Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Istorijos paslaptys » Peržiūrų: (264) Komentarų: (0) (14.09.2017 - 08:22) Spausdinti

Voiničiaus rankraščio paslaptis dar neįminta

Praėjusią savaitę žurnale „Times Literary Supplement“ buvo publikuotas straipsnis, kurio autorius tvirtino, kad jam pavyko iššifruoti garsiojo Voiničiaus rankraščio tekstą. Neva, knygos tekstą sudaro lotyniškos abreviatūros. Kaip įrodymą, straipsnio autorius — istorikas Nicolas Gibbs — pateikė iššifruotas dvi rankraščio eilutes. Visgi kitų tyrėjų jo rezultatai neįtikino.

©Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University

©Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University

Pasak jų, Gibbso sprendimas – žinomų faktų ir neįrodomų tvirtinimų mišinys.

Iliustruotą Voiničiaus rankraštį nežinoma kalba parašė nežinomas autorius. Pergamentas, ant kurio parašyta knyga, datuojamas 1404–1438 m., nors tai nereiškia, kad tekstas negalėjo būti surašytas daug vėliau. Rankraštis pavadintas vardu Telšiuose gimusio lenkų bibliofilo ir antikvaro Wilfrido Voynichiaus, kuris 1912 metais įsigijo jį iš jėzuitų miestelyje netoli Romos. Dabar rankraštis saugomas Jeilio universiteto biliotekoje.

Knygoje išliko 240 puslapių (prarasti mažiausiai 32), ir beveik kiekviename yra iliustracijų. Nors piešiniai teksto iššifruoti nepadėjo, jais remiantis, knygą pavyko suskirstyti į keletą skyrių. Pavyzdžiui, kiekviename „botanikos“ skyriaus puslapyje yra vieno ar kelių augalų piešiniai. „Astronomijos“ skyriuje vaizduojamos diagramos su Mėnulio, Saulės ir zodiako ženklų atvaizdais. „Biologijos“ – tekstas „apteka“ žmonių atvaizdus, dažniausiai – besimaudančias nuogas moteris. „Farmacijos“ skirsnyje – augalų dalių ir vaistininkų indų aprašai.

Rankraščio „Botanikos“ skyriaus puslapis ©Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University

Nuo Pirmojo Pasaulinio karo laikų daugelis kriptografijos mėgėjų ir profesionalų stengėsi iššifruoti rankraščio tekstą, tačiau kol kas niekam to atlikti nepavyko. Vieną iš pirmųjų teorijų 1921 metais pasiūlė amerikietis kriptografijos specialistas Williamas Newboldas. Jis manė, kad regimas rankraščio tekstas yra beprasmis, tačiau kiekviena raidė susideda iš mažyčių ženklų, kuriuos galima įžiūrėti tik padidinus vaizdą. Vėliau kitas tyrėjas Johnas Stojko tvirtino, kad rankraštis buvo parašytas ukrainietiškai, nenaudojant balsių. Jau XXI amžiuje Jamesas Finnas spėjo, kad rankraštyje vizualiai užkoduotas tekstas ivritu.

Dabar tekstą iššifruoti pabandė istoriku save vadinantis Nicolas Gibbsas. Jis tvirtina, kad rankraštis yra moteriškų ligų gydymo žinynas, o tekstas joje — lotyniškos santrumpos. Kaip savo hipotezės patvirtinimą jis pristatė dviejų teksto eilučių „dešifravimą“. Tačiau viduramžių lotynų kalbą išmanančių specialistų jo teiginiai neįtikino. Kaip sakė Amerikos viduramžių akademijos direktorė Lisa Fagin Davis, „iššifruotas“ tekstas buvo gramatiškai nekorektiškas ir sudarytas iš beprasmių frazių.

Rankraščio „Biologijos“ skyriaus puslapis ©Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University

Gibbsas iškėlė prielaidą, kad kažkur rankraščio tekste turi būti rodyklė, santrumpų dešifravimo raktas. Tačiau istorikas mano, kad rodyklė yra prarastuose rankraščio puslapiuose. Kitų tokios rodyklės egzistavimo įrodymų jis nepateikė.

Gali būti, kad Voiničiaus rankraštis išties yra traktatas apie moters sveikatą, kaip spėjo Gibbsas, tačiau ir tada jo negalima vadinti atradėju. Kiti tyrinėtojai ir kriptografai, tarpusavyje susieję augalų, besimaudančių moterų ir astrologijos diagramų atvaizdus, tokią hipotezę jau kėlė ir anksčiau. Gibbso hipotezei patikimumo neprideda ir faktas, kad iki šio straipsnio publikavimo jis nebuvo žinomas nei profesionalių Voiničiaus pergamento tyrėjų bendruomenėje, nei tarp rankraščio dešifravimu užsiimančių kriptologų mėgėjų.

O ir šiaip, plačiajai visuomenei Gibbsas žinomas ne kaip mokslininkas, o kaip televizijos scenarijų ar šou kūrimo mokymo vadovo autorius. Amazon  aprašyme nurodyta jo profesija — scenarijų redaktorius, rengęs scenarijų kūrimo meistriškumo pamokas, o dabar kuria dvi televizijos dramas su nepriklausomais prodiuseriais. Gal Voiničiaus rankraščio tyrimai taps dar vieno scenarijaus pagrindu?

Vėl „iššifruotas“ Voiničiaus rankraštis. Ir vėl nesėkmingai

Turite naujienų, nutikimų, mistinių istorijų, sveikatos patarimų, receptų, pasveikimo istorijų? Pasidalinkite su skaitytojais... Rašykite blog‛e! Kaip galite tai padaryti.

reklama
ŽYMĖS: Pasaulio paslaptys, Paslaptingi raštai ir kodai, voiničiaus rankraštis, Istorinės paslaptys

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Griežtai draudžiama PARANORMAL paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu, be (gyvos) nuorodos su logotipu į PARANORMAL.LT šaltinį.

Facebook komentarai

reklama

Komentarai: (0) Komentuoti gali tik registruoti vartotojai!
avatar

//Nemokami skelbimai » Paranormal skelbimai...

Konditeriniai gaminiai
Used Cooking Vegetable Oil...

Mes esame augalinio aliejaus gamintojai ir gaminame įvairių rūšių rafinuotą augalinį aliejų ...

Konditeriniai gaminiai
Rafinuotas cukrinių runkelių cukrus ICUMSA 45...

Mes runkelių cukraus gamintojai, tai yra kristalai ir kubiniai. Mes turime rafinuotą baltąjį...//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicinos naujienos


Sveikatos patarimai / Liaudies medicina
Už mėsą pranašesnis avinžirnis...

Nuo maisto parduotuvių lentynų avinžirniai nedrąsiai žvilgčioja į pirkėjus. Deja, dauguma jų nepastebi ir čiumpa įprastus žirniu...
Sveikatos patarimai / Liaudies medicina
Sumaišykite šiuos ingredientus ir pamiršite apie vėžį i...

Šiame straipsnyje, pasidalinsime dar vienu metodu, kuris padės išvengti ir kai kuriais atvejais net išgydyti vėžį. Šis stipru...

Sveikatos patarimai / Liaudies medicina
Produktas, kuris naikina nagų grybelį ir bakterijas!...

Arbatos medžio aliejus - vienas iš efektyviausių priemonių kovojant su nagų grybeliu. Šis produktas tiesiogiai veikia ligos p...

Medicinos naujienos
15 įdomių ir naudingų faktų apie hepatitą...

Tikriausiai ne daugelis žino, kad 1925 metais liepos 28 dieną gimė amerikiečių gydytojas, genetikas Baruchas S. Blumbergas, atra...

Užsienio spauda / Paranormal news
Rogue planet could bring end of days this weekend, numerolog...
Užsienio spauda / Paranormal news
Does Astronaut’s Visor Reflection Shows A Mysterious Figure ...
Sveikatos patarimai / Liaudies medicinos receptai
Česnakas – baisiausias vėžio priešas...
Sveikatos patarimai / Liaudies medicinos receptai
Svogūnas laringitui gydyti...
Sveikatos patarimai / Liaudies medicinos receptai
Česnakas su pienu gydo laringitą...
Sveikatos patarimai / Liaudies medicinos receptai
Arbata nuo kosulio (alavijas, beržas, liepa)...