Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Medicinos Naujienos » 2018 » Lapkričio » 23

Kas trečias vartoja medikamentus, kurie didina savižudybės riziką

Kas trečias receptinis vaistas, kuriuos žmonės vartoja kasdien, gali sukelti depresiją, tačiau, regis, niekas nesuvokia šio pavojaus, - taip rodo naujas tyrimas.

Daugiau nei 200 dažniausiai išrašomų medikamentų, pradedant širdies vaistais, baigiant preparatais nuo skausmo ir tabletėmis, kurios gerina virškinimą, siejami su depresija ir savižudikiškomis mintimis, o tai jų vartojimo šalutinis poveikis. Vadinasi, kas trečias žmogus, pats to nežinodamas, geria receptinių medikamentų, kurie gali sukelti psichinio pobūdžio problemų, - tvirtina JAV tyrėjai iš Ilinojaus universiteto (University of Illinois at Chicago). Ši rizika galėtų būti netgi dar didesnė, nes daugelis senjorų vienu metu vartoja kelis receptinius vaistus.

medikamentai, depresija, vaistai, farmacija, farmakedonas

Depresija serga apie 15 proc. asmenų, vartojusių tris ar daugiau medikamentų, 9 proc. iš tų, kurie vartojo po du medikamentus, ir 7 proc. žmonių, gėrusių tik vieną medikamentą. Tai tyrėjai konstatavo, devynerius metus analizuodami 26 tūkst. asmenų medikamentų vartojimo įpročius JAV nuo 2005 iki 2014 metų.

Mokslininkai įspėja, kad net nereceptiniai vaistai, pvz., paplitę preparatai nuo skausmo ar priemonės, kurios skirtos virškinimui gerinti, gali padidinti savižudybės ir depresijos riziką.

Vaistai ne tik verčia žmogų jaustis depresyviai, bet ir gali nuvesti prie klinikinės depresijos, o todėl gali reikėti jam skirti antidepresantų, - nurodė tyrimo vadovė dr. Dima Qato.

Tyrimo laikotarpiu 3 proc. padidėjo 200 su depresija ir savižudybėmis susijusių receptinių vaistų išrašymų apimtis, o antacidų, pvz., protonų siurblio inhibitorių ir H2 antagonistų, kurie skirti virškinimui kontroliuoti, vartojimas padvigubėjo.

Tik atskiriems medikamentams, kurie gali sukelti depresiją ir polinkį į savižudybę, šios galimybes nurodytos kaip šalutinis poveikis, todėl nei gydytojas, kuris skiria medikamentą, nei pacientas nesuvokia, kokia didelė rizika.

„Žmonės vis daugiau vartoja šių vaistų, bet tik keli iš jų turi įspėjamųjų užrašų", - sake Ilinojaus universiteto asocijuotoji prof. dr. D. Qato.

Rašo: Prevalence of Prescription Medications With Depression as a Potential Adverse Effect Among Adults in the United States JAMA, 2018; 319:2289-98

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
21.01.2022 laikas 09:01 Kaip atsikratyti inkštirų. 8 naminės veido kaukės

Užsikimšusios veido poros trukdo ir erzina. Gerai, kad šią problemą galima gana nesunkiai įveikti, pasitelkiant improvizuotas priemones.

Skaityti daugiau

21.01.2022 laikas 08:50 Žemės vidus vėsta gerokai greičiau nei manyta
Žemė susiformavo prieš maždaug 4,5 milijardus metų. Nuo pat tada, ji viduje iš lėto vėso.

Skaityti daugiau

21.01.2022 laikas 00:19 Kaip išmokti niekada nepykti – 3 neurobiologų patarimai
Įsivaizduokite situaciją: stovite šalia žmogaus, kuris tiesiog verda iš pykčio ir ant jūsų šaukia; viskas, ko norite, – atsakyti jam tuo pačiu… Problema tik tai, kad atsakydami šaukimu situacijos tikrai nepagerinsite. Kaip susiimti ir susilaikyti? Yra du būdai ir tik vienas iš jų teisingas....

Skaityti daugiau

21.01.2022 laikas 00:09 Antarktidos anomalijos. Ką slepia Antarktida?
Kokias paslaptis slepia po dideliu ledo ir sniego sluoksniu atšiauri ir šalta Antarktida? Prarastą civilizaciją, nežinomą gyvybės formą, portalus į kitus pasaulius ar užslaptintas eksperimentines, karines ar ateivių bazes? Tikimasi kažkokių atsakymų rasti ir kai bus ištirtas ežeras Vostok....

Skaityti daugiau

21.01.2022 laikas 00:01 Neatpažinti povandeniniai objektai arba ką slepia jūros gelmės

Daugelis mano, kad Sovietų karinis laivynas turėjo didžiulius archyvus, kuriuose buvo sukaupta informacija apie susitikimus su neatpažintais objektais, pagal techninius terminus žymiai pranašesniais už žemiškuosius.

...

Skaityti daugiau

Lengvai pagaminamas sūrio pyragas su šokoladu (video)
21.01.2022 laikas 09:13 Receptai | Patiekalai Lengvai pagaminamas sūrio pyragas su šokoladu (video)

Lengvai pagaminamas sūrio pyragas su šokoladu (video) - patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal šį receptą. Išbandyk šį receptą jau dabar!

Skaityti daugiau

Avižinių kruopų sriuba su pievagrybiais (video)
21.01.2022 laikas 09:13 Receptai | Patiekalai Avižinių kruopų sriuba su pievagrybiais (video)

Avižinių kruopų sriuba su pievagrybiais (video) - patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal šį receptą. Išbandyk šį receptą jau dabar!

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 09:03 Receptai | Patiekalai Gaminamės namuose: lydytas sviestas be laktozės

Jau gana ilgą laiką mano patys mėgstamiausi riebalai, kuriuose savaitgaliais kepu blynus, o kiekvieną dieną ištirpinusi kepu ne tik daržoves yra lydytas ghi (ghee) sviestas.

Skaityti daugiau