Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Medicinos Naujienos » 2018 » Vasario » 22

Pakaitinė hormonų terapija. Esminis rizikos veiksnys

Pasirodo, hormonų preparatai, kurių moterys vartoja, norėdamos sumažinti nemalonius menopauzės simptomus, gali sukelti plaučių vėžį.

PHT, hormonų terapija, hormonai, vėžys, krūties vėžys,kiaušidžių vėžys

Iki 2002 metų pakaitinė hormonų terapija (PHT) buvo laikoma kone amžinosios jaunystės eliksyru, tačiau JAV moterų sveikatos iniciatyvos grupė (US Woman's Health Initiative — WHI) ištyrė (o tai buvo vienas didžiausių šiems preparatams skirtų tyrimų), kad moterims, kurios vartoja PHT, yra didesnė tikimybė susirgti krūties vėžiu, kiaušidžių vėžiu, širdies ligomis ir patirti insultą. WHI duomenys taip pat liudija, kad, vartojant PHT menopauzės metu, rizika susirgti plaučių vėžiu jau po penkerių metų padidėja 60 proc.

Dr. Rowanas Chlebowskis, onkologas iš JAV, Kalifornijos universiteto Los Andžele (The University of California, Los Angeles) Harboro medicinos centro, analizuodamas WHI statistiką, konstatavo, kad tikrai esama ryšio tarp ilgalaikio PHT vartojimo ir nesmulkialąstelinės plaučių karcinomos (NSPK). Tai viena svarbiausių moterų mirštamumo priežasčių.

Didžiausia NSPK grėsmė kilo rūkalėms, vartojusioms PHT, - iš visų susirgusių moterų jos sudarė truputį daugiau nei pusę. Per WHI tyrimą mokslininkai nustatė, kad mirė viena iš šimto moterų, vartojusių kombinuoto estrogenų-progestino PHT preparato.

Didėja ir kiaušidžių vėžio grėsmė

Vienas Danijoje atliktas plataus masto ilgalaikis tyrimas parodė, kad moterims, vartojusioms PHT, 38 proc. padidėjo kiaušidžių vėžio rizika.(1)

Tyrime dalyvavo daugiau nei 900 tūkst. moterų, kurių amžius 50-79 metų. Mokslininkai konstatavo, kad hormonų vartojimas 38 proc. padidino kiaušidžių vėžio riziką, Tai reiškė, kad per metus iš 8300 moterų, vartojančių PHT, viena daugiau susirgo kiaušidžių vėžiu. Per 8 metus (tiek truko tyrimas) tai buvo jau 140 moterų -5 proc. visų susirgimų vėžiu atvejų skaičiaus.

įdomu, kad sergamumo rizikos neveikė nei preparato vartojimo trukmė, nei jo sudėtis, nei estrogenų kiekis bendroje formulėje, nei vaisto forma (tabletės, kapsulės ar kita).

Kopenhagos mokslininkai įspėjo, kad kiaušidžių vėžį sunku diagnozuoti ir jis dažnai būna mirtinas, todėl tokios rizikos nederėtų ignoruoti.

Stipresnė už genus

Krūties vėžys - dar vienas plačiai paplitęs navikas tarp moterų. Iki šiol dėl dažno sergamumo krūties vėžiu, net jei moteris prieš tai vartojo PHT, medicinoje paprastai būdavo kaltinami genai - tai, kad šeimoje kas nors jau sirgo krūties vėžiu ir kad organizme esama genų, keliančių polinkį į šią ligą. Įrodymai liudija, kad vis dėlto kaltesnė yra PHT.

O rizika didėja...

Kaip parodė JAV moterų sveikatos iniciatyvos grupės atlikto tyrimo rezultatai, hormonų terapija padidina riziką susirgti šiomis ligomis:

• koronarine širdies liga ir su ja susijusiomis komplikacijomis - 29 proc.

• insultu - 41 proc.

• giliųjų venų tromboze - 200 proc.

• trombo susiformavimu plaučiuose - daugiau nei 200 proc.

• invaziniu krūties vėžiu - 24 proc.

• bet kokiu naviku (moterims, kurios kada nors vartodavo PHT) - 86 proc.

• kiaušidžių vėžiu - 38 proc.

• plaučių vėžiu - 60 proc.

Epidemiologai iš Ročesterio universiteto [The University of Rochester) medicinos centro Niujorke, JAV, stebėjo daugiau nei 16 tūkst. moterų po menopauzės, kurioms 5 metus duodavo hormonų preparatų ar placebo (kilus grėsmei moters sveikatai, tyrimą nedelsiant nutraukdavo). Ištyrę 349 atvejus, kai moterims išsivystė krūties vėžys, medikai neaptiko jokio ryšio su šeimos sveikatos istorija.

Tyrėjai padarė išvadą, kad šeimos sveikatos istorija ir hormonai yra „vienas nuo kito nepriklausomi ir tarpusavyje nesąveikaujantys veiksniai", kitaip tariant, šiuos vėžio atvejus greičiausiai sužadino tik pakaitinė hormonų terapija,

Tyrimas sumažino sergamumą

Kai JAV moterų sveikatos iniciatyvos grupės tyrimo rezultatai buvo paviešinti, Kalifornijoje gerokai sumažėjo sergamumas krūties vėžiu. Tarp labiau pasiturinčių moterų šio vėžio atvejų skaičius nukrito 13 proc., o kaimų vietovėse - vos 7 proc. Kai tyrėjai iš JAV Šiaurės Kalifornijos vėžio tyrimų centro (The Northern California Cancer Center) analizavo šį skirtumą, jie turėjo pripažinti, kad moterys kaimuose nė negirdėjo apie ryšį tarp PHT ir vėžio, todėl ir toliau gerdavo šių preparatų, -o tai dar vienas įrodymas, kad minėto ryšio tikrai esama.

Tyrimo rezultatų paviešinimas paveikė ir konkretaus per tyrimą nagrinėto PHT preparato pardavimą, - jo vartojimas sumažėjo 50 proc. Tuo pat metu tenka pripažinti, kad kitas per tyrimą taikytas preparatas, kurio sudėtyje esama tik estrogenų, vis dar parduodamas ir per metus duoda iki vieno milijardo USD pelną.

Beje, po WHI tyrimo priemonių ėmėsi JAV maisto ir vaistų tarnyba (angl. FDA): ji privertė per šį tyrimą taikyto progestino preparato gamintojus į vaisto pakuotės lapelį įtraukti paryškintą įspėjimą, kad moterims, kurios vartoja bet kokio tipo kombinuotus estrogenų-progestino PHT preparatus, dėl šių vaistų vartojimo didėja širdies priepuolio, insulto, invazinio krūties vėžio, kraujo trombų, giliųjų venų trombozės ir demencijos rizika.

By Lynne McTaggart

Nuorodos:
1    JAMA, 2009; 302:298-305
2    Epidemiology, 2009-05-15; doi 10.1097/ EDE.0b013e3181a71279
3    BMC Med, 2009

Pakaitinė hormonų terapija. Esminis rizikos veiksnys

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
03.12.2021 laikas 13:44 Turkijai smogė smarkus uraganas, per kurį Stambule žuvo 6 žmonės ir dešimtys buvo sužeisti
Per Turkiją nusiaubusį stiprų uraganą žuvo šeši žmonės ir 52 buvo sužeisti.

Skaityti daugiau

03.12.2021 laikas 13:40 Narai nufilmavo didžiulį aštuonių metrų ilgio kirminą
Prie Naujosios Zelandijos krantų vaizdo įrašą filmavę narai pastebėjo neįprastą jūros būtybę, panašią į didžiulį aštuonių metrų ilgio kirminą.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 19:38 Tamsios dėmės ant kaklo: 5 natūralios priemonės, padedančios jų atsikratyti
Nors tamsios dėmės ant kaklo nekelia pavojaus sveikatai, jos gali traukti akį ir dėl jų kaklo oda gali tapti šiurkšti.

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 19:30 Kodėl man miegant tirpsta rankos?
Kai naktį ramiai miegame, ilgai būname toje pačioje padėtyje. Tai gali sukelti rankos (plaštakos, riešo) tirpimą. Tačiau mėšlungis ir tirpimas gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių. Kai kurie iš jų yra gana rimti. Pavyzdžiui, tunelinis sindromas arba riešo kanalo sindromas....

Skaityti daugiau

02.12.2021 laikas 19:16 Šios bitės – tikras siaubas: turi dantis ir ėda mėsą
Menkai pažįstamos tropinių bičių rūšys išsivystė papildomą dantį, skirtą mėsai kąsti, bei žarnyną, kuris labiau panašus į grifų, nei kitų bičių.

Skaityti daugiau

03.12.2021 laikas 13:10 Receptai | Patiekalai Aštri ėrienos sriuba su perlinėmis kruopomis
Tokie ėrienos sriuba tikra tobulybė mano lėkštėje. Tikriausiai nesu valgiusi gardesnės sriubos. Aš galvoju, kad pati didžiausia šios sriubos paslaptis yra kokybiška ėriena (tad nepagailėkite investuoti į ją šiek tiek pinigų) ir tai, kad pirmiausia sultinį su ėriena išviriau greitpuodyje....

Skaityti daugiau

Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video)
02.12.2021 laikas 15:37 Receptai | Patiekalai Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video)

Paranormal Virtuve šiandiena jums siūlo pasigaminti patiekalą pagal receptą: Žiedinių kopūstų apkepas su malta mėsa ir sūriu (video). Skanaus!

Skaityti daugiau

29.11.2021 laikas 16:41 Receptai | Patiekalai Kalėdiniai sausainiai - tirpstantys seniai besmegeniai
Šiems sausainiams "seniams besmegeniams" galite naudoti tiek pirktinį meduolių prieskonių mišinį, tiek pasigaminti patys, sumaišę tarpusavyje šiuos ingredientus

Skaityti daugiau