Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Sveikatos Patarimai | Liaudies Medicina » 2017 » Gruodžio » 9

Vienkartiniai plastikiniai indai - toksiški, kenksmingi

Kol vienkartinių indų gamintojai skaičiuoja pelną, toksikologai ir ekologai įspėja: plastikiniai indai yra kenksmingi.

Šių indų gamyboje naudojami polimerai, tame tarpe – polietilenas, polipropilenas, polistirolis, o taip pat melaminoforaldehido derva. Būtent šios dervos turintys indai yra patys pavojingiausi.

maisto indai, plastikas, sveikatai, buteliai

Reguliarus maisto vartojimas iš plastikinių indų sukelia chroniškus sutrikimus virškinimo sferoje – kolitus, gastritus, vidurių užkietėjimus ir t.t. Kenksmingos medžiagos kaupiasi kepenyse ir inkstuose. Didelis šansas, kad išsivystys kepenų cirozė, vėžiniai susirgimai, įvairių formų alergijos, nevaisingumas. Serija su gyvūnais atliktų eksperimentų parodė, kad pagrindinis plastiko elementas – bisfenolas A – gali padidinti cukrinio diabeto ir širdies-kraujagyslių susirgimų riziką.

Plastiko jokiu būdu negalima deginti. Degdamas, jis išskiria dioksinus, kurie yra baisesni už kalio cianidą ir cianido rūgštį. Šios medžiagos naikina kvėpavimo ir virškinimo sistemas, daro neigiamą poveikį odai, skatina impotenciją. Kad susigadintum sveikatą, pakanka kelis kartus įkvėpti juodų dūmų.

Geriamo vandens iš plastikinių butelių vartojimas gali sukelti depresiją ir padaryti didelę žalą žmogaus sveikatai. Tokią išvadą padarė ekspertai iš Europos ir Bachreino. Nerimą sukėlė profesoriaus Viljamo Šotiko iš Heidelbergo universiteto tyrimai. Jis aptiko geriamajame vandenyje, kuris buvo laikomas plastikiniuose buteliuose, stibį, kuris gali daryti neigiamą poveikį žmogaus sveikatai. Stibio kiekis paimtuose pavyzdžiuose buvo labai nedidelis ir atitiko europietiškas normas, tačiau lyginamoji analizė byloja, kad stibio kiekis geriamajame vandenyje, kuris laikomas stikliniuose buteliuose, yra 30 kartų mažesnis. Viskas dėl to, kad stibis naudojamas butelinio plastiko gamyboje. Bėgant laikui, stibis palaipsniui „išplaunamas“ ir patenka į vandenį. Nedidelis stibio kiekis gali sukelti šleikštulį ir depresiją, o dideli jo kiekai, kaip teigia mokslininkai – gali privesti iki mirties. Stibio kiekis, aptiktas geriamajame vandenyje yra labai nedidelis, tačiau mokslininkai pradėjo tyrimus dėl galimų ilgalaikio šio elemento poveikio žmogaus organizmui.

Pavojingus gaminius iš pigaus polivinichlorido (angliškai – PVC) galima atskirti nuo mažiau pavojingų plastikų šiais būdais:

Apžiūrėkite butelį. Sąžiningi gamintojai deda ant plastiko taros ženkliuką – trejetas trikampyje. Arba rašo PVC, tačiau dažniausiai jokios suprantamos markiruotės ant taros nebūna;

Paspauskite butelį nagais. Jeigu indas pavojingas, ant jo atsiras balkšvas randas. Buteliai iš mažiau pavojingo polimero išlieka lygūs.

Mūsiškiai plastikiniai indai maisto saugojimui absoliučiai nekenksmingi, jeigu ant jų rasite Sveikatos apsaugos ministerijos leidimą. – bent jau taip tvirtina toksikologai. Pas mus labiausiai paplitusios vienkartiniai PET buteliai (PET – polietilentriftolatas). Tačiau apskritai produktai turi galiojimo laiką ir vienkartinė tara saugi būtent tą laiką, pakartotinai jos naudoti negalima.

Tarp kitko, maisto tara turi turėti ne tik sertifikatą dėl atitikimo standartams, bet ir Sveikatos ministerijos išduotą higieniškumo liudijimą. Visada turėkite galvoje, kad indai būna skirti maisto ir ne maisto laikymui, pastarieji, kaip taisyklė, gaminami iš antrinių žaliavų. Produktų juose laikyti negalima.

MARKIRAVIMAS

Pagal sanitarines ir higienines normas, ant kiekvieno plastikinio gaminio, ar tai būtų butelis, lėkštė ar netgi nedidelė šakutė, turi būti markiravimas, informuojantis apie gaminio sudėtį. Tačiau nereti atvejai, kai šios taisyklės nesilaikoma. Kaip tokiu atveju nesuklysti, renkantis plastikinius indus? Geriausia išvis atsisakyti tokių indų, juk ne faktas, kad juos gaminant, buvo laikomasi visų reikalavimų.

Jeigu ant indo matote dvi dideles raides PS, tai naudojamas polistirolas. Tokie indai skirti tik šaltiems maisto produktams. Įkaitinus šį plastiką (karštu skysčiu ar kaitinant mikrobangėje), išsiskiria stirolas. Patekęs į organizmą, jis gali sutrikdyti kepenų ir inkstų darbą.

Raidės PP arba trikampis iš rodyklių, kurio viduje patalpintas skaičius 5, dedami ant polipropileno indų, kurie nekeičia savo savybių temperatūros diapazone tarp minus 18 ir plius 15 laipsnių, bet lengvai pasiduoda cheminiams poveikiams, išskirdami formaldehidus ir fenolą. Netinka saugoti riebiems produktams, pavyzdžiui, sviestui ar aliejui, kadangi kontakto su riebalais metu pradeda irti.

Trikampis iš strėliukių, kurio viduryje – skaičius 3 arba didelės raidės PCV – tai pati pavojingiausia polivinilchloridinė tara. Laikui bėgant, ji pradeda gana aktyviai išskirti vinilchloridą – kancerogeninę medžiagą, sukeliančią vėžį ir genetinius sutrikimus.

DĖMESIO!

Vienkartinė tara yra saugi, jeigu ją išties naudosite vieną kartą. Tačiau ji gali tapti nesaugia sveikatai, jeigu butelis ilgą laiką išbus saulėje, o ne vėsioje tamsioje vietoje. O jau jeigu pasikeitė jos forma, spalva, skaidrumas – visa tai turi sukelti jums nerimą.

Indų iš polistirolo negalima naudoti karštiems ir spiritiniams gėrimams. Temperatūra ir aplinkos aktyvumas įsiurbia į indo turinį cheminius nuodus. Aukštos temperatūros poveikio dėka iš plastiko išsiskiria formaldehidas – II pavojingumo klasės medžiaga, kuri negatyviai veikia nervų sistemą.

Išvertė: versijos.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
20.08.2018 laikas 20:32 Receptai – Patiekalai Nuo danties skausmo padės vaistažolės

Dantų skausmas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai nuo dantų skausmo, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydytis vaisiais.

...

Skaityti daugiau

23.08.2018 laikas 15:35 Receptai – Patiekalai Vaistažolių mišiniai nuo viduriavimo

Viduriavimas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai nuo viduriavimo, receptai nuo viduriavimo, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydyt...

Skaityti daugiau

18.09.2018 laikas 07:49 Receptai – Patiekalai Vaistažolių mišiniai nuo hemorojaus
Hemorojus liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo hemorojaus, hemorojus, hemorojo gydymas, hemorojo receptai, hemorojaus vaistažolės, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažo...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
19.04.2024 laikas 20:16 Finansinis horoskopas visiems Zodiako ženklams 2024 m. balandžio 20 d.
Astrologai parengė 2024 m. balandžio 20 d. prognozę visiems Zodiako ženklams. Šią dieną gali kilti noras pasislėpti nuo bet kokių problemų ir sudėtingų užduočių.

Skaityti daugiau

19.04.2024 laikas 06:52 Treji pernelyg skubotų santykių spąstai
Susipažinote prieš tris savaites, o jau planuojate gyventi kartu? Svajojate, kaip sensite kartu, auginsite vaikus, pasistatysite namą su sodu? Norite, kad šis vyras ar ši moteris būtų su jumis visą likusį gyvenimą? Tai reiškia, kad santykiai, tikslia...

Skaityti daugiau

19.04.2024 laikas 06:48 Kam merginai reikalingas princas gelbėtojas?
Gražioji princesė įkalinta bokšte. Ją saugo drakonas. Reikia gelbėti! Šią istoriją nuo vaikystės žino kiekvienas, tačiau šio archetipo reikšmė mažai kam suvokiama. Į bėdą patekusios merginos personažas sutinkamas visur: kine, literatūroje ir net rekl...

Skaityti daugiau