Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Karo Paslaptys » 2018 » Liepos » 18

Nacių mūšis dėl sunkiojo vandens Norvegijoje

Mūšis dėl sunkiojo vandens – virtinė Sąjungininkų diversijų įvykdytų Antrojo pasaulinio karo metu Norvegijoje, siekiant užkirsti nacių Vokietijos atominės energijos projektui gamintis sunkųjį vandenį, kuris buvo naudojamas branduolinio ginklo kūrimo programoje. Išpuoliai buvo nukreipti prieš Vemorko hidroelektrinę ir gamyklą Riukane, Telemarko apygardoje.

Nuo 1942 m. iki 1944 m. norvegų pasipriešinimo judėjimo ir sąjungininkų įvykdyti bombardavimai ir diversijos, sugriovė sunkiojo vandens gamyklą. Ši karinė Sąjungininkų operacija yra laikoma viena sėkmingiausių Antrajame pasauliniame kare.

karo paslaptys, branduolinė programa, naciai, norvegija

Vemorko hidroeleketrinė ir trašų gamykla, kur gamintas sunkusis vanduo

Kai nacių Vokietija vykdė branduolinės bombos sukūrimo tyrimus, buvo žinoma, kad atomo skilimo reakcijai kontroliuoti reikalingas sunkusis vanduo (deuteris), kuris išgaunamas elektrolizės būdu. Gamyba sudėtinga, lėta ir ilga, reikalaujanti daug elektros energijos. Vokietija šį vandenį gamino labai mažais kiekiais. Visos pasaulinės sunkiojo vandens atsargos buvo gaminamos Norvegijoje.

karo paslaptys, branduolinė programa, naciai, norvegija

Trašų gamykla, kur gamintas sunkusis vanduo

Sunkusis vanduo – šalutinis produktas amoniako trąšų gamyboje. Tuo metu vandenilis buvo išgaunamas elektrolizės pagalba, o amoniakas – Haber-Bosch procese, kai iš atmosferos paimtas molekulinis azotas jungiasi su vandeniliu ir gaunamas azoto junginys. Pagrindinis Europoje amoniako tiekėjas buvo Norvegijos gamykla šalia Vemorko hidroelektrinės. 1934 m. Riukane pastatyta „Norsk Hydro“ amoniako gamykla buvo ir sunkiojo vandens (D2O) gamintoja ir tiekėja.

karo paslaptys, branduolinė programa, naciai, norvegija

Hidroelektrinės ir trašų gamyklos modelis

Sunkusis vanduo pirmą kartą atrastas JAV 1933 metais. Nustatyta, kad paprastame vandenyje yra 0,02% sunkiojo vandens. Sunkusis vanduo turi 101.40 °C virimo temperatūrą ir užšąla iki 3.82 °C laipsnių temperatūroje. Kvapas ir skonis, taip pat išvaizda atrodo kaip paprasto vandens, panašiai yra vandenilio ir deguonies. Vandenilio elementas yra ypatingo tipo, kuris yra dvigubai didesnis už paprastą vandenilį. Tai suteikia sunkiajam vandeniui 10% svorio daugiau nei paprastam vandeniui. Sunkiojo vandens gamybai naudojama įprasto vandens elektrolizė. Šis metodas pakartotinai apdoroja iki 99% sunkiojo vandens. Tai plačiai naudojama visuose tyrinėjimuose.

Vis dėlto ypatingas jo atradimas Antrojo pasaulinio karo metu buvo jo taikymas naujam branduolinės fizikos mokslui. Paprastoje kalboje galima pasakyti, kad sunkusis vanduo yra naudojamas kaip stabdžių skystis „atominio skilimo metu”. Buvo nustatyta, kad neutronų bombardavime greitis gali būti sulėtėjęs, taigi skilimas gali vykti lengviau. Šie eksperimentai buvo naudingi plėtojant atominę bombą.

Jei vokiečiai būtų toliau vykdę sunkiojo vandens tyrimus, jie galėjo sukurti atominę bombą. Tai galėjo reikšti Sąjungininkių pralaimėjimą ir butų smugis jų mokslininkams, kurie intensyviai dirbo ties atominės bombos gamyba. Kai prasidėjo pasaulinis karas abi pusės buvo toli nuo atominės bombos sukūrimo, bet visi turimi sunkiojo vandens ištekliai buvo gaminti Rjukane, okupuotoje Norvegijoje.

Visa tai prasidėjo 1942 m. kovo mėn., kai buvo išmestas parašiuto desantas.

Spalio 19 d. Songadal apylinkėse į vakarus nuo Riukano, buvo nuleistas keturių norvegų desantas. Šios grupės užduotys, kurioms buvo suteiktas kodinis pavadinimas „Grouse“ (Tetervinas), buvo parengti operacijos pagrindą. Jie turėjo palaikyti radijo ryšį su Jungtine karalyste ir rinkti žvalgybos informaciją apie sunkiojo vandens gamybą.

karo paslaptys, branduolinė programa, naciai, norvegija

Desantas

Pirmoji nesėkmė

„Grouse“ grupė turėjo didelių sunkumų, kad pasiektų planuojamą išeities tašką. Praslinko daug dienų radijo aparatų akumuliatoriai išsikrovė o jų nebuvo kuo jų pakeisti, tad jie ir buvo be kontaktų su išoriniu pasauliu. Įveikus sunkumus, jiems pavyko susisiekti su Londonu ir operacija buvo vykdoma toliau

Praėjus mėnesiui Lapkričio 19 d. Iš Anglijos buvo išsiųsta Bratčio diversinė grupė. Grupę sudarė 34 vyrai, visi specialiai apmokyti. Jie buvo skraidinami dviem sklandytuvais nuo pat Anglijos. Jų užduotis buvo užpulti sunkiojo vandens gamyklą Vemorke ir ją sunaikinti. „Grouse“ grupė turėjo veikti kaip „priėmimo komitetas“ ir pasiruošti tūpimui Skoland’e prie Masvano ežero. Ši operacija baigėsi katastrofa, abu sklandytuvai ir lėktuvas, kuris vilko juos, sudužo kalnuose Norvegijos vakarinėje pakrantėje. Kareiviai, kurie išgyveno sudužimą buvo suimti vokiečių, tardomi ir jiems buvo įvykdyta mirties bausmė.

„Grouse” grupė vis dar buvo nepažeista, tačiau nuo šiol jos kodinis pavadinimas buvo pakeistas į „Swallow“. Jie turėjo pasitraukti į Hardangero plokščiakalnį, kur jie praleido žiemą. Išgyventi turėjo iš to, ką galėtų pasiūlyti plynaukštė. Žmonės buvo priversti valgyti elninę šiurę.

Vermorko ataka

1943 m. Vasario 16 d. Hardangero plokščiakalnyje buvo nuleista nauja grupė „Gunnerside“ (Šauliai).

karo paslaptys, branduolinė programa, naciai, norvegija

Pasipriešinimo grupė

Jie nusileido daugiau kaip trisdešimt mylių nuo numatytos nuleidimo zonos ir užtruko kelias dienas, kol jie galėjo suvienyti jėgas su keturiais „Swallow“ grupės vyrais.

1943 m. vasario 27 d. naktį nusileidusi nuo stataus Mano upės (norv. Måna) skardžio ir perbridusi upę, pagrindinė grupė užlipo stačiu kalno šlaitu ir pro apleistus šiaurinius gamyklos vartus pateko į jos teritoriją. Norvegai per elektros kabelių šachtą pateko į gamyklos vidų ir padėjo sprogmenis po pagrindine elektrolizės talpa. Sunkiojo vandens cechas buvo susprogdintas ir abi grupės sėkmingai atsitraukė.

karo paslaptys, branduolinė programa, naciai, norvegija

Elektros kabelių šachta Vemorko hidroelektrinėje

Pradėjus kaukti gamyklos pavojaus sirenoms, Riukano rajone buvo paskelbtas pavojus, keliu į gamyklą pradėjo važiuoti viena po kitos mašinos su kareiviais. Bet atsitraukiančių diversantų slidžių pėdsakus greitai užnešė siautusi pūga ir šie sėkmingai pasiekė medžiotojų namelį prie ežero. Kovo 1 d. grupės išsiskyrė. „Šauliai“ per dvi savaites, nučiuožę 400 km, pasiekė Švediją, likusieji toliau dalyvavo norvegų pasipriešinimo judėjime.

karo paslaptys, branduolinė programa, naciai, norvegija

Paminklas 1943 m. išpuolio dalyviams

Rjukano ir Vemorko bombardavimas

1943 m. rugpjūčio mėn. Vemorko gamykla buvo atstatyta ir sustiprinta gamyklos apsauga, todėl naujos diversijos buvo atsisakyta. 1943 m. lapkričio 16 d. 140 sunkiųjų bombonešių B–17 33 min. bombardavo gamyklą. Buvo numesta 711 vnt. 200 kg bombų. Dūmų generatoriaus skleidžiama dūmų užsklanda leido išvengti rimtesnių sugriovimų. Tiesiu pataikymu buvo sugriautas tiltas, 4 bombos pataikė į elektrinę, 2 į elektrolizės cechą. Sunkiojo vandens gamyklos pirmas aukštas nenukentėjo. Žuvo 22 žmonės.

Geležinkelio keltas

Netrukus pasipriešinimas gavo informaciją, kad vokiečiai nusprendė perkelti visas pusiau perdirbto sunkiojo vandens atsargas iš Rjukano į Vokietiją. Silpniausia transporto jungtis buvo keltas, vedęs geležinkelį per Tinnsjø ežerą. Įsakymai buvo duodami iš Londono, kad bet kokia kaina reikia sunaikinti keltą. Naktį prieš kelto išplaukimą. Norvegijos diversantų grupei pavyko padėti laikrodinę bombą. Sekmadienį, 1944 m. vasario 20 d., keltas susprogo ir nuskendo per kelias minutes, nusinešęs visus sunkiojo vandens konteinerius į dugną. Žuvo aštuoniolika žmonių – keturi vokiečių sargai ir keturiolika Norvegijos civilių.

karo paslaptys, branduolinė programa, naciai, norvegija

Geležinkelio keltas

Mūšis už Norvegijos sunkųjį vandenį baigėsi.

Taip Vokietijos branduolinės bombos kūrimo programa buvo sustabdyta.

Paskutiniais Antrojo pasaulinio karo mėnesiais išmontuotos Vemorko gamyklos komponentai buvo surasti pietų Vokietijoje.

karo paslaptys, branduolinė programa, naciai, norvegija

Vemorko hidroelektrinė šiandien

Informacijai pateikti pasinaudota Vemorko hidroelektrinėje įsikurusio muziejaus platinamu lankstinuku.

Šaltinis: Technologijos.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
17.06.2019 laikas 12:42 Receptai Varškės spurgos
Gardžių varškės spurgų receptas. Gaminame. Varškės spurgos. Varškės spurgos apibarstomos cukraus pudra arba apšlakstomos lydytu šokoladu. Skanaus!

Skaityti daugiau

10.12.2019 laikas 10:42 Receptai Įdaryti Kiaušiniai: Chorizo Ir Sūrio Įdaras
Kiaušinius dedame į šaltą vandenį ir kai užvirs verdame ant silpnos ugnies 10 minučių. Virtus kiaušinius paliekame atvėsti šaltame vandenyje. Nulupame chorizo dešros odelę, supjaustome ją smulkiau ir truputį pakepiname keptuvėje ...

Skaityti daugiau

18.09.2018 laikas 07:49 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo hemorojaus
Hemorojus liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo hemorojaus, hemorojus, hemorojo gydymas, hemorojo receptai, hemorojaus vaistažolės, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažo...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.11.2024 laikas 21:54 Kodėl CŽV manė, kad Bormanas buvo sovietų šnipas, o SSRS - amerikiečių šnipas, ir kur dingo Hitlerio «rudasis kardinolas»
Martinas Bormanas, per visą Trečiojo reicho egzistavimo laikotarpį, tapo neatsiejamu Adolfui Hitleriui, tačiau jo paslaptingas dingimas paskutinėmis karo dienomis sužadino daugybę spekuliacijų. Kaip šis „pilkasis kardinolas“ įgijo tokį stiprų poveikį...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 17:50 Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai
Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai. Pabūkite ir prisiminkite šių metų šilta rudenį prie upės. Nuostabus oras, net uodai, mašalai skraido

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 14:06 Senos sielos: ar tikrai gyvename daugybę gyvenimų?
Klausimas apie tai, ar žmogus gali turėti ne vieną, o daugybę gyvenimų, peržengia laikų ir kultūrų ribas. Senovės išminčiai ir šiuolaikiniai ezoterikai tvirtina, kad mūsų siela keliauja per nesuskaičiuojamas inkarnacijas. Tačiau kaip mokslo požiūris ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 12:53 Dirbtinis intelektas bepiločių orlaivių koordinavimui: nauja era
Plačiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto (AI) panaudojimą kare, tačiau naujausi Kinijos mokslininkų pasiekimai kelia klausimų dėl ateities karo strategijų. Naudodami pažangias technologijas, kuriamos AI sistemos, galinčios koordinuoti bepiločių ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 08:32 Bilas Gatesas Skelbia Pasaulinės Religijos Idėją DI Eroje
Globalistų milijardierius Billas Gatesas neseniai sukėlė diskusijų audrą, pareikšdamas, kad žmonijai reikia „vienos pasaulinės religijos“, kuri sujungtų elementus iš krikščionybės, judaizmo ir islamo, kad galėtume sėkmingai gyventi dirbtinio intelekt...

Skaityti daugiau