Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2017 » Liepos » 1

Ar linų sėmenys gali padėti išvengti krūties vėžio?

Jau esu rašęs apie lignanų poveikį mažinant krūties vėžio riziką ir stiprinant sveikatą, kai sveikstama po krūties vėžio; rėmiausi tyrimais, kurie rodo, jog moterys, sirgusios krūties vėžiu ir valgiusios daugiau lignanų, išgyveno ilgiau. Tačiau lignanų randama daugybėje augalų (sėklose, nesmulkintuose grūduose, daržovėse, vaisiuose, uogose), tad kaip žinoti, kad lignanai nėra tik suvartojamo neapdoroto augalinio maisto kiekio rodiklis? Pavyzdžiui, žmonės, valgantys daug daržovių (vegetarai), suvartoja aštuonis kartus daugiau lignanų nei visavalgiai, rašo sveikata.org.

Gydytojas Michael Greger

Lignanai ne tik stabdo žmogaus krūties vėžio ląstelių augimą, bet ir užkerta kelią vėžio ląstelių migracijai. Tačiau tik 2005 metais tai buvo iki galo ištirta pasitelkus pacientus. Toronto Universiteto tyrėjai atliko dvigubai aklą, placebu kontroliuojamą klinikinį tyrimą, kuriame buvo tiriamas linų sėmenų – augalo, turinčio didžiausią lignanų koncentraciją, – poveikis krūties vėžiu sergantiems pacientams. Tyrėjai nustatė, kad linų sėmenys turi potencialą sumažinti žmogaus krūties vėžio naviko augimą vos per kelias savaites. Todėl aš ir pradėjau rekomenduoti maltus linų sėmenis savo pacientams, sergantiems krūties vėžiu.

O ar gali lignanai padėti išvengti krūties vėžio? Suvartojamas didelis lignanų kiekis taip pat siejamas su sumažėjusia rizika susirgti krūties vėžiu, tačiau, vėlgi, suvartojamas lignanų kiekis gali paprasčiausiai reikšti suvartojamą didelį augalinio maisto kiekį. Todėl Kanzaso Universiteto tyrėjai vienus metus kasdien duodavo po vieną arbatinį šaukštelį maltų linų sėmenų moterims, patenkančioms į didelės rizikos susirgti krūties vėžiu grupę, ir nustatė, kad tai sumažino ikivėžinių pakitimų procentą.

O kaip dėl linų sėmenų ir paties krūties vėžio? Atmetus tiriamuosius, iki šiol buvo pernelyg mažai moterų, reguliariai valgančių linų sėmenis. Tyrimas „Vėžio priežastys ir kontrolė“, apimantis 6000 tiriamųjų, parodė, kad linų sėmenų (ir linų sėmenų duonos) vartojimas siejamas su 20–30 procentų sumažėjusia krūties vėžio tikimybe. Tyrėjai pastebėjo, kad, kadangi linų sėmenyse yra itin gausu lignanų, užtenka kasdien suvalgyti labai nedidelį linų sėmenų kiekį, kad organizmas gautų reikiamą lignanų kiekį, kuris siejamas su sumažėjusia krūties vėžio rizika: „Paaiškėjo, kad dauguma moterų nevartoja linų sėmenų ir kad suvartojamas nedidelis jų kiekis yra siejamas su sumažėjusia krūties vėžio rizika, tad verta apsvarstyti didesnį linų sėmenų suvartojimą“.

Naujausia apžvalga apibendrina sąsajas tarp linų sėmenų ir sumažėjusios krūties vėžio rizikos, geresnės psichinės sveikatos bei mažesnio mirtingumo tarp sergančiųjų krūties vėžiu. Vienintelis kitas tyrimas, skirtas nustatyti linų sėmenų vartojimo ir smegenų sveikatos sąsajas, apie kurį žinau, ištyrė 100-o dažniausiai vartojamų vaistų ir maisto papildų poveikį suaugusiųjų protiniams gebėjimams. Jo metu nustatyta, kad linų sėmenys yra vienas iš nedaugelio produktų, turinčių teigiamą poveikį smegenų veiklai.

Kaip dar linų sėmenys gali padėti išvengti krūties vėžio bei jį gydyti? Yra tokia uždegiminė molekulė, vadinama interleukin-1, kuri padeda navikams maitintis, augti ir plisti. Todėl mūsų organizmas gamina interleukin-1 receptoriaus antagonistą, susirišantį su IL-1 ir jį blokuojantį. Šio inhibitoriaus aktyvumą galima padidinti vartojant vaistus (tamoksifeną) arba valgant linų sėmenis. Prieš prasidedant menopauzei, moterys gali nuslopinti IL-1 uždegimą sukeliantį poveikį pridėdamos prie savo valgiaraščio keletą šaukštų maltų linų sėmenų. Vartojant linų sėmenis vieną mėnesį, priešuždegiminių inhibitorių lygį galima pakelti iki 50 procentų, o tai yra daugiau, nei gali tamoksifenas.

Taip, pašalinus kiaušides galima sumažinti krūties vėžio riziką iki 60 procentų, tačiau to kaina – sunkūs šalutiniai poveikiai. Vaistas tamoksifenas 40 procentų sumažina krūties vėžio atvejų skaičių, tačiau gali turėti sunkių šalutinių poveikių, tokių kaip gimdos vėžys ir krešuliai kraujyje. Todėl būtina toliau vystyti mažiau kenksmingas (netgi stiprinančias sveikatą!) strategijas išvengti vėžio, tokias kaip mitybos koregavimas. Linų sėmenyse esantys lignano fitoestrogenai gali būti puiki pradžia, žinant tyrimų duomenis, rodančius sumažėjusią vėžio riziką ir didesnį išgyvenusių pacientų skaičių.

Lignanai nėra stebuklinga piliulė, apsaugosianti nuo vėžio, tačiau, užbarstę šiek tiek linų sėmenų ant kepsnio ar sumuštinio, padarysime savo mitybą ir gyvenimo būdą sveikesnius, ir tai gali padėti sumažinti krūties vėžio sergamumą bendroje populiacijoje.

Vertė Irma Šlekytė
Gydytojas Michael Greger

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Nutiko kažkas, ko negalite paaiškinti? Persekioja paranormalūs reiškiniai? Žinote liaudies receptą ir ne tik? Pasidalinkite savo istorija - rašykite patys. Nemokamai! Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
07.08.2020 laikas 12:02 Jūs žinote, kad mirsite, bet jūsų protas nenori to priimti - kodėl?

Visi žinome, kad kada nors mirsime – tačiau daug apie tai negalvojame. Kodėl taip yra? Mokslininkai sako, kad taip yra todėl, jog mūsų smegenys daro viską, kad tik negalvotume apie mirtį. Atliktas tyrimas parodė, kad smegenys mus saugo nuo egzistencinės baimės, priskirdama mirtį tiesiog nel...

Skaityti daugiau

07.08.2020 laikas 10:43 Sprogimas Beirute - nutylima incidento pusė
Nors oficialiai teigiama, kad rugpjūčio 4-osios vakarą Beiruto uoste nugriaudėjęs ir pusę miesto sugriovęs sprogimas kilo dėl netinkamai saugoto didžiulio kiekio amonio nitrato ir aplaidaus angarą virinusių darbininkų elgesio, saugumo srities ekspertas Audrius Butkevičius pateikė visiškai kitokią ši...

Skaityti daugiau

07.08.2020 laikas 10:23 Lemties ženklai – prietarai ar Visatos perspėjimas?

Anot ezoterikų, žmogui kasdien siunčiami pranašiški ženklai. Reikia išmanyti jų reikšmes, tuomet pavyks išvengti nelaimių. Dar pirmosios civilizacijos sukūrė sudėtingas simbolių sistemas, kuriose kiekvienas gamtos reiškinys, augalas arba gyvūnas turėjo konkrečią reikšmę.

...

Skaityti daugiau

06.08.2020 laikas 19:19 Kaip numalšinti rėmenį be tablečių?
Ne retam turbūt teko patirti deginantį pojūtį ir skausmą skrandyje, dažniausiai atsirandantį po valgio arba stipraus fizinio krūvio. Rėmuo – vienas iš daugelio ligų simptomų. Dažniausiai ši nemaloni savijauta įspėja apie gastritą. Kaip atsikratyti šios varginančios savijautos be tablečių?...

Skaityti daugiau

06.08.2020 laikas 19:07 Liaudies medicinos patarimai, kaip apsisaugoti nuo hepatito A?
Hepatitas A – infekcinė kepenų liga, kurią sukelia virusas. Plinta fekaliniu–oraliniu keliu, gali patekti į žmogaus organizmą per nešvarias rankas, neplautas daržoves ar vaisius, geriant šaltinio vandenį.

Skaityti daugiau

06.08.2020 laikas 07:24 Jonažolė liaudies medicinoje. Šis augalas neturi sau lygių pagal savo gydomąjį poveikį
Paprastoji jonažolė (lot. Hypericum perforatum L.) nuo seno plačiai naudojama liaudies medicinoje. Liaudiškai ji dar vadinama brandžole, joniuku, švento Jono žole, strudenėliu ir kt. Šio augalo vertingos ir gydomosios savybės buvo žinomos jau Senovės Graikijoje ir Romoje....

Skaityti daugiau