Svetainėje sukaupta daugiau nei 1000 sveikatos patarimų. Ieškokite patarimų ir ne tik:

Pagrindinis » Kategorija: Medicinos naujienos » Peržiūrų: (345) Komentarų: (0) (23.11.2018 - 20:32)

Kas trečias vartoja medikamentus, kurie didina savižudybės riziką

Kas trečias receptinis vaistas, kuriuos žmonės vartoja kasdien, gali sukelti depresiją, tačiau, regis, niekas nesuvokia šio pavojaus, - taip rodo naujas tyrimas.

Daugiau nei 200 dažniausiai išrašomų medikamentų, pradedant širdies vaistais, baigiant preparatais nuo skausmo ir tabletėmis, kurios gerina virškinimą, siejami su depresija ir savižudikiškomis mintimis, o tai jų vartojimo šalutinis poveikis. Vadinasi, kas trečias žmogus, pats to nežinodamas, geria receptinių medikamentų, kurie gali sukelti psichinio pobūdžio problemų, - tvirtina JAV tyrėjai iš Ilinojaus universiteto (University of Illinois at Chicago). Ši rizika galėtų būti netgi dar didesnė, nes daugelis senjorų vienu metu vartoja kelis receptinius vaistus.

medikamentai, depresija, vaistai, farmacija, farmakedonas

Depresija serga apie 15 proc. asmenų, vartojusių tris ar daugiau medikamentų, 9 proc. iš tų, kurie vartojo po du medikamentus, ir 7 proc. žmonių, gėrusių tik vieną medikamentą. Tai tyrėjai konstatavo, devynerius metus analizuodami 26 tūkst. asmenų medikamentų vartojimo įpročius JAV nuo 2005 iki 2014 metų.

Mokslininkai įspėja, kad net nereceptiniai vaistai, pvz., paplitę preparatai nuo skausmo ar priemonės, kurios skirtos virškinimui gerinti, gali padidinti savižudybės ir depresijos riziką.

Vaistai ne tik verčia žmogų jaustis depresyviai, bet ir gali nuvesti prie klinikinės depresijos, o todėl gali reikėti jam skirti antidepresantų, - nurodė tyrimo vadovė dr. Dima Qato.

Tyrimo laikotarpiu 3 proc. padidėjo 200 su depresija ir savižudybėmis susijusių receptinių vaistų išrašymų apimtis, o antacidų, pvz., protonų siurblio inhibitorių ir H2 antagonistų, kurie skirti virškinimui kontroliuoti, vartojimas padvigubėjo.

Tik atskiriems medikamentams, kurie gali sukelti depresiją ir polinkį į savižudybę, šios galimybes nurodytos kaip šalutinis poveikis, todėl nei gydytojas, kuris skiria medikamentą, nei pacientas nesuvokia, kokia didelė rizika.

„Žmonės vis daugiau vartoja šių vaistų, bet tik keli iš jų turi įspėjamųjų užrašų", - sake Ilinojaus universiteto asocijuotoji prof. dr. D. Qato.

Rašo: Prevalence of Prescription Medications With Depression as a Potential Adverse Effect Among Adults in the United States JAMA, 2018; 319:2289-98

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose! Prisijunkite prie mūsų paskyroje, kad nepraleistumėte įdomių dalykų!


ŽYMĖS: farmacija, depresija, vaistai, Health, šalutinis poveikis, medikamentai, receptiniai vaistai, farmakedonas, Medicine

Paranormal.lt medžiagos citavimas negavus išankstinio paranormal.lt sutikimo neleidžiamas. Išimtinių teisių pažeidimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę.


// Susiję straipsniai »

Komentarai: (0) Komentuoti gali tik registruoti vartotojai!
avatar