- 15.05.2019
- 0.0 Reitingas
- 1372 Peržiūrų
- Komentarai
Mes visi esame svajoję grįžti laike atgal. Visi mes norėtumėme ištaisyti praeityje padarytą klaidą, pakeisti gyvenimą. Atrodo, pakanka tik grįžti atgal laike, ir viskas pasaulyje sustos į savo vietas. Šį kartą išdrįstumėte užkalbinti kažkada autobuse pamatytą simpatišką merginą arba investuotumėte lėšas į visai kitą sritį, nei tai padarėte prieš keliolika metų. Mes kol kas nežinome, kaip grįžti laike atgal. Gali būti, kad tai netgi neįmanoma.
Ir pagrindinė priežastis yra visiškai paprasta. Gal teisus savo laiku populiaraus filmo „Atgal į ateitį“ veikėjas Dokas Braunas? Jis manė, kad laiko paradoksas gali pažeisti erdvės ir laiko kontinuumą ir sunaikinti Visatą. Ar tai realu? (Pasaulio naujienos kitaip ... paranormal.lt)
Nors tai skamba ir fantastiškai, tačiau laiko paradoksai yra rimtas dalykas. Panagrinėkime juos.
Atgal į ateitį
Galvojant apie šiuolaikinę Visatą gali susidaryti nuomonė, kad jos atsiradimas - kažkas neįmanomo. Per 13,8 milijardo metų tik matoma jos dalis matė, kaip susiduria ir išsilaksto daugybė dalelių, esančių jos valdoje, - 1090 dalelių.
Dėl šių sąveikų susiformavo žvaigždės, didžiulės galaktikos, atsirado sunkieji elementai, organinės molekulės ir planetos, pa-
vyzdžiui, Žemė, kuriose atsirado gyvybė.
Kelias, kurį nuėjo mūsų planeta tam, kad kiekvienas iš mūsų galėtų atsirasti, buvo nuklotas įvykiais, kurių pasireiškimo tikimybė yra ypač maža dėl daugybės galimybių, kuriuos Visata galėjo pasirinkti arba nepasirinkti. Nedideli pasikeitimai, kurie prieš dešimtį metų buvo nepastebimi, pavyzdžiui, uodo zyzimas šalia ausies, galėjo įtakoti tai, ar jūs pastebėsite savo būsimą meilę ar ne. Kažkada, kai dar buvote paauglys, ekskursijos metu galėjote nuklysti nuo pagrindinio tako ir pamatyti gyvatę, kurios vaizdas jums sukėlė siaubą.
Fizikai tokį reiškinį vadina „chaosu“. Nedideli sistemos pradinių sąlygų skirtumai gali duoti visiškai skirtingus rezultatus. Jeigu mes kažkokiu būdu galėtumėm atsekti kiekvienos dalelės Visatoje istoriją, pamatytumėme, kad kiekviena jų skriejo konkrečiais keliais, turėjo konkrečias sąveikas. Ir visa tai yra unikalu ir nepakartojama: jeigu kada nors sugalvotumėte pažaisti su Visatos simuliacijos modeliu, vargu ar gautumėte tokį patį rezultatą.
Dauguma mūsų Visatoje vykstančių procesų yra atsitiktiniai, taip pat ir procesai, vykstantys fundamentaliame, kvantiniame mechaniniame lygyje. Jų rezultatai savo esme yra neaiškūs ir praktiškai nenuspėjami. Kvantinėje fizikoje viskas, ką mes galime paskaičiuoti, yra vieno ar kito rezultato tikimybė, tačiau ne pats rezultatas.
Visa tai dar kartą įrodo, kokia unikali yra mūsų Visata, kurioje sunkiai protu suvokiamas kvantinių sprendimų skaičius. Visa tai vyko per visą Visatos istoriją, kol galiausiai viskas susidėliojo taip, kad dabar jūs galite skaityti šį straipsnį. Tikimybė, kad tas pats atsitiks, netgi nurodžius analogiškas sąlygas ir analogiškus dėsnius, praktiškai lygi nuliui.
Dėl to, jei rengiatės keliauti laike atgal ir pakeisti praeitį, jūs tikrai atsidursite visiškai kitoje visatoje. Visa, kas jus supa, neišvengiamai bus kita, o tai reiškia, kad pasekmės gali būti siaubingos.
Pavyzdžiui, kas būtų, jeigu jūs, kaip ir minėtas filmo „Atgal į ateitį“ veikėjas sugrįžtumėte į praeitį ir pakeistumėte svarbią jūsų pačių egzistavimui situaciją? Kas būtų, jeigu jūs praeityje sutrukdytumėte savo tėvams susitikti ir pamilti vienam kitą? Žinoma, dabartiniame pasaulyje jūsų nebūtų. Tačiau jūs, akivaizdu, egzistuojate, todėl galite grįžti atgal laike ir kažką padaryti, kad jūsų tėvai jūsų nesusilauktų.
Panašūs eksperimentai žmonėms keldavo mintis, kad kelionė į praeitį yra neįmanoma. Egzistuoja taip vadinamas „senelio paradoksas“, pagal kurį Visata negali leisti jums sugrįžti laike, kad jūs negalėtumėte nužudyti savo paties senelius ir taip sutrukdytumėte savo paties atsiradimui pasaulyje.
Tačiau ar tai nutrauks erdvės ir laiko kontinuumą? O gal sunaikins visą Visatą? Greičiausiai, ne. Paradoksai mums rodo, kad mūsų įprastas mąstymas apie šį dalyką, geriausiu atveju, bus nepilnas. Tačiau tai nereiškia, kad pasekmės bus tokios grėsmingos, kad nutrauks erdvės ir laiko kontinuumą ar net sunaikins Visatą. Gali būti, kad Visatoje įvyks dar kažkas, apie ką mes dabar visiškai neturime supratimo.
Bet kuris fizikas jums pasakys, kad, greičiausia, tokio menamo eksperimento rezultatu netaps katastrofiškas paradoksas. Remiantis mūsų turima fizikos dėsnių samprata, galima numatyti du potencialiai galimus sprendimo kelius.
Pirmasis teigia, kad mūsų praeitis yra nejudinama, tarsi akmenyje iškalti žodžiai, todėl jos negalima perrašyti. Tačiau ši prielaida visiškai nepaneigia galimybės keliauti atgal laike. Įsivaizduokite, jūs sužinojote, kad jūsų draugui nutiks kažkas siaubinga, todėl jums reikia sugrįžti laike atgal ir jį įspėti apie gręsiantį pavojų. Jūs atsisėdate į laiko mašiną, sugrįžtate į reikiamą laiką, perspėja-te draugą ir sugrįžtate atgal į dabartį. Argi tai blogas planas?
Tačiau tokiame scenarijuje tai, kas buvo numatyta, kad įvyks, jau įvyko. Jūsų draugas būtų atsiminęs, kad sulaukė jūsų perspėjimą, todėl būtų pasirengęs tam, kas neišvengiama. Jūs grįžtumėte atgal į praeitį, padarytumėte tai, ką norite, ir sugrįžtumėte atgal į dabartį. Visa tai įvyko dar prieš tai, kai jūs supratote, todėl visi įvykiai, vykstantys dabar, jums jau vyko Visatos praeityje.
Pagal šį pirmąjį scenarijų galima teigti, kad viskas, ką norite padaryti, ir viskas, ką padarysite, sugrįžęs atgal į praeitį, jau įvyko. Pats faktas, kad Visata pasiekė dabartinę būseną, gali būti paaiškinamas jūsų veiksmais, kuriuos atlikote savo egzistavimo metu, įskaitant ir jūsų persikėlimą laike.
Tokiu būdu, jūs, iš esmės, netenkate galimybės savo veiksmais keisti Visatą. Jums yra gerai žinoma, kad šios dienos veiksmai, kurių jūs imsitės, turi didžiulę reikšmę rytdienos rezultatams. Jeigu jūs nukeliausite į zoologijos sodą ir įlipsite į liūtų
aptvarą arba plauksite į jūrą, kol nebeteksite jėgų, pasekmės bus didžiulės. Tačiau jeigu grįšite į praeitį ir visa tai atliksite tenai, šių veiksmų pasekmės jau buvo nulemtos. Ir tai yra nerimą kelianti mintis.
Antras kelias - manyti, kad praeitis nėra visiškai nekeičiama, o kiekvienas mūsų veiksmas yra svarbus. Šiandien egzistuojanti Visata nebus tokia, jeigu sugrįšite į praeitį. Šiuo atveju, bet kuris veiksmas, kurį atliksite, sukurs naują, alternatyvią Visatos istoriją. Jūs galite pražudyti savo senelius dar iki to meto, kai gims jūsų tėvai, galite sutrukdyti susitikti savo tėvams, galite surengti sėkmingą pasikėsinimą į Hitlerį dar prieš prasidedant Antrajam pasauliniam karui ar nužudyti Brutą prieš tai, kai jis nužudė Cezarį. Kitais žodžiais tariant - jūs galite keisti istoriją.
Šiuo atveju jums reikia suprasti, kad Visata, kurioje dabar gyvenate, nebebus tokia pati, kai pažeisite praeitį ir nuspręsite sugrįžti į dabartį. Jūsų veiksmai gali pakeisti ateitį, tačiau kokia kaina: viskas, kas vyks po jūsų veiksmų praeityje, įeis į naują, alternatyvią istoriją. Visata, kurią žinote, dar nesukurta, arba sukurta tokia, kurios jūs nepažįstate.
Ten, kur jūs atsidūrėte, visa ateitis klostysis visiškai kitaip. Ir šioje naujoje ateityje gali būti taip, kad jūs net negimsite. Jūs tiesiog atsirasite tuo momentu, kai sugrįšite iš savo kelionės į praeitį. Jūs būsite svečias iš kitos Visatos.
Kol kas mes pilnai nesuprantame mus supančios realybės. Mes nežinome, ar mūsų stebima visata su savo kvantinės mechanikos taisyklėmis yra vienintelė tokia, ar egzistuoja daug kitų paralelinių visatų. Teorijų yra daug. Mes nežinome, ar mūsų visata yra deterministinė. Kvantinė fizika tvirtai teigia, kad tokia nėra, nes gali būti plyšelių. Mes nežinome, ar praeitis yra visiškai nekintanti, ar kintanti.
Kelionės atgal laike galimos pagal matematikos dėsnius. Tačiau ar galimos fiziškai? To niekas nežino.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau