Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Liaudies medicina, Sveikata » 2017 » Gruodžio » 17

Trombai: kaip jų išvengti

Kad paprastas įdrėskimas netaptų mirtinai pavojingas, gamta suteikė kraujui gebėjimą krešėti ir sudaryti krešulį, užkemšantį žaizdelę. Tik ar visuomet krešulys kraujagyslėje – gerai?

kraujas, trombai, trombozė, venos, krešulys, sveikatos patarimai

Kuo tai pavojinga?

Statistika byloja, kad kas ketvirtas planetos gyventojas priklauso trombozės rizikos grupei. Esant trombozei kraujagyslėse formuojasi kraujo krešuliai – trombai. Šis procesas gali vykti venose ir arterijose. Kad ir kur trombas užstrigtų, jis gali visiškai arba iš dalies sustabdyti kraujo tekėjimą, o tai geruoju nesibaigia. Užsikimšus širdies vainikinei arterijai ištinka miokardo infarktas.

Nė kiek ne geriau, jei trombas atitrūksta ir drauge su kraujo srove patenka į kitas organizmo vietas. Pavyzdžiui, jeigu jį nuneš į plaučius, įvyks plaučių arterijos tromboembolija. Tokiu atveju reikia skubios medicinos pagalbos. Plaučių embolija gali pasireikšti krūtinės skausmu, sustiprėjančiu giliai įkvepiant, oro trūkumu, galvos svaigimu, alpimu, kosėjimu krauju, nerimu.

Jeigu kraujo krešulys patenka į smegenis, gali ištikti insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Dėl staiga užsikimšusios galvos smegenis maitinančios kraujagyslės sutrinka smegenų audinio kraujotaka ir atsiranda smegenų pažeidimo simptomų.

Simptomų gali nebūti

Dažniausiai trombozė pažeidžia kojas. Tuomet žmogus gali justi sunkumą, slegiantį venų skausmą. Trombozės pažeista koja tinsta, oda rausta ar tampa melsva.

Trombozė gali apimti ir giliąsias venas. Dažnai liga vystosi be simptomų, ir žmonės net nenutuokia, kad venose formuojasi trombai. Tiesa, šis procesas nekyla staiga. Jį lemia kraujo sudėties pokyčiai, venų sienelių pažeidimas ar sulėtėjusi kraujotaka, kai kraujas užsistovi venose. O taip gali nutikti dėl daugybės priežasčių. Vienintelis išsigelbėjimas – profilaktika.

Ilgas sėdėjimas – pavojingas

Dėl traumos ir chirurginės intervencijos metu kraujas sutirštėja, kad „užtaisytų“ pažeistą kraujagyslę ir organizmas nenukraujuotų. Deja, tirštas kraujas – tai trombų susidarymo rizika. Ypač jeigu trauma – sunki, o reabilitacija – ilgalaikė.

Trombozei taip pat palankias sąlygas sudaro kraujo sąstovis venose, galintis kilti dėl sėdimojo darbo, dažnų skrydžių, ilgai trunkančių kelionių autobusu ar lengvuoju automobiliu.

kraujas, trombai, trombozė, venos, krešulys, sveikatos patarimai

Jeigu laukia ilgas skrydis, esant galimybei nepirkite bilieto prie lango, nes tuomet didelę dalį kelionės teks praleisti nejudant. Sėskitės prie tako – bent jau būsite priversti atsistoti ir praleisti kaimynus. Taip kraujas neužsistovės, ir sumažinsite trombų susidarymo riziką.

Lemia ir kai kurios ligos

Krešulių susidarymą lemia ir kai kurios ligos. Čia galima paminėti antsvorį (esant dideliam nutukimui trombų susidarymo tikimybė išauga 5 kartus), išeminę širdies ligą, hipertoniją, venų varikozę, medžiagų apykaitos sutrikimus, hormonų pusiausvyros pokyčius, susijusius su nėštumu ir oralinių kontraceptinių priemonių vartojimu.

Be to, trombozė diagnozuojama 15 proc. onkologinių ligonių. Tai susiję su tuo, kad navikai išskiria tam tikrų medžiagų – prokoaguliantų, sudarančių palankias sąlygas formuotis krešuliams. Trombozės tikimybė padidėja ir gydant navikus, todėl onkologiniai ligoniai turi gauti preparatų nuo tromboembolijos.

Prie trombų formavimosi prisideda ir žalingi įpročiai. Įrodyta, kad trombai cigarečių mėgėjams susidaro 3 kartus dažniau negu nerūkantiems žmonėms. Todėl, jeigu dar nemetėte rūkyti, meskite! Kitų blogybių – alkoholio, rūkyto, aštraus ir sūdyto maisto – taip pat derėtų atsisakyti. Visa tai didina kraujo krešumą.

1,5–2 litrai vandens

Jeigu turite polinkį į trombozę, trombų gali susiformuoti net ir dėl paprasčiausio skysčių stygiaus organizme. Todėl gerkite daugiau vandens! Jeigu nėra medicininių kontraindikacijų, pavyzdžiui, inkstų veiklos sutrikimų, skysčių paros norma – 1,5–2 litrai. Ryte – stiklinė vandens, prieš naktį – stiklinė vandens ir po stiklinę vandens tarp valgių per visą dieną.

kraujas, trombai, trombozė, venos, krešulys, sveikatos patarimai

Varginančios treniruotės, kaip trombozės profilaktikos priemonė, nerekomenduojamos, bet saikingas krūvis – rytinė mankšta, ėjimas, plaukiojimas – labai naudingas. Stenkitės daugiau judėti ir darbe – dažniau keiskite pozą, atsikelkite iš darbo vietos, pasivaikščiokite po koridorių.
Kitas svarbus patarimas – venkite streso. Tai ypač aktualu moterims. Tyrimai rodo, kad vyrams, kaip atsakas į psichoemocinę įtampą, pakyla arterinis kraujospūdis ir padažnėja pulsas, o moterims padidėja išemijos rizika ir tirštėja kraujas. O tirštas kraujas – kaip jau minėta, pavojingas.

Kaip išvengti tromboflebito?

* Darbo dienos metu darykite tokius pratimus: atsistokite, pasistiebkite ir sustinkite tokia poza kelias sekundes, paskui palengva nusileiskite ant grindų.
* Patiekalus gardinkite aliejumi – tai puikus polinesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis, mažinantis cholesterolio kiekį kraujyje, neleidžiantis vystytis aterosklerozei.
* Jeigu dirbate sėdimąjį darbą, retkarčiais ištieskite kojas, praskėskite ir suspauskite kelius, „perriskite“ pėdas nuo kulno ant pirštų, pasukiokite.
* Jei dirbate stovėdami, vakare ilsėkitės atsigulę, pasidėję po ištiestomis kojomis pagalvę. Tokia poza žiūrėkite televizorių, kalbėkite telefonu, skaitykite...
* Subalansuokite mitybą. Kuo labiau sumažinkite riebaus, sūdyto, rūkyto, kepto maisto vartojimą.
* Vyšnios, spanguolės, mėlynės, mandarinai, avietės ir imbierai skystina kraują. Taip pat naudingi špinatai, braškės, grikiai, pomidorai ir erškėtuogės – jie stiprina kraujagyslių sieneles.
* Venų būklę gerina dėvimos specialios kompresinės kojinės. Dėl jums tiksiančių kompresinių kojinių klasės vertėtų pasitarti su kraujagyslių chirurgu.

Trombai: kaip jų išvengti

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
31.07.2019 laikas 13:18 Receptai Sūrio paplotėliai su kefyru keptuvėje
Sūrio paplotėliai su kefyru receptas. Pašildytą iki 38 laipsnių kefyrą supilti į dubenį, dėti cukrų, druską ir sodą, permaišyti, palikti 5 min. Sudėti smulkiai sutarkuotą sūrį kartu su miltais į kefyro masę, užminkyti tešlą, iš pr...

Skaityti daugiau

23.07.2019 laikas 22:23 Receptai Gaminame namuose. Lengvas ir skanus kefyrinis tortukas
Kefyrinis tortukas receptas. Paruošimas: Suplakame visus komponentus. Tešla gaunasi kaip tiršta grietinė. Dalijame tešlą į 2 lygias dalis, į vieną beriame 1 arbatinį šaukštelį kakavos. Iškepame 2 papločius, atvėsiname ir perpj...

Skaityti daugiau

28.08.2019 laikas 20:25 Receptai Traškūs vaflių ritinėliai be vaflinės
Jei jums kilo noras prisiminti vaikystės skonį, pasigamini skanius, traškius susuktus vaflius, bet neturite po ranka vaflinės, šią problemą labai lengva išspręsti. O, ir vaflių kepimas keptuvėje užims mažai laiko....

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
16.01.2025 laikas 07:38 Apie 10 proc. maltų kavos pupelių gali turėti vabzdžių dalelių
Kava yra vienas iš populiariausių gėrimų pasaulyje, tačiau ar kada nors susimąstėte, kas slepiasi jūsų puodelyje? Gydytojas Sermedas Mejeris nustebino savo „Instagram“ sekėjus, atskleisdamas, kad kavos mėgėjai, pasirinkę maltą kavą, gali nesąmoningai...

Skaityti daugiau

15.01.2025 laikas 22:52 Planetų palydovai: ar jie turėjo žiedus praeityje?
Kiekvienas planetos palydovas yra unikali istorija, tačiau naujausi tyrimai atskleidžia, kad jie galėjo turėti dar neatrastus bruožus – žiedus. Šiame straipsnyje nagrinėsime hipotezes apie tai, kaip ir kodėl žiedai galėjo egzistuoti planetų palydovuo...

Skaityti daugiau

15.01.2025 laikas 20:26 1863 m. britų rašytojas numatė, kad atsiras dirbtinis intelektas, kuris valdys žmoniją

Prieš 162 metus, kai pasaulis dar tik pradėjo įsisavinti mechanizaciją, britų rašytojas Samuelis Butleris vizionieriškai prognozavo ateitį, kurioje mašinos galėtų tapti mūsų lygiavertėmis būtybėmis. Jo 1863 m. laiške aprašyta mašinų evoliucija ir ...

Skaityti daugiau

15.01.2025 laikas 07:55 Mano uošvės namelis netrukus prives mūsų šeimą prie skyrybų. Galvoju palikti savo vyrą dėl nuolatinių konfliktų
Vasaros ir pavasario sezonai anksčiau buvo mano mėgstamiausi metų laikai, kupini džiaugsmo ir laisvės. Tačiau pastaraisiais metais šie laikotarpiai tapo kupini streso ir konfliktų dėl mano uošvės įtakos mūsų šeimai. Šiame straipsnyje pasidalinsiu sav...

Skaityti daugiau

15.01.2025 laikas 07:46 Mano sūnus mane apgaudinėjo šešis mėnesius, o mano uošvė slėpė neištikimybę
Kiekvienas tėvas nori, kad jo vaikas užsiimtų veikla, kuri padėtų jam augti ir tobulėti. Tačiau kas atsitinka, kai artimieji pradeda slėpti svarbius dalykus? Mano istorija apie tai, kaip uošvė ir sūnus susivienijo prieš mane, kai Romas paslapčia prad...

Skaityti daugiau