Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Gamta » 2018 » Vasario » 19

Po pasaulį plinta nauja invazinė vėžių-mutantų rūšis

Tarsi gaisras po pasaulį plinta nauja invazinė mutavusių vėžių rūšis. Tačiau ši invazija – neeilinė: naujoji itin sparčiai besidauginančių vėžių rūšis yra vien iš patelių, rašo BBC.

Stuburiniai, Ropliai, Vėžliai

©Chucholl C. | commons.wikimedia.org

Naujas tyrimas parodė, kad itin sparčiai besidauginantys, tik prieš tris dešimtmečius kaip rūšis atsiradę marmuriniai vėžiai (lot. Procambarus virginalis) užkariauja viso pasaulio ekosistemas. Visi šie dešimtkojai kenkėjai yra vienos vienintelės mutavusios patelės, įgijusios gebėjimą daugintis be patinų, palikuonys.

Nepaisant jų keliamos ekologinės grėsmės, kai kuriose vietose Jungtinėse Valstijose šie besiklonuojantys vėžiai yra pardavinėjami kaip augintiniai – Europos Sąjungoje jų prekyba griežtai uždrausta.

Naujoji vėžių rūšis, kilusi iš JAV, Floridos valstijoje natūraliai gyvenančių vėžių, po patino ir patelės poravimosi įgijo papildomą chromosomų rinkinį – mutaciją, dėl kurios palikuonys buvo labai skirtingi nuo savo tėvų ir įgijo gebėjimą daugintis be poravimosi.

Oficialiai į naują rūšį išskirti marmuriniai vėžiai dabar randami ne tik JAV, bet ir Japonijoje, Madagaskare ir daugybėje Europos valstybių (bet kol kas dar ne Lietuvoje).

Naujas tyrimas, publikuotas žurnale „Nature, Ecology and Evolution“, tvirtina, kad invazinė rūšis kelia grėsmę natūraliosioms – ypač septynioms vėžių rūšims, gyvenančioms Madagaskare.

„Jeigu turite bent vieną gyvūną, tai po trijų mėnesių iš esmės turėsite jų 200-300“, - sakė vienas iš tyrimo autorių, dr. Wolfgangas Steinas. Šis Ilinojaus valstybinio universiteto mokslininkas palygino 11 marmurinių vėžių, kurie į tris žemynus pasklido dėl prekybos „naminiais gyvūnėliais“.

Mokslininkas pabrėžė, kad nors visiems šiems vėžiams būdingas tas pats motinos DNR kodas, pastebėta skirtumų jų spalvinime.

„Gyvūnai, kurių genų sekos nuskaitytos čia, JAV, buvo mėlynesni, nei tie, kurie buvo tiriami Vokietijoje ir Madagaskare“, - sakė mokslininkas.

Jis įsitikinęs, kad spalvą lemia aplinkos veiksniai. „Užaugę vienatvėje jie labiau linkę į mėlynumą“, - sakė mokslininkas. Su kitais vėžiais bendraujantys marmuriniai vėžiai dažniau būna pilkų atspalvių.

Vokietijos vėžio tyrimų centro (onkologinės, o ne zoologinės srities) mokslininkai, vadovavę šiam tyrimui, iš vandens vėžių gebėjimo prisitaikyti ir daugintis tikisi pasimokyti, kaip navikai prisitaiko ir įgyja atsparumą priešvėžinei terapijai.

Šiuos nariuotakojus-mutantus galima įsigyti Šiaurės Amerikos naminių gyvūnėlių parduotuvėse ir pasinaudojus interneto reklamomis. Vienas Ontarijuje gyvenantis prekiautojas internetu poros centimetrų savaime besiporuojančius vėžiukus siūlo nemokamai, o už penkis didesnius vėžius prašo 20 kanadietiškų dolerių.

Įdomu tai, kad Kanadoje laisvėje gyvenančių marmurinių vėžių kolonijų nėra užfiksuota – žuvininkystės ir vandenynų direkcija įspėja, kad bet kokių atsibodusių vėžių išleidimas į atvirus vandens telkinius yra draudžiamas.

„Pagal tai, ką žinome apie marmurinių vėžių reprodukcinį elgesį, nerekomenduojame kanadiečiams laikyti šių gyvūnų namie“, - sakė šio departamento atstovė Becky Cudmore.

Iš kur šie mutantai?

Šių vėžių gyvenimo kelias prasidėjo nuo akvariumo Vokietijos naminių gyvūnėlių parduotuvėje. Akvariume gyvenusi Džordžijos vėžio (lot. Procambarus fallax) patelė susilaukė vienos jauniklės su papildomu chromosomų rinkiniu – ši mutacija leido patelei ir jos palikuonėms perėti šimtus kiaušinių net nesusitikus patino.

Dėl prekybos gyvūnėliais šių genetiškai identiškų vėžių populiacija augo tiesiog sprogstamai – ją smarkiai padidino gausi Vokietijos akvariumininkų bendruomenė.

Tačiau dėl tokio intensyvaus dauginimosi neatsakingi akvariumininkai nepageidaujamus gyvūnus pradėjo išleidinėti į vandens telkinius – Europos kūdras ir ežerus, taip paskleisdami naują, klestinčią invazinę rūšį.

Į Madagaskarą marmuriniai vėžiai pateko kaip pigus baltymų šaltinis, tačiau ir šioje saloje į atvirus vandens telkinius patekę vėžiai dabar kelia grėsmę vietinėms vėžių rūšims ir gali sukelti tikrą ekologinę katastrofą.

Europos Sąjunga ir dvi JAV valstijos jau draudžia prekybą marmuriniais vėžiais ir jų auginimą akvariumuose, tačiau draudimai atsirado per vėlai – vėžiai jau dabar klesti laukinėje gamtoje.

Lietuvos atviruose vandens telkiniuose oficialiais duomenimis šių vėžių dar nėra, tačiau čia vietinėms vėžių rūšims – plačiažnypliams ir siauražnypliams – jau dabar rimtų problemų kelia invaziniai žymėtieji ir rainuotieji vėžiai.

15min skaitytojai informuoja, kad šių vėžių tikrai esama Lietuvos akvariumuose, internetiniuose skelbimų portaluose būta besisiūlančių šiuos vėžius parduoti.

Po pasaulį plinta nauja invazinė vėžių-mutantų rūšis

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
05.09.2018 laikas 14:07 Receptai Vaistažolių mišiniai organizmo valymui

Organizmo valymas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai organizmo valymui, receptai organizmo valymui, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, k...

Skaityti daugiau

30.10.2017 laikas 10:57 Receptai Geltonžiedis barkūnas nuo širdies - kraujagyslių ligų

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Širdies ligos, Stenokardija, Koronarinių kraujagyslių trombozė. Ingredientai: vaistinis geltonžiedžis barkūnas.

Skaityti daugiau

16.10.2019 laikas 16:41 Receptai Medutis. Beprotiškai Skanus Medaus Torto Receptas

Siūlome pagaminti visų mėgstamą medaus tortuką neįprastu paruošimo būdu. Gaunasi beprotiškai skanus ir aromatingas tortas. Šiame recepte nereikia nieko kočioti, o pagal laiką užima ne daugiau 30 min.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
22.12.2024 laikas 17:17 Kaip sustabdyti plaukų slinkimą: SUPER veiksmingos priemonės
Plaukų slinkimas yra problema, su kuria susiduria daugelis, o natūralios priemonės gali būti puikus sprendimas. Nuo senovės žmonės naudojosi įvairiais augalais ir žolelėmis, kad sustiprintų plaukų šaknis ir išvengtų slinkimo. Šiame straipsnyje apžvel...

Skaityti daugiau

22.12.2024 laikas 17:05 Nežemiška gyvybė: galimybės ir iššūkiai kosmose

Mokslininkai vis dažniau kelia klausimą: ar gyvybė gali egzistuoti kosmose, toli nuo mūsų planetos, net ir ekstremaliausiose sąlygose? Nuo tardigradų iki termofilinių bakterijų, Žemėje yra daugybė organizmų, kurie sugeba išgyventi net ir pačiose s...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 21:26 Storosios žarnos valymas nuo toksinų: 1 paprastas receptas
Virškinimo sistemos problemos, tokios kaip dirgliosios žarnos sindromas ar lėtinis vidurių užkietėjimas, yra vis labiau paplitusios. Daug žmonių ieško natūralių būdų, kaip pagerinti savo savijautą ir išvalyti gaubtinę žarną. Šiame straipsnyje pristat...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 19:19 Stebuklingas svorio metimas tinginiams: imbiero mišinys
Naujausi Kinijos mokslininkų tyrimai atskleidžia revoliucingus atradimus apie litocholinę rūgštį, natūraliai gaminamą organizme. Šis junginys, kuris pasireiškia, kai organizmas patiria badavimo būseną, gali tapti raktu į senėjimo procesų sulėtėjimą i...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:40 Kaip Neužversti Artimųjų Savo Negatyvumu?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su iššūkiais ir sunkumais gyvenime, tačiau kaip mes juos sprendžiame, gali reikšmingai paveikti mūsų santykius su artimaisiais. Pagalbos ieškojimas yra natūralus, tačiau svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti, kad neap...

Skaityti daugiau