Svetainėje sukaupta daugiau nei 1000 sveikatos patarimų. Ieškokite patarimų ir ne tik:

Pagrindinis » Kategorija: Medicinos naujienos » Peržiūrų: (572) Komentarų: (0) (22.02.2018 - 21:20)

Pakaitinė hormonų terapija. Esminis rizikos veiksnys

Pasirodo, hormonų preparatai, kurių moterys vartoja, norėdamos sumažinti nemalonius menopauzės simptomus, gali sukelti plaučių vėžį.

PHT, hormonų terapija, hormonai, vėžys, krūties vėžys,kiaušidžių vėžys

Iki 2002 metų pakaitinė hormonų terapija (PHT) buvo laikoma kone amžinosios jaunystės eliksyru, tačiau JAV moterų sveikatos iniciatyvos grupė (US Woman's Health Initiative — WHI) ištyrė (o tai buvo vienas didžiausių šiems preparatams skirtų tyrimų), kad moterims, kurios vartoja PHT, yra didesnė tikimybė susirgti krūties vėžiu, kiaušidžių vėžiu, širdies ligomis ir patirti insultą. WHI duomenys taip pat liudija, kad, vartojant PHT menopauzės metu, rizika susirgti plaučių vėžiu jau po penkerių metų padidėja 60 proc.

Dr. Rowanas Chlebowskis, onkologas iš JAV, Kalifornijos universiteto Los Andžele (The University of California, Los Angeles) Harboro medicinos centro, analizuodamas WHI statistiką, konstatavo, kad tikrai esama ryšio tarp ilgalaikio PHT vartojimo ir nesmulkialąstelinės plaučių karcinomos (NSPK). Tai viena svarbiausių moterų mirštamumo priežasčių.

Didžiausia NSPK grėsmė kilo rūkalėms, vartojusioms PHT, - iš visų susirgusių moterų jos sudarė truputį daugiau nei pusę. Per WHI tyrimą mokslininkai nustatė, kad mirė viena iš šimto moterų, vartojusių kombinuoto estrogenų-progestino PHT preparato.

Didėja ir kiaušidžių vėžio grėsmė

Vienas Danijoje atliktas plataus masto ilgalaikis tyrimas parodė, kad moterims, vartojusioms PHT, 38 proc. padidėjo kiaušidžių vėžio rizika.(1)

Tyrime dalyvavo daugiau nei 900 tūkst. moterų, kurių amžius 50-79 metų. Mokslininkai konstatavo, kad hormonų vartojimas 38 proc. padidino kiaušidžių vėžio riziką, Tai reiškė, kad per metus iš 8300 moterų, vartojančių PHT, viena daugiau susirgo kiaušidžių vėžiu. Per 8 metus (tiek truko tyrimas) tai buvo jau 140 moterų -5 proc. visų susirgimų vėžiu atvejų skaičiaus.

įdomu, kad sergamumo rizikos neveikė nei preparato vartojimo trukmė, nei jo sudėtis, nei estrogenų kiekis bendroje formulėje, nei vaisto forma (tabletės, kapsulės ar kita).

Kopenhagos mokslininkai įspėjo, kad kiaušidžių vėžį sunku diagnozuoti ir jis dažnai būna mirtinas, todėl tokios rizikos nederėtų ignoruoti.

Stipresnė už genus

Krūties vėžys - dar vienas plačiai paplitęs navikas tarp moterų. Iki šiol dėl dažno sergamumo krūties vėžiu, net jei moteris prieš tai vartojo PHT, medicinoje paprastai būdavo kaltinami genai - tai, kad šeimoje kas nors jau sirgo krūties vėžiu ir kad organizme esama genų, keliančių polinkį į šią ligą. Įrodymai liudija, kad vis dėlto kaltesnė yra PHT.

O rizika didėja...

Kaip parodė JAV moterų sveikatos iniciatyvos grupės atlikto tyrimo rezultatai, hormonų terapija padidina riziką susirgti šiomis ligomis:

• koronarine širdies liga ir su ja susijusiomis komplikacijomis - 29 proc.

• insultu - 41 proc.

• giliųjų venų tromboze - 200 proc.

• trombo susiformavimu plaučiuose - daugiau nei 200 proc.

• invaziniu krūties vėžiu - 24 proc.

• bet kokiu naviku (moterims, kurios kada nors vartodavo PHT) - 86 proc.

• kiaušidžių vėžiu - 38 proc.

• plaučių vėžiu - 60 proc.

Epidemiologai iš Ročesterio universiteto [The University of Rochester) medicinos centro Niujorke, JAV, stebėjo daugiau nei 16 tūkst. moterų po menopauzės, kurioms 5 metus duodavo hormonų preparatų ar placebo (kilus grėsmei moters sveikatai, tyrimą nedelsiant nutraukdavo). Ištyrę 349 atvejus, kai moterims išsivystė krūties vėžys, medikai neaptiko jokio ryšio su šeimos sveikatos istorija.

Tyrėjai padarė išvadą, kad šeimos sveikatos istorija ir hormonai yra „vienas nuo kito nepriklausomi ir tarpusavyje nesąveikaujantys veiksniai", kitaip tariant, šiuos vėžio atvejus greičiausiai sužadino tik pakaitinė hormonų terapija,

Tyrimas sumažino sergamumą

Kai JAV moterų sveikatos iniciatyvos grupės tyrimo rezultatai buvo paviešinti, Kalifornijoje gerokai sumažėjo sergamumas krūties vėžiu. Tarp labiau pasiturinčių moterų šio vėžio atvejų skaičius nukrito 13 proc., o kaimų vietovėse - vos 7 proc. Kai tyrėjai iš JAV Šiaurės Kalifornijos vėžio tyrimų centro (The Northern California Cancer Center) analizavo šį skirtumą, jie turėjo pripažinti, kad moterys kaimuose nė negirdėjo apie ryšį tarp PHT ir vėžio, todėl ir toliau gerdavo šių preparatų, -o tai dar vienas įrodymas, kad minėto ryšio tikrai esama.

Tyrimo rezultatų paviešinimas paveikė ir konkretaus per tyrimą nagrinėto PHT preparato pardavimą, - jo vartojimas sumažėjo 50 proc. Tuo pat metu tenka pripažinti, kad kitas per tyrimą taikytas preparatas, kurio sudėtyje esama tik estrogenų, vis dar parduodamas ir per metus duoda iki vieno milijardo USD pelną.

Beje, po WHI tyrimo priemonių ėmėsi JAV maisto ir vaistų tarnyba (angl. FDA): ji privertė per šį tyrimą taikyto progestino preparato gamintojus į vaisto pakuotės lapelį įtraukti paryškintą įspėjimą, kad moterims, kurios vartoja bet kokio tipo kombinuotus estrogenų-progestino PHT preparatus, dėl šių vaistų vartojimo didėja širdies priepuolio, insulto, invazinio krūties vėžio, kraujo trombų, giliųjų venų trombozės ir demencijos rizika.

By Lynne McTaggart

Nuorodos:
1    JAMA, 2009; 302:298-305
2    Epidemiology, 2009-05-15; doi 10.1097/ EDE.0b013e3181a71279
3    BMC Med, 2009

Pakaitinė hormonų terapija. Esminis rizikos veiksnys


Taip pat skaitykite:

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose! Prisijunkite prie mūsų paskyroje, kad nepraleistumėte įdomių dalykų!


ŽYMĖS: PHT, moksliniai tyrimai, kiaušidžių vėžys, Krūties vėžys, Vėžys, hormonai, hormonų terapija

Paranormal.lt medžiagos citavimas negavus išankstinio paranormal.lt sutikimo neleidžiamas. Išimtinių teisių pažeidimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę.


// Susiję straipsniai »

Komentarai: (0) Komentuoti gali tik registruoti vartotojai!
avatar