- 23.11.2018
- 0.0 Reitingas
- 2626 Peržiūros
- Komentarai
Kas trečias receptinis vaistas, kuriuos žmonės vartoja kasdien, gali sukelti depresiją, tačiau, regis, niekas nesuvokia šio pavojaus, - taip rodo naujas tyrimas.
Daugiau nei 200 dažniausiai išrašomų medikamentų, pradedant širdies vaistais, baigiant preparatais nuo skausmo ir tabletėmis, kurios gerina virškinimą, siejami su depresija ir savižudikiškomis mintimis, o tai jų vartojimo šalutinis poveikis. Vadinasi, kas trečias žmogus, pats to nežinodamas, geria receptinių medikamentų, kurie gali sukelti psichinio pobūdžio problemų, - tvirtina JAV tyrėjai iš Ilinojaus universiteto (University of Illinois at Chicago). Ši rizika galėtų būti netgi dar didesnė, nes daugelis senjorų vienu metu vartoja kelis receptinius vaistus.
Depresija serga apie 15 proc. asmenų, vartojusių tris ar daugiau medikamentų, 9 proc. iš tų, kurie vartojo po du medikamentus, ir 7 proc. žmonių, gėrusių tik vieną medikamentą. Tai tyrėjai konstatavo, devynerius metus analizuodami 26 tūkst. asmenų medikamentų vartojimo įpročius JAV nuo 2005 iki 2014 metų.
Mokslininkai įspėja, kad net nereceptiniai vaistai, pvz., paplitę preparatai nuo skausmo ar priemonės, kurios skirtos virškinimui gerinti, gali padidinti savižudybės ir depresijos riziką.
Vaistai ne tik verčia žmogų jaustis depresyviai, bet ir gali nuvesti prie klinikinės depresijos, o todėl gali reikėti jam skirti antidepresantų, - nurodė tyrimo vadovė dr. Dima Qato.
Tyrimo laikotarpiu 3 proc. padidėjo 200 su depresija ir savižudybėmis susijusių receptinių vaistų išrašymų apimtis, o antacidų, pvz., protonų siurblio inhibitorių ir H2 antagonistų, kurie skirti virškinimui kontroliuoti, vartojimas padvigubėjo.
Tik atskiriems medikamentams, kurie gali sukelti depresiją ir polinkį į savižudybę, šios galimybes nurodytos kaip šalutinis poveikis, todėl nei gydytojas, kuris skiria medikamentą, nei pacientas nesuvokia, kokia didelė rizika.
„Žmonės vis daugiau vartoja šių vaistų, bet tik keli iš jų turi įspėjamųjų užrašų", - sake Ilinojaus universiteto asocijuotoji prof. dr. D. Qato.
Rašo: Prevalence of Prescription Medications With Depression as a Potential Adverse Effect Among Adults in the United States JAMA, 2018; 319:2289-98
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau