- 09.12.2017
- 0.0 Reitingas
- 2276 Peržiūros
- Komentarai
Šiandien tendenciją judėti link natūralios gamtinės kosmetikos pasigavo dauguma gamintojų ir laboratorijų. Ir žiniasklaida, ir preparatų kūrėjai vienu balsu šlovina stebuklingus kremus kaip panacėją nuo senėjimo ir kaip raktą į grožio pasaulį.
Tačiau tai tik 20% informacijos.
Kaip taisyklė, argumentuojant vienokios ar kitokios kosmetinės produkcijos naudingumą, kalbama apie aktyvius ingridientus, kurie ir užtikrina kokybišką galutinį rezultatą. Pavyzdžiui, nepaprastai madinga šiuo metu tapo Acerola – augalas, kurio vaisiuose esama labai daug vitamino C. Akcentuojant antioksidines šios trešnių rūšies savybes, mūsų dėmesys rūpestingai nukreipiamas nuo paaiškinimų, kas gi sudaro kosmetinio preparato pagrindą. Gaila, bet klasikinėje kosmetikoje – tai daugiausiai chemiškai perdirbti komponentai, kurie užteršia ne tik odą, bet ir aplinką rašo ruslekar.info.
KAS ĮEINA Į KLASIKINIŲ KREMŲ SUDĖTĮ
Reikia pripažinti, kad informacijos ant etikečių iki galo suprasti neįmanoma, kadangi įspūdingas komponentų sąrašas jose užšifruotas lotyniškais pavadinimais ir nesuprantamais sutrumpinimais, po kurių seka nesuprantami skaičiai.
Pamėginkime drauge išsiaiškinti ir pereikime prie prekybininkų kalbos.
Kosmetinio preparato pagrindas
Jis, kaip taisyklė, sudaro 80% visos preparato masės. Šampūnams ir dušo želė – tai vanduo ir rišančios medžiagos. Emulsijoms – vanduo, vaškas ir emuliatoriai. Lūpų dažams – riebalų, vaško ir mineralinių aliejų mišinys.
Aktyvūs komponentai
Tai medžiagos, kurių dėka kosmetikos priemonė įgauna jums reikalingų savybių. Tarkime, tai gali būti saulę filtruojančios medžiagos arba vitaminai.
Įvairūs priedai
Šie komponentai reikalingi kosmetinių priemonių stabilizacijai. Tarp jų – konservantai ir antioksidantai.
Kvapai
Kosmetine prasme, jokios naudos iš jų nėra. Tai marketingo metodas – papildomas būdas pritraukti pirkėją, naudojant malonius aromatus.
Visi išvardinti dalykai visiškai teisėtai galėtų būti naudojami kosmetikoje, tačiau tik su viena sąlyga – jie neturi būti chemiškai sintetinami.
NAUDINGA ŽINOTI
Aktyvūs komponentai sudaro tik labai nežymią kosmetinio preparato dalį. Didžiąją dalį sudaro pagrindas ir dažikliai, kvapai ir konservantai. Riebios augalinės kilmės medžiagos ir gamtiniai vaškai, sudarydami preparato pagrindą – tai natūrali aplinka, daranti papildomą pozityvų poveikį odos būklei.
Prieš perkant kosmetikos priemonę, pagaminta augalų ir eterinių aliejų pagrindu, dėmesingai išstudijuokite etiketę. Gali būti, kad tie taip vadinami gamtiniai komponentai turi cheminę kilmę.
KENKSMINGI IR PAVOJINGI KOSMETIKOS KOMPONENTAI
Dauguma šiuolaikinių kosmetikos priemonių (riebūs kremai, losjonai, želė) veikia tiktai epidermį, t.y. viršutinį 0,1 milimetro storio odos sluoksnį ir neretai savo konservantais pažeidžia normalią mikroflorą – draugiškas odos bakterijas bei epitelio ląsteles.
Tokia kosmetika atneša daugiau žalos, nei naudos, ypač jeigu oda probleminė – pernelyg sausa arba riebi, jei ėmė pernelyg anksti senti, atsirado pirmosios raukšlelės ar paaugliški spuogai. Dėl to daug kas šiandien grįžta prie senelių receptų – valo odą moliu ir rūgpieniu, plaukus plaunasi garstyčiomis ar kiaušiniais, o skalauja vandeniu su citrina ar žolių nuovirais.
PAVOJINGI KOMPONENTAI. SKAITYKITE ETIKETES!
Pradėkite skaityti etiketes, ir išmoksite atpažinti išties organinius produktus tarp visų kitų. Toliau bus išvardintos medžiagos, kurios Obrio Hemptono, organizacijos Aubrey Organics įkūrėjo manymu yra nepageidautinos kosmetikos sudėtyje.
Mineraliniai aliejai: Petrolatum (vaseline – vazelinas), parafinum liquidum (parafinas), ceresin wax, ozokerite (ozokeritas = kalnų vaškas)…
PASKIRTIS – kosmetinių preparatų, gaminamų cheminiu būdu, pagrindas.
PAVOJINGUMAS – naftos perdirbimo substratai. Neturi naudingų savybių. Nesuderinami su oda. Daro nuolatinį teršiantį poveikį ląstelėms. Vazelinas gaminamas iš mineralinio aliejaus, naudojamas kaip minkštinanti priemonė, masiškai naudojamas dėl neįtikėtino pigumo. Pažeidžia natūralius odos drėkinimo procesus ir sukelia būtent tą būseną, kurią turėtų šalinti – odos sausumą, skilinėjimą.
Konservantai: Cetylpyridinium Chloride, Laureth, Triclosan, Phenyl Mercuric Acetate/Borate.
PASKIRTIS – stabilizuoja preparatą.
PAVOJINGUMAS – sukelia stiprų susierzinimą. Išgaunami iš gyvsidabrio. Labai toksiški. Dėl toksiškumo konservantai per kraują patenka į kepenis ir ten kaupiasi, sukeldami chronišką intoksikaciją. Profesoriaus Belpomo, žinomo mokslininko kanceriologijos srityje, tai veda į „šio šimtmečio ligų“ – alergijos, chroniškos dermatozės, vėžio susiformavimą.
Acetanilid
PASKIRTIS – dažnai naudojamas parfiumerijos pramonėje.
PAVOJINGUMAS – toksiškos savybės.
Aluminium (aliuminis)
PASKIRTIS – įeina į dezodorantų sudėtį.
PAVOJINGUMAS – padidina uždegiminių reakcijų odoje ir intoksikacijų sunkiaisiais metalais riziką. Manoma, kad gali sukelti nervinius degeneracinius sutrikimus.
Naphtol (naftolas)
PASKIRTIS – dažiklis plaukams.
PAVOJINGUMAS – sukelia alergiją.
Toluene (toluolas), Xylene (ksilolas, dimetilbenzolas)
PASKIRTIS – skiedikliai.
PAVOJINGUMAS – kancerogenai, vėžį sukeliančios medžiagos.
Ir dar.
METIL-, PROPIL-, BUTIL- IR ETIL-PARABENAI (METHYL, PROPYL, BUTYL AND ETHYL PARABENS) dažnai naudojami kasdieninės priežiūros priemonėse kaip stabilizatoriai konservantai, slopinantys mikroorganizmų augimą. Susigeria į odą ir pasižymi silpnu estrogeniniu poveikiu, kad kelia pavojų moterims, kurioms estrogenas nerekomenduojamas (sergant krūties vėžiu), o taip pat pavojingi nėštumo metu, kadangi sukelia vaisiaus reprodukcinės funkcijos patologijas.
DIETANOLAMINAS (DEA), TRIETANOLAMINAS (TEA) – putas formuojančios medžiagos, priskiriamos aminams (turinčioms savo sudėtyje amoniako). Daro toksišką poveikį, vartojant ilgą laiką. Gali sukelti alergines reakcijas, akių dirginimą, odos ir plaukų sausėjimą.
PROPILENGLIKOLIS (PROPYLENE GLYCOL, PPG), POLIETILENGLIKOLIS (PEG) – naftos chemijos pramonės produktų mišinys, naudojamas kaip gigroskopinis (sugeriantis drėgmę) komponentas. Gali sukelti egzemą ir dilgėlinę. PEG’as išgaunamas iš nuodingų dujų, reaktyvių ir toksiškų, „neutralizuojant“ jas įvairiais cheminio valymo procesais. PEG’ų naudojimas natūralios kosmetikos sudėtyje neįmanomas.
NATRIO LAURILSULFATAS (SODIUM LAURUULAURETH SULFATE) – pigus ir kenksmingas detergentas (valomoji priemonė), naudojamas šampūnuose dėl jo valomojo ir putas formuojančio poveikio. Naftos perdirbimo produktas, dažnai maskuojamas fraze „išgaunamas iš kokoso“. Sukelia akių dirginimą, galvos odos pleiskanojimą, odos išbėrimą ir kitas alergines reakcijas.
STEARALKONIUMAS-CHLORIDAS (STEARALKONIUM CHLORIDE) iš pradžių sukurtas skalbinių skalavimui, vėliau pradėtas naudoti kondicionieriuose plaukams ir kremuose dėl pigumo, lyginant su augaliniais ekstraktais. Toksiškas, sukelia alergines reakcijas.
DIAZOLIDINYL UREA, IMIDAZOLIDINYL UREA – naudojmi kaip konservantai, išskiria formaldehidą, pasižymintį toksišku poveikiu. Gali sukelti kontaktinį dermatitą. Dar žinomi prekyboje naudojamais pavadinimais Germolas II ir Germolas 115 (Germall II, Germall 115).
VINILPIROLIDONO IR VINI-LACETATO KOPOLIMERAI (PVP/VA COPOLYMER) – gaminami iš naftos produktų, dažnai naudojami priemonėse, skirtose kirpykloms. Toksiškas poveikis plaučiams, kai įkvepiamos jų dalelės.
SINTETINIAI DAŽIKLIAI – didina kosmetikos priemonių patrauklumą. Markiruojami kaip FD&C arba D&C, toliau seka spalva ir numeris. Pavyzdžiui, FD&C Red Nr. 6 (raudonas). Dauguma sintetinių dažiklių sukelia vėžį. Geriau vengti juos vartoti, kad ir kokia nedidelė būtų jų kaina.
SINTETINIAI AROMATIZATORIAI – markiruojami kaip tiesiog „aromatizatoriai“, tačiau juose esama iki 200 cheminių komponentų, kurie gali sukelti galvos skausmus, svaigimą, išbėrimą, hiperpigmentaciją, kosulį, pykinimą, odos dirginimą.
ORGANINĖS KOSMETIKOS POŽYMIAI
ĮPAKAVIMAS – nekrintantis į akį ir tinkamas pakartotiniam perdirbimui. Iš čia principas – kuo kuklesnis įpakavimas, tuo geresnės kokybės jo turinys.
SPALVA – balta ar bespalvė, kitaip sakant – nėra dažiklių. Nepasiduokite ryškiai, akį rėžiančiai pagundai.
KVAPAS – labai retai kada malonus, dažniausiai tai „vaistinės kvapas“ arba vaistažolių aromatas. Išimtis – vaisių ir gėlių kvapai, jeigu produkto sudėtyje esama eterinių aliejų.
Kadangi nėra cheminių TIRŠTIKLIŲ ir SKIEDIKLIŲ, skysta emulsija gali susisluoksniuoti, dėl to prieš vartojimą flakonus reikia gerai išplakti.
MAŽAI PUTŲ, kadangi nėra putas formuojančių komponentų. Iš pradžių tai gali sukelti nuostabą, tačiau putų nebuvimas nė kiek nemenkina plaunamųjų ir priežiūros savybių.
PATEKĘ Į AKIS natūralūs ekstraktai sukelia aštrų graužimą, kuris praeina praskalavus vandeniu.
ETIKETĖJE pateikiamas pilnas komponentų sąrašas ir nurodytas sertifikatas. Organinės kompanijos, versdamos tekstus, privalo nurodyti pilną informaciją. Nulupkite savo kalba išverstą etiketę ir susitikrinkite su sąrašu ant įpakavimo.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau