Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Psichologija » 2024 » Spalio » 14

Vaikystės prisiminimai: žaidimai ir gyvenimas Sovietų Sąjungoje

Vaikystės prisiminimai: žaidimai ir gyvenimas Sovietų Sąjungoje

Vaikystė – tai laikas, kai pasaulis atrodo begalinis, o kiekviena diena atneša naujų nuotykių. Sovietų Sąjungoje augančių vaikų gyvenimas buvo kupinas ne tik žaidimų, bet ir unikalių išgyvenimų, formuojančių jų identitetą. Šiame straipsnyje prisiminsime, kaip atrodė vaikystė šioje ypatingoje epochoje, kokie žaidimai ir kasdienės veiklos buvo populiariausios, ir kaip tai formavo mūsų prisiminimus.

Mažas žmogus tada augo laimingas. Jis jautė meilę ir rūpestį.

Nuo ryto iki vakaro vaikai dingdavo kieme. Net tėvų šūksniai negalėjo jų priversti eiti namo ir sustabdyti žaidimo. Žaidimų įranga buvo pati paprasčiausia.

Pavyzdžiui, mergaitės tempdavo skalbinių gumą įvairiais aukščiais ir šokinėdavo per ją. Kartais norinčių dalyvauti susidarydavo eilė. Berniukai žaisdavo, kaip jie sakydavo, „į skardines“.

Jie statydavo skardines vieną ant kitos, nueidavo toliau ir mušdavo lazda. Lazda paprastai būdavo sena ledo ritulio lazda. Žaislų buvo nedaug, bet vaizduotės netrūko.

Vaikystės prisiminimai: žaidimai ir gyvenimas Sovietų Sąjungoje

„Kiemas buvo mūsų pasaulis, praktiškai mes užaugome kieme. Neturėjome kur kitur eiti, mes gyvenome šioje erdvėje. Mūsų kiemas – tai mūsų gyvenimas, mūsų prisitaikymas prie šio pasaulio, su visais jo rūpesčiais, pavojais, džiaugsmais.“

Populiariausi žaidimai tarp mergaičių buvo „klasės“. Dar jos mėgo žaisti „paslaptėles“. Slapta nuo visų išsikasdavo duobelę, į dugną dėdavo gražius saldainių popierėlius ir gėlytes, o viršuje viską uždengdavo stiklu. Po kurio laiko galėdavo parodyti tai ypatingai patikimiems draugams.

Kiek juoko ir ašarų buvo susiję su pagrindiniu mokyklos dokumentu – dienynu. Penketais vaikai didžiuodavosi, o dvejetus stengdavosi slėpti nuo tėvų. Reikėdavo imtis „mokyklinio nusikaltimo“.

Dvejetą tiesiog nutrindavo trintuku arba pataisydavo į geresnį pažymį. Peiliuko ašmenimis pašalindavo apačioje esantį kabliuką ir jį piešdavo viršuje. Taip dvejetas lengvai virsdavo penketu. Ypač gudrūs mokiniai išbalindavo pažymius balikliu arba tiesiog išplėšdavo puslapį.

Kiekvienas vaikas žinojo, kad gerai besimokantiems skiriami apdovanojimai. Gražūs diplomai, nuotrauka ant mokyklos garbės lentos, straipsnis apie tave vietiniame laikraštyje. Todėl dauguma turėjo motyvaciją mokytis gerai.

Nereikėjo sukti galvos, ką apsirengti į mokyklą. Uniforma buvo viena visiems, ir tik dabar suprantu, koks tai buvo patogumas ir praktiškumas.

Septintajame dešimtmetyje trūko popieriaus. Šios problemos sprendimui buvo įtraukti mokiniai. Kad jie aktyviau rinktų makulatūrą, buvo organizuojamos varžybos tarp klasių.

Kartais, kad padidintų svorį, į krūvą laikraščių dėdavo plytų, bet dažniausiai laimėdavo sąžiningai. Surinkus 20 kilogramų makulatūros, gaudavai taloną vienai knygai, be to, deficitinei. Statistikos duomenimis, mokiniai surinkdavo daugiau makulatūros nei visi kiti Sovietų Sąjungos piliečiai.

Dar mokinius siųsdavo į kolūkius, kur jie turėdavo ravėti, rinkti ir rūšiuoti daržoves. Šiandien tokie visuomeniniai darbai būtų teisingai vadinami vaikų išnaudojimu, bet tada tai buvo „normalu“.

Bet kokio Sovietų Sąjungos vaiko svajonė – kramtomoji guma. Už ją galėdavai nusirašyti kontrolinį darbą arba gauti namų darbus. Ledai – kreminiai, šokoladiniai, vaisiniai – dar vienas mėgstamas Sovietų Sąjungos vaiko gardumynas.

Jie buvo tokie skanūs dėl vieningo valstybinio standarto, kuris buvo laikomas griežčiausiu pasaulyje. Ledai buvo gaminami tik iš natūralaus pieno. Apie šį desertą net sakydavo: žiemą ir vasarą skanu ir sveika.

„Aš prisimenu, kaip tėtis kartais vesdavosi mane ir brolį, ir mes eidavome į kavinę „Pasaka“ suvalgyti ledų. Ir štai valgai tu tuos ledus stiklinėje vazelėje, viršuje užpiltus braškių džemu ir užgeri gazuotu gėrimu! Ir supranti, kad skaniau gyvenime nieko nebebus! Oi! Tai buvo viršūnė palaimos.“

Visi vaikai kažką kolekcionavo. Mergaitės tvarkingai klijuodavo į sąsiuvinį saldainių popierėlius, kramtomosios gumos vokus, o berniukai medžiodavo degtukų dėžučių etiketes. Kioskuose specialiai tokiems kolekcininkams buvo parduodami etikečių rinkiniai. Bet ypatingu šarmu buvo laikoma pašto ženklų kolekcionavimas.

Bilietas į laimingą vasarą – kelialapis į pionierių stovyklą.

Pionierių stovyklos dienotvarkė primindavo kariuomenės režimą. Kėlimasis 7.30. Tada mankšta. 8.10 – būrio ir stovyklos rikiuotės. Pusryčiai – 8.20. Toliau – būrio veikla.

Darbinės užduotys, ekskursijos, žaidimai ir panašiai. Visa diena būdavo suplanuota pažodžiui minutėmis. Visur buvo griežta tvarka: sovietinis pionierius neturi sėdėti be darbo. O po rikiuotės visi tik apsimesdavo, kad miega.

Vos tik pionierių vadovai išeidavo iš korpuso, vaikai surengdavo pagalvių mūšius, pasakodavo siaubo istorijas, skaitydavo su prožektoriumi po antklode ir darydavo visokias smulkias vaikiškas išdaigas vienas kitam.

Pamainos pabaigoje visi susirinkdavo prie atsisveikinimo laužo. Tai buvo vienintelė diena, kai nereikėjo eiti miegoti devintą valandą vakaro, galėjai sėdėti iki vidurnakčio, dainuoti dainas, dalintis prisiminimais ir keistis atminimo dovanomis.

Žmogaus atmintis taip sutvarkyta, kad ji išsijoja neigiamus prisiminimus ir bando išlaikyti tik džiaugsmingus ir laimingus. Ypač jei tai susiję su jaunyste ir vaikyste. Todėl nenuostabu, kad milijonams mūsų žmonių sovietinės vaikystės laikai suvokiami kaip geriausi jų gyvenime.

Sovietų vaikystė buvo unikali, nes ji buvo susijusi su specifinėmis socialinėmis normomis ir vertybėmis. Vaikai dažnai žaisdavo lauke, kūrė išmoningus žaidimus su ribota įranga ir mokėsi džiaugtis paprastais dalykais, kaip ledais ar kramtomąja guma. Dauguma jų prisiminimų yra glaudžiai susiję su kultūriniais ir socialiniais aspektais, kurie formavo jų pasaulėžiūrą ir bendravimo įgūdžius.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 07:12, 14.10.2024
Dalinkitės savo vaikystės prisiminimais! Koks buvo jūsų mėgstamiausias žaidimas kieme? Ar prisimenate, kaip jausdavotės žaisdami su draugais? Jūsų istorijos gali įkvėpti kitus prisiminti savo nuostabius vaikystės momentus!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
02.11.2017 laikas 09:04 Receptai Ajeras gydo bronchitą
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Bronchitas. Ingredientai: Ajerų šaknų miltelių.

Skaityti daugiau

06.12.2017 laikas 19:57 Receptai Nuoviras skrandžio darbui palengvinti (gyvatžolės, kraujalankės)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Skrandis. Ingredientai: paprastosios gyvatžolės šaknų, vaistinės kraujalankės.

Skaityti daugiau

16.06.2019 laikas 20:33 Receptai Sluoksniuotos tešlos suktinukai
Norite kažko greitai paruošiamo ir skanaus? Manau šie suktinukai nenuvils. Bemielės sluoksniuotos tešlos suktinukų receptas.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:14 Senovės kinų horoskopas: stichijų įtaka jūsų charakteriui
Senovės kinų horoskopas, pasiremiantis penkiomis stichijomis – ugnimi, vandeniu, žeme, medžiu ir metalas – siūlo unikalų požiūrį į asmenybės bruožus ir likimo iššūkius. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip gimimo metų paskutinis skaičius gali atskleist...

Skaityti daugiau