterų lytinio hormono estrogeno kiekio gimdoje ir autizmo išsivystymo tikimybės. Tokios išvados paskelbtos žurnale „Molecular Psychiatry“ liepos 29 d. Šis tyrimas pateikia papildomų įrodymų, patvirtinančių prieš gimdymą atsirandančių steroidų ir autizmo rizikos teoriją, pirmą kartą paskelbtą prieš 20 metų.

2015–aisiais Kembridžo universiteto ir Danijos sektoriaus tyrimų instituto mokslininkų komanda išmatavo keturių priešgimdyvinių steroidinių hormonų, įskaitant du, vadinamus androgenais, kiekį gimdos amniono skystyje ir išsiaiškino, kad panašus jų lygis buvo atrastas ir vyriškųjų embrionų, kuriems vėliau išsivystė autizmas, organizmuose. Šių androgenų gamyba spartesnė vyrų kūnuose, tad tai taip pat galėtų paaiškinti, kodėl autizmas dažniau pasireiškia berniukams.

Dar žinoma, jog šie hormonai maskulinizuoja (padaro labiau vyriškomis) smegenų dalis ir daro įtaką jungčių, esančių tarp smegenų ląstelių, skaičiui.

Šiandien tie patys mokslininkai rėmėsi ankstesnėmis išvadomis, be to, ištyrė amniono skysčių, paimtų iš Danijos biobanko (turinčio daugiau nei 100 000 nėštumų hormonų pavyzdžių) mėginius iš tų pačių 98 asmenų. Tačiau šįsyk tyrėjai pažvelgė į kitą lytinių steroidinių hormonų rinkinį, vadinamą estrogenais.

Visų keturių tipų estrogenų koncentracija buvo vidutiniškai didesnė tiems 98 vaisiams, kuriems vėliau išsivystė autizmas, palyginti su 177 nepaveiktais. Ir būtent šis – ne koks kitas hormonas, kaip, tarkime, testosteronas – skatino pakitimus embrionų smegenyse. Be to, priešingai, nei įprastai manoma, šiaip jau moterims būdingi, šie steroidiniai estrogenai daro įtaką smegenų augimui ir maskulinizuoja daugelio žinduolių smegenis.

Kembridžo universiteto Autizmo tyrimų centro vadovas, profesorius Simon'as Baron'as-Cohen'as, vadovavęs tyrimui, o ir pirmasis iškėlęs šią estrogenų bei autizmo ryšio teoriją, teigė, jog „tokie estrogenai išties gali būti vienu autizmo rizikos veiksnių. Be to, šie hormonai greičiausiai sąveikauja su genetiniais veiksniais, pertvarkančiais besivystančias vaisiaus smegenis.“

Tyrimą atlikęs Kembridžo universiteto doktorantas Aleks'as Tsompanid'is dėstė, jog „šie hormonai gali būti gaunami iš motinos, paties kūdikio ar placentos. Kitas mūsų, kaip mokslininkų, žingsnis turėtų būti visų šių galimų šaltinių ir jų poveikio nėštumui tyrimas“. Daktarė Alexa Pohl, taip pat priklausanti Kembridžo komandai, teigė: „Šis atradimas išties nepaprastas, mat estrogenų vaidmuo autizmo srityje nėra pilnai ištirtas. O mes tikimės, jog ateities eksperimentuose galėsime sužinoti daugiau apie jų indėlį į vaisiaus smegenų vystymąsi“.

Tačiau mokslininkai perspėjo, kad šios išvados negali ir neturėtų būti naudojamos autizmo prevencijai. „Mes suinteresuoti suprasti autizmą, o ne užkirsti jam kelią“, - pridūrė profesorius S. Baron'as-Cohen'as. Arieh'as Cohen'as, komandos biochemikas iš Kopenhagos universiteto, pasakojo, jog „tai – puikus pavyzdys, kaip prieš 40 metų įkurtas unikalus biobankas, remiantis tarptautiniu bendradarbiavimu, neįtikimiausiais būdais vis dar skina mokslo vaisius net ir šiandien“.

Rašo: delfi.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
21.07.2019 laikas 15:19 Receptai Skanūs kotletai be gramo mėsos. Paprasta, bet kaip skanu!

Avižiniai kotletai. Tokie kotletai gaminami be mėsos, bet tikrai galiu pasakyti, kad jie yra labai skanūs. Paprasta juo gaminti, išeina švelnūs, sotūs su traškia plutele.

Skaityti daugiau

05.11.2019 laikas 18:08 Receptai Pyragaičiai Įdaryti Ledais

Visada smagu išbandyti kažką naujo. Tarkime, plikytą tešlą. Jos paslaptis – karštas vanduo ar pienas, dėl kurio susidaro oro tarpų. Šie kepiniai itin minkšti, purūs ir tiesiog tirpsta burnoje. Tad metas ryžtis naujiems sk...

Skaityti daugiau

18.11.2019 laikas 20:14 Receptai Skanumėlis iš paprastų kopūstų per 15 minučių. Kopūstų lapai tešloje
Valgyčiau kiekvieną dieną! Nesitikėjau, kad taip paprasta pasigaminti šiuos kopūstų blynelius. O, kaip atrodo, taip ir norisi išbandyti. Labai lengva pasigaminti ir suvalgomi akimirksniu.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
14.11.2024 laikas 12:50 Senovės Egipto gyventojų ligos: istorija ir šiuolaikiniai atspindžiai
Senovės Egipto civilizacija, viena iš pažangiausių senovės kultūrų, ne tik puikavosi savo architektūra, bet ir kovojo su įvairiomis ligomis, kurios vis dar pasitaiko šiandien. Nuo dantų skausmo iki infekcinių ligų, šie sveikatos iššūkiai atskleidžia,...

Skaityti daugiau

14.11.2024 laikas 12:42 Gango upės vagos pokyčiai: žemės drebėjimo poveikis prieš 2500 metų
Prieš 2500 metų Gango upės vagos kryptis dramatiškai pasikeitė dėl stipraus žemės drebėjimo, turinčio didelį poveikį Bangladešui ir jo ekologinei sistemai. Šis įvykis ne tik transformavo upės tėkmę, bet ir atskleidė, kaip geologinės jėgos gali formuo...

Skaityti daugiau

14.11.2024 laikas 12:36 Vezuvijaus išsiveržimas: išgyvenusiųjų istorijos ir padariniai
79-aisiais metais rugpjūčio mėnesį Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimas sunaikino senovinius romėnų miestus, tokius kaip Pompėja ir Herkulanėjus, palikdamas tūkstančius gyvybių. Nors šis įvykis dažnai vaizduojamas kaip visiškas sunaikinimas, naujausi t...

Skaityti daugiau

14.11.2024 laikas 07:58 Pilotas liudija, kad Billas Gatesas purškia chemtreilus, kad sukeltų pilietinį karą Amerikoje
Šiandien, kai vis daugiau informatorių prabyla apie chemtreilų programą, pasaulis susiduria su neįtikėtina realybe: ar tai tik sąmokslas, ar reali grėsmė mūsų sveikatai? Drąsūs pilotai, turintys misiją atskleisti šias veiklas, teigia, kad virš mūsų g...

Skaityti daugiau

13.11.2024 laikas 17:19 Emocijų vagių fenomenas: kaip atpažinti ir apsisaugoti?
Santykiai gali būti sudėtingi ir kupini emocijų, tačiau kartais galime susidurti su partneriais, kurie tik imasi, bet nieko neduoda mainais. Emocijų vagys, pažįstami kaip emocionalūs alfonsai, sugeba sukurti iliuziją, kad jie myli, tačiau iš tiesų ti...

Skaityti daugiau