- 21.10.2024
- 5.0 Reitingas
- 257 Peržiūros
- 1 komentarai
Mūsų kasdienybė dažnai pripildyta smulkmenų, kurios atrodo svarbios, tačiau gyvenimo pabaigoje gali pasirodyti, kad tai buvo tik tuščias nerimas. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip susidūrimas su mirtimi ar artimo žmogaus netektis priverčia mus permąstyti savo prioritetus ir vertybes. Pasidalinsiu įžvalgomis, kaip išmokti vertinti laiką ir išmokti gyventi autentišką gyvenimą, kad gailėtumeisi kuo mažiau.
Mums atrodo, kad gyvenimas yra nesibaigiantis, kad dar turime laiko viską ištaisyti, pradėti iš naujo, pakeisti, patobulinti. O kol kas galima gyventi su žmogumi, kurio nemylime, dirbti darbą, kurio nekenčiame, gulėti ant sofos. Bet kas, jei rytojus pasirodys esąs paskutinis? Ko gailėsimės ir ko atsisakysime, kai suprasime, kad antro šanso nebus?
„Kiek aš jaudinausi dėl nieko...“
Mano seniausias draugas mirė. Abu supratome, kad mūsų susitikimas akivaizdžiai buvo paskutinis. Taip ir buvo. Liga ją labai pakeitė, išoriškai. Viduje ji tebebuvo savimi. Stipri. Išmintinga. Žinodama, kad jai liko nedaug laiko, ji galvojo apie tuos dešimtmečius, kuriuos nugyveno. Ir apgailestavo, kad švaistė laiką nerimaudama dėl nieko. Ir pabandė įsivaizduoti, ko gailėtųsi kiekvienas, jei žinotų, kad gyvenimas netrukus baigsis.
Psichologai ir filosofai šią patirtį vadina egzistencine. Susidūrę su mylimo žmogaus mirtimi ar nepagydoma liga, susimąstome apie gyvenimo vertę. Kyla minčių, kam išleisti brangius metus, mėnesius, dienas.
„Mirtis yra sąlyga, leidžianti mums gyventi autentišką gyvenimą“, - rašo psichiatras ir psichoterapeutas Irvinas Yalomas. Aprašydamas savo patirtį vadovaujant paramos grupėms vėžiu sergantiems pacientams, jis pasakoja apie žmones, kurie prarado gyvenimo prasmę, kad vėliau ją atrastų ir atrastų nuoširdų džiaugsmą kiekviename už - kaip tik tada, kai mirtis priartėjo pernelyg arti jų ir pasirodė bauginančiai reali.
Vienoje iš savo knygų jis kviečia įsivaizduoti: jei žinotumėte, kad po tam tikro laiko ateis mirtis, ką norėtumėte pakeisti dabar?
Toks klausimas mus sugrąžina prie temos, kam nešvaistyti brangaus savo gyvenimo laiko. Jį uždavęs atsigręžiau į knygas ir žmonių, patyrusių panašią patirtį ir pasidalijusių ja su kitais, istorijas. Kai kurie susidūrė su sunkia liga, kai kurie patyrė klinikinę mirtį, kai kurie bendravo su mirštančiais artimaisiais.
Tai, apie ką kalba daugelis žmonių, tebėra kiekvieno asmeninė patirtis. Net jei visiškai skirtingi žmonės priėjo prie tos pačios išvados. Ir tikrai ne visi su šiuo sąrašu sutiks. Daug kas priklauso nuo žmogaus vertybių, aplinkybių, dvasinio ir intelektualinio išsivystymo, taip pat nuo tuzino kitų veiksnių. Vis dėlto mums pavyko surinkti tai, kas atrodė tikrai svarbu.
Kam neverta skirti laiko
1. Tušti rūpesčiai
Nerimaujame dėl to, ką apie mus galvoja kaimynai, ar kolega neaplenks mūsų dėl paaukštinimo arba dėl amžinosios moteriškės: „kodėl jis nepaskambina?“. Iš anksto nerimaujame, kad mūsų vaikai, gavę pirmąją F, „taps valytojais“. Galime neužmigti, mintyse kartodami paskutinį pokalbį su viršininku ir spėliodami, ką jis turėjo omenyje.
Nereikia nuvertinti savo jausmų - jie tikriausiai signalizuoja apie problemas, kurias svarbu išspręsti. Ir geriau jau pradėti jas spręsti, nei toliau švaistyti laiką bereikalingiems rūpesčiams.
2. Nemėgstamas darbas
Kai pagavau save, kad kiekvieną sekmadienį dėl „pirmadienio sindromo“ puolu į neviltį, o rytais į darbą, kuris tapo nemėgstamas, „kojos neša“, prisiminiau, ką rašė Irvinas Yalomas, ir supratau, kad naikinu save, toliau leisdamas gyvenimą tam, kas atima energiją ir neteikia malonumo. Prisiminiau savo atleidimo iš to darbo datą ir iki šiol ją laikau švente.
3. nelaimingi santykiai
Yra šimtas tūkstančių priežasčių, kodėl žmonės metų metus lieka toksiškuose ar nelaiminguose santykiuose. Kalbama ne tik apie aistros trūkumą ar mitinę sielų sąjungą. Niekas nėra tobulas, santykiai negali būti tobuli, o ginčų pasitaiko visiems, tai normalu. Bet jei tarp viso to nėra džiaugsmo, laimės akimirkų, jei partneris yra svetimas žmogus, su kuriuo jums šalta ir vieniša, tuomet prasminga pagalvoti: ar nesuteikti sau laimės šanso?
4. Nedraugiški žmonės
Draugai, kurie pavydi, o ne džiaugiasi dėl jūsų, kolegos, kurie melagingai šypsosi ir jus įskaudina. Močiutė, kuri į akis sako viena, o už akių - kita, - ar tikrai reikia eikvoti laiką ir protinę energiją „plonai taikai“ palaikyti su tais, kurie vis tiek tavęs nemyli?
5. Smurtas
Atrodo akivaizdu, bet smurtas įgauna labai įvairių formų. Kažkas metų metus gyvena su žmogumi, kuris leidžia sau pakelti ranką prieš žmoną ir vaikus. Kažkas iki pat senatvės paklūsta smurtaujančiam tėvui. O kažkas smurtauja prieš save, priversdamas daryti tai, ko nenori, dažnai dėl kažkieno sugalvoto ir to neverto.
Pavyzdžiui, aukoti savo asmeninį gyvenimą „dėl vaiko“, nes santuoka iširo, o šeimoje įprasta kitam atiduoti viską, pamirštant apie save. O paskui, likusi viena ir nepatenkinta savo gyvenimu, reikalauti iš vaiko panašaus pasiaukojimo.
6. Pinigai dėl pinigų
Pinigai - tai puiku, jie užtikrina padorų gyvenimą, suteikia galimybę nusipirkti sau ką nors, kas teikia malonumą, pradžiuginti artimuosius, keliauti, suteikti vaikams gerą išsilavinimą ir dar daug kitų dalykų.
Tačiau kai visas laikas ir pastangos skiriamos tik tam, kad jų uždirbtume vis daugiau ir daugiau, kyla pavojus prarasti gyvenimo skonį ir naujų daiktų turėjimo džiaugsmą. „Negalima to dėti į karstą kartu su savimi“, - ne vienas turtingas žmogus gyvenimo pabaigoje priėjo prie šios paprastos minties. O kai kas net sugebėjo užsiimti labdaringa veikla, nes susitikimas su mirtimi gali apčiuopiamai pakeisti prioritetus.
7. Melas ir pasiteisinimai
Melas siekiant išgelbėti save ar kitą žmogų nuo skausmo - tokios situacijos neatmetamos niekam, o kategoriškumas šiuo klausimu gali prilygti kvailybei.
Tačiau nuolatiniai pasiteisinimai ir melas, už kurių žmogus slepiasi, o kartais net praranda save, atima per daug išteklių. Kartais daug ekologiškiau visų atžvilgiu pasakyti nepatogią ar nepatogią tiesą ir likti ištikimam sau.
8. Pavydas
Emocijos mumyse kyla kaip reakcija į gyvenimo įvykius, ir neturėtume savęs už tai teisti. Pavyzdžiui, pyktis yra normali žmogaus prigimties apraiška. Pavydas yra sudėtingesnis jausmas ir gali išlikti ilgą laiką, grauždamas protą ir sielą. Tačiau jam yra priešnuodžių, todėl verta su šia problema padirbėti, nes daugelis žmonių yra pastebėję, kad būtent jis atėmė per daug laiko ir energijos jų gyvenime.
9. Įkyrumas ir ginčai su artimaisiais
Jūsų vyras išbarstė kojines ant grindų, sūnus neišnešė šiukšlių, dukra pasidarė kvailą šukuoseną, o jūs pamiršote dalį pirkinių parduotuvėje prie kasos. Apskritai viskas yra baisu. Būna būsena, kai nebėra jėgų ir buitinė smulkmena tampa paskutiniu šiaudu. Tačiau ginčai dėl to pakerta santykius ir atima daug energijos. Taip, vyras nėra tvarkingumo pavyzdys, bet jis savaip jumis rūpinasi. Vaikų auklėjimas - didžiulis darbas, o jūs esate didvyrė, nes mokote juos tvarkos ir stengiatės įskiepyti gerą skonį. O dėl pamiršto maišelio parduotuvėje gal neverta jo ieškoti, geriau duoti sau pailsėti, išgerti arbatos ir ramiai iškvėpti.
10. Egzistencija „ant juodraščio“
Ar ateis rytojus? Mes niekada nežinome. Žmonės, kuriems buvo nustatyta baisi diagnozė, paprastai pastebi šios akimirkos staigumą ir nesavalaikiškumą. Ne visos svajonės išsipildo - tai gerai.
Bet jei visą gyvenimą svajojote įsigyti šunį ir įprastai atidėliojote tai vėlesniam laikui - pagalvokite, ar tikrai kažkas jums trukdo tai padaryti dabar, ir suteikite sau šį džiaugsmą. Jau metus norite pakeisti profesiją, bet laukiate, kol tai ateis savaime? Taigi pabandykite žengti žingsnį, na, arba, kaip anekdote, bent jau „atsigulti teisinga kryptimi“. O jei kažkada susipykote su mama ir tai jus žeidžia, nelaukite, pasikalbėkite arba parašykite jai laišką ir pasakykite, kaip jaučiatės.
„Mąstymas apie mirtį daro mus dėkingus, gebančius įvertinti nesuskaičiuojamą daugybę mūsų egzistencijos duotybių“, - rašė Irvinas Yalomas. Bauginanti nežinomybė, kuri laukia kiekvieno, suteikia progą pamąstyti, kaip išmokti pasitenkinti gyvenimu - ne rytoj ar kada nors, o čia ir dabar.
Žmonės dažnai praranda perspektyvą vertindami savo problemas, nes realybėje tai gali būti tik laikinos kliūtys. Artimo žmogaus netektis arba sunkios ligos gali priversti mus permąstyti savo gyvenimą, padėti priimti sprendimus, kurie leis gyventi šiek tiek pilniau, o ne tik egzistuoti. Psichologai akcentuoja, kad svarbu kelti klausimus apie savo prioritetus, kad galėtume gyventi autentiškiau.
Jūros bangų garsai poilsiui ir giliam miegui:
Remiantis: https://paranormal.lt/
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau