Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2017 » Gruodžio » 9

Vienkartiniai plastikiniai indai - toksiški, kenksmingi

Kol vienkartinių indų gamintojai skaičiuoja pelną, toksikologai ir ekologai įspėja: plastikiniai indai yra kenksmingi.

Šių indų gamyboje naudojami polimerai, tame tarpe – polietilenas, polipropilenas, polistirolis, o taip pat melaminoforaldehido derva. Būtent šios dervos turintys indai yra patys pavojingiausi.

maisto indai, plastikas, sveikatai, buteliai

Reguliarus maisto vartojimas iš plastikinių indų sukelia chroniškus sutrikimus virškinimo sferoje – kolitus, gastritus, vidurių užkietėjimus ir t.t. Kenksmingos medžiagos kaupiasi kepenyse ir inkstuose. Didelis šansas, kad išsivystys kepenų cirozė, vėžiniai susirgimai, įvairių formų alergijos, nevaisingumas. Serija su gyvūnais atliktų eksperimentų parodė, kad pagrindinis plastiko elementas – bisfenolas A – gali padidinti cukrinio diabeto ir širdies-kraujagyslių susirgimų riziką.

Plastiko jokiu būdu negalima deginti. Degdamas, jis išskiria dioksinus, kurie yra baisesni už kalio cianidą ir cianido rūgštį. Šios medžiagos naikina kvėpavimo ir virškinimo sistemas, daro neigiamą poveikį odai, skatina impotenciją. Kad susigadintum sveikatą, pakanka kelis kartus įkvėpti juodų dūmų.

Geriamo vandens iš plastikinių butelių vartojimas gali sukelti depresiją ir padaryti didelę žalą žmogaus sveikatai. Tokią išvadą padarė ekspertai iš Europos ir Bachreino. Nerimą sukėlė profesoriaus Viljamo Šotiko iš Heidelbergo universiteto tyrimai. Jis aptiko geriamajame vandenyje, kuris buvo laikomas plastikiniuose buteliuose, stibį, kuris gali daryti neigiamą poveikį žmogaus sveikatai. Stibio kiekis paimtuose pavyzdžiuose buvo labai nedidelis ir atitiko europietiškas normas, tačiau lyginamoji analizė byloja, kad stibio kiekis geriamajame vandenyje, kuris laikomas stikliniuose buteliuose, yra 30 kartų mažesnis. Viskas dėl to, kad stibis naudojamas butelinio plastiko gamyboje. Bėgant laikui, stibis palaipsniui „išplaunamas“ ir patenka į vandenį. Nedidelis stibio kiekis gali sukelti šleikštulį ir depresiją, o dideli jo kiekai, kaip teigia mokslininkai – gali privesti iki mirties. Stibio kiekis, aptiktas geriamajame vandenyje yra labai nedidelis, tačiau mokslininkai pradėjo tyrimus dėl galimų ilgalaikio šio elemento poveikio žmogaus organizmui.

Pavojingus gaminius iš pigaus polivinichlorido (angliškai – PVC) galima atskirti nuo mažiau pavojingų plastikų šiais būdais:

Apžiūrėkite butelį. Sąžiningi gamintojai deda ant plastiko taros ženkliuką – trejetas trikampyje. Arba rašo PVC, tačiau dažniausiai jokios suprantamos markiruotės ant taros nebūna;

Paspauskite butelį nagais. Jeigu indas pavojingas, ant jo atsiras balkšvas randas. Buteliai iš mažiau pavojingo polimero išlieka lygūs.

Mūsiškiai plastikiniai indai maisto saugojimui absoliučiai nekenksmingi, jeigu ant jų rasite Sveikatos apsaugos ministerijos leidimą. – bent jau taip tvirtina toksikologai. Pas mus labiausiai paplitusios vienkartiniai PET buteliai (PET – polietilentriftolatas). Tačiau apskritai produktai turi galiojimo laiką ir vienkartinė tara saugi būtent tą laiką, pakartotinai jos naudoti negalima.

Tarp kitko, maisto tara turi turėti ne tik sertifikatą dėl atitikimo standartams, bet ir Sveikatos ministerijos išduotą higieniškumo liudijimą. Visada turėkite galvoje, kad indai būna skirti maisto ir ne maisto laikymui, pastarieji, kaip taisyklė, gaminami iš antrinių žaliavų. Produktų juose laikyti negalima.

MARKIRAVIMAS

Pagal sanitarines ir higienines normas, ant kiekvieno plastikinio gaminio, ar tai būtų butelis, lėkštė ar netgi nedidelė šakutė, turi būti markiravimas, informuojantis apie gaminio sudėtį. Tačiau nereti atvejai, kai šios taisyklės nesilaikoma. Kaip tokiu atveju nesuklysti, renkantis plastikinius indus? Geriausia išvis atsisakyti tokių indų, juk ne faktas, kad juos gaminant, buvo laikomasi visų reikalavimų.

Jeigu ant indo matote dvi dideles raides PS, tai naudojamas polistirolas. Tokie indai skirti tik šaltiems maisto produktams. Įkaitinus šį plastiką (karštu skysčiu ar kaitinant mikrobangėje), išsiskiria stirolas. Patekęs į organizmą, jis gali sutrikdyti kepenų ir inkstų darbą.

Raidės PP arba trikampis iš rodyklių, kurio viduje patalpintas skaičius 5, dedami ant polipropileno indų, kurie nekeičia savo savybių temperatūros diapazone tarp minus 18 ir plius 15 laipsnių, bet lengvai pasiduoda cheminiams poveikiams, išskirdami formaldehidus ir fenolą. Netinka saugoti riebiems produktams, pavyzdžiui, sviestui ar aliejui, kadangi kontakto su riebalais metu pradeda irti.

Trikampis iš strėliukių, kurio viduryje – skaičius 3 arba didelės raidės PCV – tai pati pavojingiausia polivinilchloridinė tara. Laikui bėgant, ji pradeda gana aktyviai išskirti vinilchloridą – kancerogeninę medžiagą, sukeliančią vėžį ir genetinius sutrikimus.

DĖMESIO!

Vienkartinė tara yra saugi, jeigu ją išties naudosite vieną kartą. Tačiau ji gali tapti nesaugia sveikatai, jeigu butelis ilgą laiką išbus saulėje, o ne vėsioje tamsioje vietoje. O jau jeigu pasikeitė jos forma, spalva, skaidrumas – visa tai turi sukelti jums nerimą.

Indų iš polistirolo negalima naudoti karštiems ir spiritiniams gėrimams. Temperatūra ir aplinkos aktyvumas įsiurbia į indo turinį cheminius nuodus. Aukštos temperatūros poveikio dėka iš plastiko išsiskiria formaldehidas – II pavojingumo klasės medžiaga, kuri negatyviai veikia nervų sistemą.

Išvertė: versijos.lt

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Nutiko kažkas, ko negalite paaiškinti? Persekioja paranormalūs reiškiniai? Žinote liaudies receptą ir ne tik? Pasidalinkite savo istorija - rašykite patys. Nemokamai! Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
15.08.2020 laikas 12:27 Nuo skausmų gelbsti garstyčios ir medus
Skausmas baisiai išsekino. Matyt, ir mano veidas turėjo tokią skausmingą išraišką, kad viena pagyvenusi moteris, iš manęs pirkusi vaisius, paklausė, kas man. Papasakojau jai apie varginančius sąnarių skausmus.

Skaityti daugiau

15.08.2020 laikas 11:45 Paslaptingasis kolitas. Kaip gydyti kolitą?
Storosios žarnos gleivinės uždegimas - kolitas - laikomas vienu iš labiausiai paplitusių skrandžio ir virškinimo trakto susirgimų, ypač pagyvenusiems žmonėms. Tačiau šią ligą gaubia nemažai paslapčių, net ir gydytojai dar iki galo nesutaria, ką iš tiesų laikyti kolitu....

Skaityti daugiau

15.08.2020 laikas 10:59 Širdies aritmijos profilaktika ir gydymas
Skiriamos kelios aritmijos rūšys: sinusinė (tachikardija, bradikardija, ekstrasistolija), virpamoji prieširdžių arba skilvelių aritmija, paroksizminė tachikardija, širdies blokada.

Skaityti daugiau

14.08.2020 laikas 20:18 Miškuose pasirodė kažkas, kas žudo arklius
Per paskutines kelias visa Europos ir JAV žiniasklaidoje intensyviai buvo diskutuojama apie keistą, žiaurų arklio nužudymą Prancūzijoje.

Skaityti daugiau

14.08.2020 laikas 16:49 Skausmas krūtinės ląstoje: dusulys, pneumonija
Sergant pneumonija, skausmai krūtinės ląstos srityje gali būti paviršutiniai ir gilūs. Paviršutiniai skausmai atsiranda dėl tarpšonkaulinių raumenų uždegimo. Skausmai paprastai sustiprėja, giliai įkvėpus.

Skaityti daugiau

14.08.2020 laikas 16:11 Loch Neso pabaisa

Jau pusantro tūkstančio metų žmonės stengiasi sugauti Nesę, keistą gyvūną, neva gyvenantį Škotijos Loch Neso ežere. Anot metraščių, pirmą kartą šį povandeninį monstrą, labai panašų į priešistorinį pleziozaurą, pamatė net VI mūsų eros amžiuje. Nuo tų laikų juoda pabaisa su ilgu kaklu ir dviem kupr...

Skaityti daugiau