Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2019 » Spalio » 3

Kas nutiktų, jeigu Žemės magnetinis laukas išnyktų rytoj?

Žemę tarsi nematomi spagečiai apsivijęs jos magnetinis laukas. Šis laukas, kurį generuoja besisukantis mūsų planetos branduolys, yra itin svarbus kasdieniam mūsų gyvenimui: jis saugo mus nuo žalingų Saulės dalelių, sukuria „atskaitos tašką“ magnetinei navigacijai ir galbūt suvaidino svarbų vaidmenį gyvybės evoliucijoje, rašo „Live Science“.

O kas nutiktų, jeigu magnetinis laukas išnyktų? Staiga, visiškai netikėtai. Rytoj.

Visų pirma, Žemę pradėtų intensyviai bombarduoti krūvį turinčių Saulės dalelių lietus. Dėl to elektros tinklai ir palydovai pradėtų veikti su pertrūkiais, o žmones veiktų intensyvesnė ultravioletinė spinduliuotė, galinti sukelti vėžinius susirgimus. Kitaip tariant, magnetinio lauko išnykimas sukeltų rimtų nemalonių padarinių, tačiau toks trūkumas nebūtinai taptų apokalipsės priežastimi – na, bent jau ne trumpuoju laikotarpiu.

Ir tai nėra bloga žinia, nes jau daugiau nei šimtmetį magnetinis laukas iš tiesų silpsta. Jau dabar esama itin silpnų magnetinio lauko taškų – pavyzdžiui, Pietų Atlanto anomalija – kurie kelia problemas žema orbita skriejantiems palydovams.

Bet pirmas dalykas, kurį iš tiesų turėtume žinoti apie magnetinį lauką, yra tas, jog net jam nusilpus jis visiškai neišnyks – bent jau ne kelis artimiausius milijardų metų. Žemės magnetinį lauką generuoja skystas išorinis branduolys, daugiausiai sudarytas iš geležies ir nikelio. Išorinio branduolio judėjimą lemia šiluminė konvekcija. Šio proceso metu vidinis branduolys auga ir kietėja (maždaug milimetro per metus greičiu), sakė Ročesterio universiteto (JAV) geofizikas Johnas Tarduno.

Šis magnetinio lauko generatorius, dar vadinamas dinama, sukasi jau milijardus metų. Mokslininkai mano, jog dabartinė branduolio konfigūracija galėjo nusistovėti prieš maždaug 1,5 mlrd. metų – bent jau tokius duomenis pateikia 2015 metais publikuotas mokslinis darbas, kuriuo nustatyta, jog būtent prieš tokį ilgą periodą įvyko magnetinio lauko stiprumo šuoliai. Bet J.Tarduno su kolegomis nustatė, kad Žemės magnetinis laukas jau egzistavo prieš 4,2 mlrd. metų – įrodymus jie rado pačiuose seniausiuose mokslininkų randamuose mineraluose (cirkoniuose). Tai yra ženklas, kad branduolio aktyvumas magnetinį lauką palaiko jau labai ilgai, beveik nuo pat Žemės atsiradimo.

Magnetosfera, Astronomija, Kosmosas, Mokslas, Saulės sistema, Žemė

Mokslininkai negali pasakyti, kas tiksliai „užkūrė“ dinamą, sakė J.Tarduno. Bet matoma, jog pagrindinis impulsas galėjo būti galingas planetinis susidūrimas, dėl kurio atsirado ir mėnulis. Šis susidūrimas, įvykęs praėjus maždaug 100 mln. metų po Žemės susiformavimo, galėjo supurtyti visą ligtolinį planetos branduolio susisluoksniavimą. Galite įsivaizduoti taip: buvo smarkiai supurtytas planetos dydžio butelis, kuriame buvo sluoksniais atsiskyrę vanduo ir aliejus. Po tokio susidūrimo galėjo prasidėti konvekciniai procesai, iki šiol varantys Žemės dinamą.

Manoma, kad ilgainiui vidinis branduolys užaugs tiek, kad išorinio branduolio konvekcija taps nebeefektyvi ir magnetinis laukas „išsijungs“. Tačiau tai nutiks taip negreitai, kad nėra prasmės dėl to kvaršinti sau galvą.

„Kalba eina apie milijardų metų trukmės laikotarpį“, – sakė J.Tarduno.

Silpnėjantis magnetinis laukas

Kur kas aktualesnė žinia žmonėms yra tai, jog magnetinis laukas nuolat silpsta. Mokslininkai jo stiprumą tiesiogiai matuoja pastaruosius 160 metų – magnetinėmis observatorijomis ir palydovais. Tačiau jiems sunku pasakyti, ar šis silpnėjimas yra tik „fazė“, kokių yra pasitaikę anksčiau bei kokia kryptimi šis laukas keisis ateityje. Dabar magnetinis laukas yra apie 80 proc. dipolinis. Tai, anot J.Tarduno, reiškia, jog jis veikia beveik kaip pailgas magnetas. Jeigu apie Žemę paskleistumėte geležies drožlių (ir pašalintumėte Saulės, nuolat skleidžiančios krūvį turinčių dalelių srautą, vadinamą Saulės vėju ir kedenantį magnetinį lauką, kaip kad vėjas kedena ilgus plaukus), gautumėte aiškiai matomas magnetinio lauko linijas, besidriekiančias tiesiai nuo magnetinio pietų ašigalio link magnetinio šaurės ašigalio. Tačiau 20 proc. magnetinio lauko yra nedipolinio. O tai šiek tiek komplikuoja situaciją: magnetiniame lauke esama lokalių variacijų.

Praeityje magnetinis laukas yra persivertęs – šiaurė susikeitė vietomis su pietumis. Paskutinis toks persivertimas įvyko prieš 780 tūkst. metų – maždaug tada, kai žmogaus protėviai pradėjo vaikščioti ant dviejų kojų ir išsivystė Homo erectus rūšis. Paprastai prieš magnetinio lauko persivertimą įvyksta jo silpnėjimas, tad mokslininkams tenka kelti klausimą, ar iš tiesų artimiausiu metu įvyks dar vienas persivertimas. Tačiau magnetinis laukas gali nusilpti ir vėl sustiprėti be jokio persivertimo – toks reiškinys yra vadinamas ekskursija.

J.Tarduno su kolegomis nustatė, kad po Pietų Afrika išoriniame branduolyje yra keistas sūkurys, kuris gali būti dalinė susilpnėjusio magnetinio lauko priežastis. Panašu, kad būtent šis sūkurys yra ir Pietų Atlanto anomalijos priežastis – ši anomalija yra gerai žinoma magnetinio lauko „silpnoji vieta“, kuri driekiasi maždaug 300 km atstumu, nuo Brazilijos rytinės dalies per didesniąją Pietų Amerikos dalį. Pietų Atlanto anomalija Žemės paviršiuje iš esmės nėra juntama, tačiau apie Žemę besisukantys palydovai toje vietoje būna stipriau bombarduojami Saulės dalelių, o astronautai, kurie per tą regioną praskridinėjo Tarptautinėje kosminėje stotyje, nurodė, kad būtent ten stebėjo „krentančių žvaigždžių fenomeną“, kuris, kaip manoma, buvo sukeltas santykinai didelio radiacijos kiekio, neįprasto tokiai Žemei artimai orbitai.

Žemė be magnetinio lauko

J.Tarduno su kolegomis įtaria, kad mantijos variacijos po Pietų Afrika galėjo būti ir praeities magnetinio lauko persivertimo šaltinis. Bet gera žinia ta, kad net jeigu laukas ir silpsta ar ruošiasi apvirsti, jis neišnyks: nėra jokių įrodymų, kurie parodytų, jog persivertimo metu magnetinis laukas bent trumpam visiškai išnyktų.

„Net jeigu magnetinis laukas apsivers, kažkiek magnetinio lauko liks. Tiesiog tai bus labai silpnas magnetinis laukas“, – sakė J.Tarduno.

Bet kaip atrodytų pasaulis esant tokiam minimalaus stiprumo magnetiniam laukui? Na, pradžiai – nebeveiktų jūsų kompasai. „Jie tiesiog rodytų į stipriausio magnetinio lauko pusę. Tai gali būti labai jums artimas taškas, o gali būti ir labai tolimas“, – sakė J.Tarduno.

Šiaurės ir pietų pašvaistės būtų matomos žemesnėse platumose, nes šie padangių šviesų šou yra matomi dėl Saulės išmetamų krūvį turinčių dalelių sąveikos su Žemės magnetosfera. Šiuo metu pašvaistės yra matomos arti ašigalių ir apytiksliai jų linijų kryptis atitinka Žemės magnetines linijas. Magnetiniam laukui nusilpus dalelės galėtų prasiskverbti giliau į atmosferą ir nušviestų dangų arčiau pusiaujo.

Pietų Atlanto anomalijos sudaromos sąlygos palydovams taptų labiau įprastomis aplink visą Žemės rutulį, dėl ko dažniau tektų susidurti su techniniais nesklandumais. Saulės dalelės gali sutrikdyti elektronikos įrenginius – paveikti pavienius informacijos bitus ir sukelti vadinamuosius „vieno įvykio trikdžius“ (single-event upset, SEU). Kai Saulės dalelės sąveikautų su krūvį turinčiu Žemės atmosferos sluoksniu (jonosfera), jos galėtų išmušti elektronus iš savų molekulinių orbitų. Šie laisvieji elektronai vėliau galėtų trikdyti didelio dažnio radijo bangų signalus, naudojamus komunikacijose.

Sąveika tarp Saulės vėjo ir Žemės atmosferos taip pat gali ilgainiui prakiurdyti ozono sluoksnį, tvirtina J.Tarduno. O tai savo ruožtu padidintų planetos paviršių pasiekiančių ultravioletinių spindulių kiekį ir padidintų odos vėžinių susirgimų riziką.

„Nors tai tikriausiai nebūtų absoliučiai katastrofiška gyvybei, be magnetinio lauko UV spinduliuotės dozės paviršiuje būtų gerokai didesnės“, – sakė Karalienės Marijos universiteto (JK) kosmoso plazmos fizikas Martinas Archeris.

Mokslininkai neturi daug informacijos apie tai, kaip magnetinio lauko stiprumo svyravimai istoriškai paveikdavo Žemės gyvybę. Bet neabejojama, kad magnetinis laukas paveikė Žemės paviršiaus formavimąsi, saugojo trapią Žemės atmosferą, kad jos nenupūstų nuolatinė Saulės vėjo jėga, tvirtino M.Archeris.

Magnetinis laukas nėra būtina atmosferos egzistavimo sąlyga – štai Venera magnetinio lauko neturi, bet turi labai tankią, nors žemiškai gyvybei ir nedraugišką atmosferą. Tačiau neabejojama, kad magnetinis laukas yra atmosferos sluoksnio išorinė apsauginė skraistė. Pavyzdžiui, Marsas kadaise magnetinį lauką turėjo, bet prarado jį prieš maždaug 4 mlrd. metų. Dėl to jis iki šiol neteko praktiškai visos savo atmosferos. O jeigu kokiu nors būdu pavyktų Mėnulyje sukurti atmosferą, panašią į Žemės, Saulės vejas ją nupūstų vos per šimtmetį, tikina M.Archeris.

Publikuoja: 15min.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
05.11.2019 laikas 18:20 Receptai Gardus Plikytos Tešlos Pyragas

Visada smagu išbandyti kažką naujo. Tarkime, plikytą tešlą. Jos paslaptis – karštas vanduo ar pienas, dėl kurio susidaro oro tarpų. Šie kepiniai itin minkšti, purūs ir tiesiog tirpsta burnoje. Tad metas ryžtis naujiems sk...

Skaityti daugiau

27.08.2018 laikas 07:51 Receptai Liaudiški patarimai sklerozes gydymui
Sklerozė liaudies medicinoje, Sklerozė, liaudiškomis priemonėmis, receptai nuo sklerozės, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis

Skaityti daugiau

17.09.2018 laikas 08:27 Receptai Liaudiški patarimai kraujospūdžio gydymui

Kraujospūdis liaudies medicinoje, kraujospūdis, kraujospūdžio gydymas, kraujospūdžio receptai, vaistažolės kraujospūdžiui, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydy...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.12.2024 laikas 21:26 Storosios žarnos valymas nuo toksinų: 1 paprastas receptas
Virškinimo sistemos problemos, tokios kaip dirgliosios žarnos sindromas ar lėtinis vidurių užkietėjimas, yra vis labiau paplitusios. Daug žmonių ieško natūralių būdų, kaip pagerinti savo savijautą ir išvalyti gaubtinę žarną. Šiame straipsnyje pristat...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 19:19 Stebuklingas svorio metimas tinginiams: imbiero mišinys
Naujausi Kinijos mokslininkų tyrimai atskleidžia revoliucingus atradimus apie litocholinę rūgštį, natūraliai gaminamą organizme. Šis junginys, kuris pasireiškia, kai organizmas patiria badavimo būseną, gali tapti raktu į senėjimo procesų sulėtėjimą i...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:40 Kaip Neužversti Artimųjų Savo Negatyvumu?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su iššūkiais ir sunkumais gyvenime, tačiau kaip mes juos sprendžiame, gali reikšmingai paveikti mūsų santykius su artimaisiais. Pagalbos ieškojimas yra natūralus, tačiau svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti, kad neap...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:06 Atleidimas: Kelias į Emocinę Laisvę ir Ramybę
Atleidimas – tai galinga savybė, leidžianti mums išsilaisvinti nuo praeities skausmų ir nuoskaudų. Nors dažnai manome, kad atleidimas yra susijęs su kitais, iš tiesų jis labiausiai veikia mus pačius. Šiame straipsnyje nagrinėsime atleidimo procesą, j...

Skaityti daugiau

20.12.2024 laikas 18:37 Gyvenimas dviese: kinė 5 metus apsimetinėjo savo mirusia seserimi
Šeimos ryšiai kartais gali būti tokie sudėtingi, kad net tragiškos aplinkybės skatina mus ieškoti neįprastų sprendimų. Kinijos internetas šiuo metu mirga nuo Annie Niu pasakojimo apie tai, kaip ji penkerius metus slėpė savo sesers dvynės mirtį nuo se...

Skaityti daugiau